Siły zbrojne

Lekkie śmigłowce Airbus dla niemieckich specjalsów

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Airbus Helicopters dostarczył niemieckim wojskom specjalnym dwa spośród 15 zamówionych śmigłowców H145M w wersji LUH SOF (ang. Light Utility Helicopter Special Operation Forces). Bundeswehra jest pierwszym nabywcą maszyn w tym wariancie. 

Nowe śmigłowce będą używane przez Kommando Spezialkräfte (KSK), jednostkę sił specjalnych Bundeswehry z Laupheim. H145M (dawniej EC645) jest wojskową wersją śmigłowca H145 (EC145 T2), który wszedł do służby latem 2014 r. i niedawno osiągnął 10 000 godzin nalotu podczas eksploatacji.

H145M od starszych maszyn tej rodziny (takich jak EC145) różni się przede wszystkim zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i mocniejszych silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC. Dzięki temu masa startowa śmigłowca wzrosła do 3,7 tony i jest on zdolny do przenoszenia uzbrojenia oraz wyposażenia dodatkowego, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i Spike ER.

Opancerzona kabina pozwala na przewożenie 9 żołnierzy z pełnym wyposażeniem i dwóch członków załogi. H145M posiada też system łączności zgodny ze standardami NATO oraz w pełni cyfrową awionikę Helionix, której systemy zobrazowania i oświetlenie dostosowano do wykorzystania noktowizorów nahełmowych.

Niemieckie wojska specjalne zdecydowały się na zakup śmigłowców H145M, ponieważ posiadają doświadczenia w eksploatacji maszyn z rodziny EC145. Wartość kontraktu na 15 wiropłatów wraz z obsługą i wyposażeniem do misji specjalnych wynosi 194 mln euro. Dostawy mają zostać zrealizowane do połowy 2017 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.