Reklama

Siły zbrojne

KPRM zadecyduje o zaangażowaniu wojska w proces szczepień

Fot. MON
Fot. MON

Wojsko jest gotowe rozszerzyć wsparcie przy realizacji programu szczepień przeciw COVID-10, m.in. o transport szczepionek i szczepienie pacjentów, jednak decyzja o formie zaangażowania wojska zależy od KPRM - zaznacza resort obrony, pytany przez PAP o zaangażowanie wojska w program szczepień.

PAP zapytała resort obrony, jak obecnie wygląda zaangażowanie wojska w realizację procesu szczepień, jakie konkretnie działania podejmuje w celu jego usprawnienia wojsko oraz jakie są plany wykorzystania sił zbrojnych przy szczepieniu Polaków.

W odpowiedzi MON podkreśliło, że wojsko od początku jest aktywnie zaangażowane we wsparcie środowiska cywilnego w walce z pandemią, w tym wspiera realizację Narodowego Programu Szczepień. "Obecnie żołnierze pobierają materiał do badania na obecność koronawirusa od nauczycieli, udzielają wsparcia szpitalom, w Domach i Ośrodkach Pomocy Społecznej, kombatantom i weteranom, dezynfekują budynki użyteczności publicznej, zapewniają transport medyczny i sanitarny" - wskazał resort.

Zaznaczono, że wojsko jest gotowe także rozszerzyć to wsparcie - m.in. o transport szczepionek oraz szczepienie pacjentów, jednak decyzja o formie zaangażowania wojska zależy od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która koordynuje program szczepień.

Resort zapytany, jak będzie wyglądała realizacja szczepień samych żołnierzy - także z WOT, wskazał, że obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień szczepieni są pracownicy medyczni i niemedyczni podmiotów wojskowej służby zdrowia.

"W Etapie 0 szczepienia odbywają się w szpitalach węzłowych, na wykazie znajduje się 14 wojskowych podmiotów leczniczych. Natomiast w Etapie 1 szczepienia będą odbywać się w punktach szczepień podmiotów leczniczych, w tym wojskowych podmiotów leczniczych (szpitale i przychodnie), które zgłosiły się do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wykaz tych podmiotów znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia" - przekazało MON.

Reklama
Reklama

Ministerstwo podało też, że zbieranie deklaracji i zgłoszeń na szczepienia od żołnierzy odbywa się przy wykorzystaniu funkcjonujących w resorcie obrony systemów informatycznych.

Resort przekazał ponadto, że w siłach zbrojnych służy około 5 tys. żołnierzy posiadających wykształcenie medyczne oraz żołnierzy ratowników medycznych posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonywania szczepień.

W odniesieniu do żołnierzy WOT, poinformowało MON, kwalifikacje takie posiada 376 osób, w tym: 8 lekarzy, 117 pielęgniarek i 251 ratowników medycznych. "Jest to personel przygotowywany do realizacji szczepień, w tym innych służb mundurowych, czy innych wskazanych podmiotów" - zaznaczyło MON.

Resort zapewnił, że Wojsko Polskie jest przygotowane do uruchomienia sił i środków do realizacji szczepień w miejscach zamieszkania osób, których stawiennictwo w placówkach medycznych nie będzie możliwe.

MON poinformowało również, że do Wojsk Obrony Terytorialnej dotarło już około 900 zgłoszeń od osób, które potrzebują wojskowej pomocy. Resort zapewnił, że żołnierze dowiozą osoby starsze do punktów szczepień, a wojskowi medycy jeśli będzie taka konieczność zaszczepią kombatantów w miejscach ich zamieszkania.

Powołane zostaną także mobilne zespoły szczepienne - jeden zespół w każdym województwie.

"Prócz gotowości personelu medycznego, w stałej gotowości do wydzielenia sił i środków pozostawać będzie personel pomocniczy oraz pojazdy. Działania te zaplanowano w związku z koniecznością zapewnienia i zabezpieczenia procesu transportu szczepionek po otrzymaniu specjalistycznego sprzętu do ich przechowywania" - zapewnił resort.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama