Reklama

Siły zbrojne

Kuwejt chce ulepszyć baterie Patriot

Kuwejt zakupił nowe elementy dla swojego systemu Patriot za ponad pół miliarda dolarów – fot. Raytheon
Kuwejt zakupił nowe elementy dla swojego systemu Patriot za ponad pół miliarda dolarów – fot. Raytheon

Kuwejt zawarł z koncernem Raytheon wart 655,4 milionów dolarów kontrakt na dostawę w ramach programu FMS nowych elementów dla swojego system Patriot.

Umowa obejmuje przede wszystkim dostarczenie dwóch tzw. jednostek ogniowych, które mają być uzupełnieniem dla już wykorzystywanych w Kuwejcie pięciu baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot. Każda z zamówionych „jednostek ogniowych” będzie się składała zasadniczo z nieokreślonej oficjalnie ilości wyrzutni rakietowych, jednostki radarowej oraz jednostki kontroli i dowodzenia,

Dostarczone do Kuwejtu do 2018 r. systemy mają w odróżnieniu od swoich starszych odpowiedników charakteryzować się większą mocą obliczeniową systemów komputerowych i radarowych, poprawieniem interfejsów „operator – system” i ograniczeniem kosztów eksploatacji.

Kuwejt jest jednym z 12 państw, które wybrały system Patriot jako główny element swojego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Specjaliści zwracają uwagę, że przekazanie najnowszego systemu radarowego do jednego z krajów arabskich świadczy o dużym zaufaniu, jakim Amerykanie darzą to państwo.

Nowe jednostki kierowania ogniem będą kompletowane w zakładach Raytheona Integrated Air Defense Center w Andover (w stanie Massachusetts).

Reklama

Komentarze

    Reklama