Jak poinformowała 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Krośnie Odrzańskim od 10 do 27 maja odbędzie się szkolenie poddziałów z pokonywania szerokiej przeszkody wodnej – rzeki Odry. W szkoleniu pojawią się czołgi Leopard 2A4, T-72, pływające transportery KTO Rosomak i BWP-1 oraz wyrzutnie WR-40 Langusta.
Ośrodek ćwiczeń OC Biała Góra znajdujący na brzegach Odry, tuż obok Krosna Odrzańskiego, niemal corocznie staje się areną umożliwiającą praktyczne sprawdzenie i doskonalenie umiejętności pokonywania szerokiej przeszkody wodnej. W tegorocznym szkoleniu kolejno udział wezmą żołnierze wraz ze sprzętem wojskowym ze wszystkich jednostek wchodzących w skład Czarnej Dywizji.
Z komunikatu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej wynika, że forsowanie Odry będą ćwiczyć obie brygady pancerne, czyli 10 Brygada Kawalerii Pancernej z czołgami Leopard 2, głównie w wersji 2A4, oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej, która obecnie dysponuje czołgami T-72. Na uwagę zasługuje fakt wykorzystania transporterów PTS do przewozu środków artyleryjskich, takich jak WR-40 Langusta, co w założeniu ma zapewnić większą elastyczność, jeśli idzie o pokonywanie przeszkód wodnych.
Czytaj też: Czołgiści z Żagania sforsowali Kwisę [FOTO]
W tym roku rzeka Odra w miejscach przeprawy ma około 180 metrów szerokości a głębokość sięga do 5 metrów. Niestety nurt wody wynosi od 1,6 do 1,8 m/s, co będzie miało istotny wpływ na przeprawiany sprzęt. Ze względów na bezpieczeństwo załóg i sprzętu nie wszystko co zaplanowaliśmy, będzie mogło być zrealizowane. Przy takim nurcie po wodzie będą mogły pływać tylko gąsienicowe transportery pływające PTS oraz łodzie saperskie, będące na wyposażeniu 5Kbsap. Jednak liczymy na to, że złe prognozy się szybko zmienią.
Szkolenie na OC Biała Góra odbywa się na przygotowanych wcześnie i szczegółowo rozpoznanych osiach. Każda oś, wiązała się z koniecznością sprawdzenia parametrów samej rzeki, oraz jej dna, oraz kątów nachylenia wjazdów i wyjazdów na skarpach przy brzegach rzeki.
W czasie szkolenia niezwykle ważną rolę i zadania odgrywają grupy ratunkowo-ewakuacyjnej GRE, którą wystawi 5 Kresowy batalion saperów (5Kbsap) z Krosna Odrzańskiego. Do ich zadań będzie należało czuwanie nad bezpieczeństwem załóg i przeprawiającego się sprzętu. W skład GRE wejdą nie tylko nurkowie na łodziach i medycy, ale także żołnierze i sprzęt ewakuacji technicznej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie