Reklama

Siły zbrojne

Kto wybuduje nowy transporter rozpoznawczy dla Marines?

Fot. Textron Systems
Fot. Textron Systems

Jak poinformował Korpus Piechoty Morskiej USA, Textron Systems i General Dynamics Land Systems przeszły do kolejnego etapu w ramach programu Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV). Celem tego programu jest pozyskanie nowego kołowego wozu rozpoznawczego dla Marines.

Jak pisze Defense News, obie wymienione spółki mają w najbliższym czasie zbudować na potrzeby tego programu partię prototypów proponowanych przez siebie konstrukcji. W przypadku tej pierwszej będzie to zupełnie nowy kołowy transporter rozpoznawczy 6 × 6 o nazwie Cottonmouth, który został ujawniony w kwietniu br. Z kolei w przypadku tej drugiej nie są znane szczegóły jej propozycji ale wszystko wskazuje, że będzie ona bazowała najprawdopodobniej na obecnie używanym przez USMC kołowym bojowym wozie rozpoznawczym LAV-25.

Dodatkowo w najbliższym czasie zawarte mają zostać kolejne dodatkowe kontrakty związane z tym programem, których celem ma być możliwie najszybsze ukończenie procesu przygotowania prototypów ARV. Co ciekawe, równolegle mają być prowadzone działania we współpracy z koncernem BAE System w celu zbadania możliwości przystosowania nowego kołowego wozów bojowego Amphibious Combat Vehicle (ACV), które obecnie są dostarczane do USMC do prowadzenia działań rozpoznawczych.

image
Reklama

Program Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV) ma na celu zastąpienie obecnie używanych kołowych bojowych wozów rozpoznawczych LAV-25 w amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej. Prace w tym zakresie od września 2019 roku prowadzone są przez Biuro Badawcze Marynarki Wojennej. Według wstępnej koncepcji ma być opancerzonym pojazdem rozpoznawczym zdolnym do zapewnienia kompleksowego wsparcia piechocie morskiej w zakresie prowadzenia działań rozpoznania bojowego, a w tym zdobycia, gromadzenia i przekazywania niezbędnych informacji na polu walki. Jednocześnie ma on być zintegrowany z bezzałogowymi pojazdami lądowymi i sztuczną inteligencją w ramach rozwijanej obecnie koncepcji Manned-Unmanned Teaming (MUM-T).

Cykl życia obecnie używanej rodziny LAV-25 ma co prawda wygasnąć dopiero w połowie lat 30 jednak już teraz podejmowane są kroki w celu przyśpieszonego zastąpienia tej konstrukcji. Działania te przyśpieszają również w związku z pomyślnym przebiegiem programu Amphibious Combat Vehicle (ACV). Celem tego programu jest pozyskanie nowej rodziny pływających kołowych wozów bojowych dla USMC. Mają one zastąpić obecnie używane pływające gąsienicowe transportery opancerzone AAV7A1, które są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane. Pierwsza partia tych wozów została wdrożona do służby liniowej pod w październiku, a ich produkcja seryjna rozpoczęła się w grudniu ub.r. W efekcie obecnie główny wysiłek oprócz dalszego wdrażania wozów ACV będzie skierowany na pozyskanie nowego rozpoznawczego KTO.

Reklama

Komentarze

    Reklama