Reklama

Siły zbrojne

Kto wyremontuje BRDM-2?

Fot. kpt. Piotr Spólny/7BOW
Fot. kpt. Piotr Spólny/7BOW

1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o rozpoczęciu postępowania mającego doprowadzić do wyłonienia wykonawców remontów pojazdów BRDM-2.

Całość prac podzielona jest na dwa zadania. W pierwszym z nich poszukiwany jest wykonawca napraw wynikowych trzech pojazdów (z opcją na kolejne trzy), w drugim - dwóch (z opcją rozszerzenia na kolejne dwa).  Procedura będzie mieć charakter przyspieszony. Dokładny zakres prac zostanie przekazany firmom zaproszonym do udziału w negocjacjach w SIWZ.

Zgłaszający się musi posiadać koncesje na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, odpowiednie zabezpieczenia finansowe (a więc środki finansowe lub zdolność kredytową) - w kwocie  430 tys. PLN dla pierwszego zadania i 287 tys. PLN dla drugiego. Musi też, w okresie ostatnich 5 lat, wykonać należycie usługi w zakresie naprawy podwozi pojazdów kołowych, których suma odpowiada co najmniej wartości: 2 230 700 PLN dla pierwszego zadania i 1 952 700 PLN dla drugiego.

Oferty firm dopuszczonych do udziału w postępowaniu zostaną ocenione według kryteriów ceny (waga 70%) i okres gwarancji (30 procent). 

Reklama

Komentarze (23)

 1. Tymoteusz

  Elektronika daje niesamowite mozliwosci starym konstrukcjom.Jesli potraktujemy ten sprzet tylko w kategoriach podwozia transportujacego zaawansowany technologicznie sprzet to powiedzmy sobie szczerze ze nic lepszego nie potrzeba.

 2. Wojtekus

  Ja mam juz ponad 40 lat. Patrze jak swiat sie zmienia, odeszla zimna wojna, powstal internet, jest rozpoznanie satelitarne, ludzie podrozuja po europie i swiecie, budujemy CPK na miare XXII wieku, a tu remont pojazdow BDRM starszych odemnie. Niezle.

 3. Gds

  Artykuł powinnien zawierać jeszcze informację o programie następcy tego pojazdu. Rok po roku powinniśmy wymieniać tabor.

  1. Jan

   W 66 r przeszedłem szkolenie na tym sprzęcie.Na tamte czasy był super dla tworzonych grup rozpoznawczo dywersyjnych .Dzisiaj powinien stać w muzeum

 4. GRD

  Będą remontować jak wojskowe Lublin? Wymiana podsufitki, malowanie pędzlem karoserii i wymiana klamek na nowe za 70 tys. zł? A po miesiącu na park sztywnych.

  1. Mirek

   A jak! Tak jak resztę tego wojskowego zlomu(na przyklad t-72)

 5. Zohan

  Po co to remontować? Nie lepiej sukcesywnie zastępować rosomakami?

  1. [sic!]

   Rosomak jest wielki jak stodoła, a BRDMy robią za pojazdy rozpoznawcze. Licencję na 150 Fennek by zakupili, no wszystkie programy stoją.

  2. Tak myślę

   Jest wersja krótsza 3 osiowa Rosomaka a nawet KTO IRBIS opracowany w WZM. Może to jest rozwiązanie?

 6. szemranysmerf

  Po prostu CYRK! Rozumiem że to sprawdzony sprzęt, ale tak trudno, zamówić w PGZ opancerzony wóz ze zdalnie kierowanym modułem km/granatnik automatyczny.

 7. Roman

  W pierwszym kolejności w wyniku tego remontu to powinni zmienić tablice rejestracyjne bo obecne to zbyt przypominają minioną epokę. Ale ten pojazd to najbardziej nadaje się do adaptacji na SVBIED. W miarę możności zdalnie sterowany, bo z ochotnikami-kamikadze na samobójczą misję może być trudno.

 8. 7 ŁDD

  To taki nieco gorszy brat węgierskiego FUGA,ale jak mi się wydaje równie przydatny w latach 60 pojazd wojskowy. Jak widać nowoczesność naszej armii sięga lat mojej służby 1964-66 !(?)

 9. Raptor

  Przebudować na robota z modułem sztucznej inteligencji. Wtedy można dopancerzyć i posadzić na dachu z 8 Spików.

 10. zły

  Czekam na konferencję ministra Błaszczaka jak to "skuteczne działania rządu zwiększają potencjał polskiej armii".

 11. Pograbek

  spytajcie Muzeum Techniki zapewne mają kompetencje w tym zakresie...

 12. Delan

  To nadaje się tylko do przerobienia na autonomiczne systemy do trudnych zadań lub kamikaze. ...W sumie już jest kamikaze ale z autonomią przynajmniej operator przeżyje.

 13. Grzegorz

  Zamontkwac noktowizje Spike er i do tego np granatnik automatyczny 40 mn i mamy niszczyciel czołgow

 14. Xanadu

  A jak tam miewa się program LOTR?

 15. NB

  Patriotyzm deklaracyjno-muzealny doktryna partii rzadzacej. Realnych dzialan brak, tylko wielkie slowa.

 16. Minister Wojny

  Jak widzę tego BRDM-a to aż serce z dumy rośnie,jaką my mamy wspaniale wyposażoną armię w nowoczesny sprzęt

 17. Huh

  Remonty BRDM w GN trwają w najlepsze.

 18. Fantomasz

  Litości. Dajcie tej konstrukcji umrzeć śmiercią naturalną, ze starości zamiast ją reanimować.

 19. T24

  Bardzo wazna informacja, ciekawe czy nasz przemysł zbrojeniowy da radę to dowieźć.

 20. Huh

  BRDM remontowane są w GN już od kilku lat, żadna nowość ten przetarg.

 21. obecne 4 lata

  A mooooże by tak jakaś mała "modyfikacja"..? Wtedy pieniądze trafiłyby do polskich robotników, a zakład zyskałby kompetencje ;)))))

 22. kamyk

  Kto zezłomuje brdemy?

 23. adams

  Remont zabytków typu T-72,wraku typu KOBBEN nikt nie chce wyremontować i słusznie teraz szukają chętnych na remont zabytku typu BRDM......Remont wyżej wymienionego sprzętu powinien zlecać konserwator zabytków.Modernizacja armii według obecnego MON :)

Reklama