Siły zbrojne
Leopardy przyjechały do Wesołej
Do 1 Brygady Pancernej w Wesołej dostarczono dwa kolejne czołgi Leopard 2PL. Planowane są dostawy kolejnych wozów – poinformował Defence24.pl rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński.
Jak powiedział Defence24.pl mjr Lipczyński, do Wesołej dostarczono kolejne dwa Leopardy 2PL, a łącznie w jednostce jest dziesięć czołgów tego typu. Odbiory tych wozów zostały zakończone jeszcze w czerwcu, a teraz zostały one przetransportowane do jednostki. W najbliższym czasie przewidziane są dostawy kolejnych czołgów.
Łącznie Wojsko Polskie otrzymało 16 czołgów Leopard 2PL, bo sześć kolejnych jeszcze w 2020 roku przekazano do Ośrodka Szkolenia Leopard przy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej.
Łącznie kontrakt zawarty w 2015 roku, wraz z aneksem z grudnia 2019 roku obejmuje modernizację do 31 lipca 2023 roku 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Oznacza to objęcie programem wszystkich pojazdów w wersji 2A4, a takie znajdują się na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i 1. Brygady Pancernej z Wesołej. Wartość umowy wynosi 3,29 mld zł.
Czytaj też: Leopardy 2PL jadą do Wesołej
Realizacja tego programu jest jednak opóźniona, bo w momencie podpisywania kontraktu w 2015 roku zakładano, że 142 czołgi zostaną dostarczone armii do końca bieżącego roku. Jest też prawdopodobne, że termin wymieniony w aneksie z 2019 roku (lipiec 2023 roku) nie zostanie dotrzymany, biorąc pod uwagę, że w marcu br. PGZ deklarowała dostarczenie w roku bieżącym łącznie 18 czołgów. W takim wypadku od początku 2022 do lipca 2023 roku musiałoby zostać przekazanych więcej niż 100 czołgów.
Zmiany wprowadzone ramach programu Leopard 2PL, obejmują m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze. Działonowy i dowódca otrzymali polskie kamery termowizyjne III generacji KLW-1 Asteria produkcji PCO. Dodatkowo zabudowana w czołgach Leopard 2A4 głowica PERI R17A1 została zmodyfikowana do wersji z dalmierzem laserowym, stosowanej w najnowszych wozach Leopard 2A7. Kierowca również otrzymał nowy dzienno-nocny system obserwacji, wyposażony m.in. w kamerę cofania KDN-1 Nyks produkcji PCO.
Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejsze amunicji przeciwpancernej DM63A1 oraz programowanej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105