Mobilne systemy medyczne do walki z COVID-19 wraz z respiratorami

6 listopada 2020, 07:06
Zdjęcie główne artykułu
Fot. UMO/CT Defense
Reklama

Spółka UMO, polski dystrybutor sprzętu specjalistycznego, oferuje rozwiązania dla służb medycznych, pozwalające na szybkie przygotowanie i rozmieszczenie infrastruktury szpitalnej do leczenia lub izolacji chorych w warunkach szczególnego zagrożenia epidemiologicznego.

Sytuacja związana z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju światowej pandemii COVID-19, która w ostatnich tygodniach w większym stopniu zaczęła dotykać także Polskę, wymaga wdrażania wyspecjalizowanych rozwiązań, przyczyniających się do ograniczenia jej negatywnych efektów. Szpitale i inne placówki medyczne służby zdrowia są przeciążone i znajdują się na granicy wytrzymałości i wydajności. Pojawia się więc możliwość zastosowania rozwiązań elastycznych, które można kierować w miejsca, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Takim rozwiązaniem jest Mobilna Jednostka Medyczna, produkowana przez amerykańską firmę CT DEFENSE i oferowana w Polsce za pośrednictwem spółki UMO.

image
Fot. UMO/CT Defense

Mobilna Jednostka Medyczna (MJM)

Mobilna Jednostka Medyczna to modułowy pojazd (zespół pojazdów) zdolny do operowania w sytuacjach kryzysowych na terenie całego kraju. Elastyczność modułowego rozwiązania zapewnia szybkie przemieszczenie MJM w miejsce, gdzie pomoc jest najbardziej oczekiwana - czy to w miejscu trudno dostępnym, czy w sąsiedztwie szpitala przeciążonego dużą liczbą chorych. Po przybyciu na miejsce, pojazd (pojazdy) osiąga swoją gotowość do pracy w czasie nie dłuższym niż dwie godziny. Rozkładana platforma powiększa swoją powierzchnię niemal dwukrotnie.

Mobilna Jednostka Medyczna zapewnia pełne spektrum działań medycznych, właściwe dla szpitalnych placówek medycznych (stacjonarnych). Gotowa do działań jednostka posiada powierzchnię użytkową równą 65 metrom kwadratowym. Modułowość platformy pozwala na dostosowywanie konfiguracji wyposażenia, zależnie od stawianych zadań. W konfiguracji COVID-19, Mobilna Jednostka Medyczna zapewnia 12 w pełni wyposażonych stanowisk medycznych, dostępność do gazów medycznych i jest wyposażana w ekologiczny generator prądu oraz sanitariaty. W każdej możliwej konfiguracji MJM wyposażona jest również w kompresor powietrza (zgodny ze standardami medycznymi), system klimatyzacyjny HVAC oraz system oczyszczania powietrza HEPA, pozwalający na działanie jednostki w środowisku skażonym.

Mobilna Jednostka Medyczna może mieć również inne zastosowania i być używana w innych (niż przeciwdziałanie trwającej obecnie pandemii) celach. Pozyskanie MJM nie musi być inwestycją doraźną, pomagającą wyłącznie w zwalczaniu obecnego problemu, ale inwestycją zapewniającą w przyszłości możliwość reagowania na inne, podobne sytuacje kryzysowe.

Dla przykładu MJM można skonfigurować jako: Mobilną klinikę badań posiadającą jedenaście stanowisk wyposażonych w urządzenia do hemodializy lub Mobilną placówkę medyczną, wyposażoną w trzy oddziały intensywnej terapii (OIOM).

image
Fot. UMO/CT Defense

Mobilny Punkt Zarządzania Kryzysowego (MPZK)

Mobilny Punkt Zarządzania Kryzysowego to oparta na tym samym modelu jednostka wsparcia dostępna w dwóch konfiguracjach. Pierwszą z nich jest Centrum Dowodzenia, wyposażone w 20 miejsc wypoczynku i pomieszczenie operacyjne. Rozwiązanie to łączy w sobie komfort i bezpieczeństwo dla działającej w nim załogi. Dzięki swojej mobilności, jednostka jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku konieczności szybkiego zorganizowania punktu zarządzania podczas sytuacji kryzysowych, takich jak pandemia lub klęski żywiołowe. Drugą konfiguracją MPZK jest Jednostka Wsparcia wyposażona w kuchnie i sanitariaty.

Mobilna Jednostka Medyczna i Mobilny Punkt Zarządzania Kryzysowego mogą więc wydatnie uzupełnić i wzmocnić możliwości obiektowe i sprzętowe służb zaangażowanych w zwalczanie zagrożeń kryzysowych i epidemicznych.

Zastosowane warianty konfiguracji jednostek umożliwiają zapewnienie właściwego, adekwatnego do potrzeb leczenia (izolacji) pacjentów jak również zapewniają właściwe dowodzenie (kierowanie) oraz wsparcie logistyczne. Jest to więc doskonała propozycja dla cywilnych służb medycznych, dla wojska i formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli w sytuacjach kryzysowych.

Artykuł przygotowany we współpracy z UMO Sp. z o.o.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
gnago
sobota, 7 listopada 2020, 18:47

To może amantadyna? Ups zapomniałem procedury jej użycia nie przewidują . A lek z dekadami stażu w leczeniu wymaga badać? Próbka 100% 100 ozdrowieńców z grupy ryzyka to mało . Musi umrzeć jeszcze kilkuset osób aby banda biurw była zadowolona! Takie postawy biuralistyczne powinny być karane dożywociem za wielokrotny mord

piątek, 13 listopada 2020, 12:37

Na medycynie tak się znasz jak na lotnictwie ;)

Ktoś
niedziela, 8 listopada 2020, 22:21

Podaj link do publikacji, gdzie wykazano 100% skuteczności amantadyny w leczeniu COVID. Albo chociaż gdzie porównano ją z obecnie stosowaną terapią i wykazano wyższą skuteczność. Bo o ile wiem, że jest testowana, to jak na razie nie widziałem, żeby ktoś wykazał, że to super lek. Więc serio będę wdzięczny za podanie linku do publikacji.

Wojciech
piątek, 6 listopada 2020, 17:55

W Polsce jest 957 szpitali stacjonarnych ze 186,6 tys. łóżek więc w jaki sposób 15 tyś hospitalizowanych kowidowców może rozłożyć polski system "opieki zdrowotnej" jeśli NIE PRZYJMUJE SIĘ NIKOGO do szpitala???

SimonTemplar
piątek, 6 listopada 2020, 21:19

Teoretycznie masz rację, ale ja trochę jestem w temacie to Ci odpiszę jak jest: polska tzw. opieka zdrowotna jeszcze przed covidem była położona na łopatki z uwagi na nieprawdopodobny wręcz poziom biurokracji sięgający absurdu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy i diagności są wręcz zawaleni pracą papierkową narzucaną przez urzędników, którzy o ich pracy mają pojęcie mgliste lub żadne. Zwykły internista przyjmując pacjenta średnio przez około 10 minut na samo badanie i rozmowę z pacjentem przeznacza około 3 minut, pozostałe 7 minut wypełnia formularze w systemie. Ze specjalistami nie jest wcale lepiej, chociaż sam lekarz jest czasem odciążony jeśli ma w gabinecie pielęgniarkę, to ilość "papierologii" sięga granic absurdu. Brakuje diagnostów do opisywania badań obrazowych. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na opis np. rezonansu lub tomografu czekasz 2-3 tygodnie? A na wyniki histopatologii podobnie? To masz odpowiedź. Znam lekarzy specjalistów, np. świetnego kardiologa, który zamiast poświęcać się pracy na oddziale obecnie jest zmuszony do organizacji izb przyjęć dla pacjentów z COVIDEM. Pracuje po 10 godzin dziennie ale z tego 80-90% jako konsultant a nie lekarz. Dalej: anestezjolodzy. Wiesz, że do opieki nad pacjentem intubowanym potrzebny jest stały nadzór anestezjologa? Co z tego, że masz 100 tyś. łóżek i 20 tyś respiratorów, skoro obsługa jest w stanie zająć się 1/4 z tych zasobów? Dalej: dokładnie wiem jak było w niektórych placówkach medycznych jeszcze w marcu i kwietniu: ZAKAZ używania maseczek przez personel medyczny, aby nie wzbudzać paniki. ZAKAZ powtarzam i jak ktoś zechce mi zarzucić nieprawdę to chętnie się spotkam w sądzie, potrafię moje słowa udowodnić niezbicie. Dowodami nie do podważenia. Jak już zaczęto używać maseczki to się szybko okazało, że ich brakuje na potęgę i wprowadzono reglamentacje. I tu też, gdyby ktoś zarzucał mi kłamstwo i próbował straszyć to chętnie udowodnię w sądzie, że pisze prawdę. Dalej: tzw. procedury medyczne. Jest w Polsce wielu świetnych specjalistów: lekarzy, ratowników, diagnostów. Niejeden z nich ma na koncie wiele uratowanych żyć ludzkich. Ale niektóre procedury narzucone przez urzędników wręcz zniechęcają lekarza do pracy. Jakby miały na celu coś odwrotnego niż pomoc chorym. Brak personelu, często brak sprzętu. Samo łóżko nic nie da.

zwykly internista
piątek, 20 listopada 2020, 22:46

zwykły internista kolego to jest specjalista - specjalista chrób wewnętrznych - jedna z najcięższych specjalizacji!

JSM
sobota, 7 listopada 2020, 15:01

Więc po co nam tyle dodatkowych łóżek skoro i tak nie będzie miał się kto zająć ewentualnymi pacjentami?

SimonTemplar
niedziela, 8 listopada 2020, 21:12

Właśnie. Działania pozorne, ten termin cos Ci mówi? Podobnie jak z naszymi wojskami pancernymi: niby 1000 czołgów ale co z tego jak zdolności bojowe mizerna bo czołg nie trafi do celu a nawet jak trafi to nie przebije? Podobnie z łóżkami: ci z tego ze jest ich dodatkowo 10 tyś. skoro poza położeniem na nich chorych nic sie z nimi nie zrobi. Leków które moga byc skuteczne nie podają bo jest zakaz. Stąd tyle zgonów i to nie tylko na COVID ale na inne schorzenia jak zawał serca, udary, zakrzepy...... itd. Ludzi do szpitala nie przyjmują bo covid i ci ludzie umierają z braku pomocy medycznej. Ilosc zgonów jest bardzo wysoka ale to z uwagi na system a nue przez wirusa. Celowa robota.

Ktoś
piątek, 6 listopada 2020, 19:58

Wbrew doniesieniom pilne przypadki wciąż są przyjmowane, bo pomimo ograniczeń pewne osoby nie mogą czekać. A to, że nie przyjmuje się mniej pilnych przypadków, już świadczy o upadku systemu. Nawet normalnie czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala oraz oczekiwania na SORach były długie. Lekarzy brakowało. Miejsc intensywnej terapii było i tak ledwo wystarczająco, a akurat te przypadki są przyjmowane (bo muszą), więc grozi nam zapaść.

Wojciech
niedziela, 8 listopada 2020, 21:02

Grozi nam zapaść bo LEKARZE PRZESTALI LECZYĆ! Szpitale przestały leczyć ludzi chorych a zajmują się kowidowcami. Już to widać na wykresach danych z GUS. Śmiertelność powiązana wyłącznie z covid bez zmian od miesięcy, przybyło trochę tych z chorobami towarzyszącymi i jest ogromny wzrost ilości zgonów ludzi BEZ COVID! LEKARSTWO ZACZYNA SZKODZIĆ BARDZIEJ NIŻ CHOROBA.

Ktoś
poniedziałek, 9 listopada 2020, 01:54

Od samego początku epidemii jak bagatelizowali niektórzy, że covid to mniej przypadków niż grypa, to ostrzegano, że system będący na granicy wydolności normalnie, to jeśli dojdzie mu duża ilość przypadków covid to się załamie (bo nie ma praktycznie rezerw) i będą umierać i chorzy na covid, i chorzy na inne choroby, bo zabraknie im opieki. I ten scenariusz się ziścił. Mamy w Europie najmniej lekarzy na ilość mieszkańców (jeśli pamiętasz jak były protesty lekarzy, to starczyło, że nie brali nadgodzin, żeby nie było po pół miesiącu kim obsadzać dyżurów), przekazujemy od dawna najmniejszy % na ochronę zdrowia. I o ile działało to jakoś w normalnej sytuacji, to teraz właśnie przestało. Nie ma wystarczająco ani sprzętu, ani personelu (a ten co jest też jest zmniejszony, bo część jest na kwarantannach czy chora na inne choroby), aby zajmować się i covidowcami i wszystkimi innymi pacjentami.

Ktoś
piątek, 6 listopada 2020, 14:01

Chyba wdarł się drobny błąd, zamiast: "mobilną placówkę medyczną, wyposażoną w trzy oddziały intensywnej terapii (OIOM)", nie powinno być w wyposażoną w trzy STANOWISKA intensywnej terapii (OIOM)? Ciekawe, ile droższe jest to rozwiązanie od kontenerowego, oraz na ile jest faktycznie lepsze.

Ekspert 1
piątek, 6 listopada 2020, 12:05

Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność COVID-19 i rosnącą liczbę punktów zapalnych w Polsce, Mobilna Jednostka Medyczna CT Defense może zmniejszyć ograniczenia nakładane na szpitale - i uratować więcej istnień ludzkich.

Szpilka
piątek, 6 listopada 2020, 12:01

Przemawia to do mnie bardziej niż rozstawione namioty/pawilony pod szpitalami ale na dobre, elastyczne rozwiązania nigdy nie ma finansów i przede wszystkim decyzyjności.

Dawid J
piątek, 6 listopada 2020, 11:57

Świetne profesjonalne rozwiązanie, a nie jakieś materace na lotniskach i traktowanie ludzi jak bydło.

Grredo nie ma w
sobota, 7 listopada 2020, 18:54

Szpital w hangarze na Okęciu zamiast hali targowej 200 -300m od wielkiego szpitala, gdzie mogą otrzymać pomoc najcięższe przypadki że względu na brak woli zapłaty czynsz prywatnemu właścicielowi hali, to kwintesencja obecnej władzy.

Stary Grzyb
piątek, 6 listopada 2020, 11:54

Nie wygląda na to, aby to rozwiązanie przerastało możliwości techniczne naszego przemysłu. Pytanie "czy i co zrobiono w tym zakresie przez ostatnie 8 miesięcy?" jest oczywiście retoryczne, gdyż możliwości techniczne to jedno, zaś zdolność ogarnięcia sytuacji i zarządzania rzeczywistością to zupełnie coś innego, a to te drugie możliwości są rozstrzygające. Gdyby - na szczęście było inaczej - marszałek Piłsudski odznaczał się rozumem i sprawnością działania naszych współczesnych, zlituj się Panie Boże, władz, to cyrylica obowiązywałaby do atlantyckiej granicy Portugalii.

Qwe
poniedziałek, 9 listopada 2020, 08:28

Nie wygląda na to, aby to rozwiązanie przerastało możliwości techniczne naszego przemysłu - jakiego przemysłu??? Potrafisz wskazać choć jedną firmę mogącą to wykonać od "a do Zet"???

Szerlok
czwartek, 12 listopada 2020, 17:23

Np. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A.

Qwe
piątek, 13 listopada 2020, 17:20

Co mają robić klimatyzowane kontenery z siecią tlenową i pomieszczenia aseptyczne w nadciśnieniu???

met
piątek, 6 listopada 2020, 10:38

Lotny system do masowych szczepień? WOT podobno już się szkoli w tym. W nowej ustawie jest zapisane że mogą przymuszać siłą do szczepień. Jest zapisane nawet jak. Siłą fizyczną, mogą też pomóc sobie pasami, prześcieradłami. Nie tak to sobie pewnie ludzie wyobrażali jak wstępowali do WOT.

suweren
piątek, 6 listopada 2020, 10:34

Czy mają na sprzedaż także rozkładanych lekarzy i pielęgniarki, bo o dostateczną ich ilość nie dbał żaden rząd od wielu lat?

Haron
piątek, 6 listopada 2020, 10:10

Na to powinny iść pieniądze, nie na limuzyny, chory kraj

z okolic Bolesławca
piątek, 6 listopada 2020, 08:20

w Bolesławcu powstaje szpital kontenerowy, wyprodukowany w Polsce, użytkowany przez Niemców przez 3 lata i przekazany przez nich dla nas, więc nie trzeba szukać za oceanem

Kościuszko
poniedziałek, 9 listopada 2020, 08:30

Czyli jaka firma to w Polsce wyprodukowała i co wyprodukowała? Chcesz powiedzieć że są tam polskie respiratory i pompy infuzyjne???

obserwator
niedziela, 8 listopada 2020, 20:32

Tylko ze Bolesławiec to nie cala Polska czasami trzeba działać szybko. Kończy się ognisko w jednym miejscu to pakujemy auto i jedziemy w inne. Takie rozwiazanie powinno miec miec wojsko, ale lepiej inwestowac w 13 dla emerytow lub lawki patrotyczne.

Tweets Defence24