Reklama

Siły zbrojne

Korupcja przyczyną "złego stanu" wojska. Macierewicz o audycie i przetargu na BMS

fot. Defence24
fot. Defence24

Przeprowadzony w MON audyt wskazuje na korupcję, która przyczyniła się do złego stanu wojska - powiedział podczas Tweetup MON minister obrony Antoni Macierewicz. Według szefa resortu obrony chodzi o „siatkę skorumpowanych polityków, urzędników i funkcjonariuszy państwa”. Audyt został przekazany premier i ma być opublikowany dla opinii publicznej po zapoznaniu się Rady Ministrów - zapowiedział MON. Podczas spotkania z użytkownikami Twittera padła jeszcze ważna - choć niejednoznaczna - deklaracja, dotycząca przetargu na BMS.

Na spotkanie z internautami, dziennikarzami i blogerami zorganizowane na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oprócz Macierewicza przybyli m.in. wiceministrowie Bartosz Kownacki, Tomasz Szatkowski i Grzegorz Fałkowski, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki.

Na wstępie Minister Macierewicz podsumował 100 dni pracy nowego kierownictwa resortu i zapowiedział publikację audytu. 

- Jednym z elementów audytu będzie informacja na temat wykrycia szerokiej, naprawdę olbrzymiej siatki skorumpowanych polityków, urzędników, wysokich funkcjonariuszy państwa polskiego, który doprowadzili wojsko do złego stanu" - powiedział Antoni Macierewicz.

Macierewicz przekonywał, że w tak złej sytuacji, w jakiej znajdowało się wojsko, nietrudno jest szybko coś zmienić, bo "nawet małe kroki, niewielkie osiągnięcia, niewielkie posunięcia tworzą wrażenie duże różnicy". Dodał, że 2010-2015 na dozbrojenie, na skok technologiczny "wydano 50 mld zł, ale skoku nie było”. 

Według szefa resortu obrony zaniedbania nie wynikały z niewydolności krajowego przemysłu lub niemożności dokonania zakupów za granicą; wojsko "było w złym stanie nie ze względu na ludzi, tylko ze względu na przenikającą wszystko korupcję, która zaczynała się od polityków, a demoralizowała także wojsko” – powiedział. Dodał, że o niektórych sprawach została zawiadomiona prokuratura. O szczegółach audytu nie chciał rozmawiać, z którym najpierw mają się zapoznać premier i Rada Ministrów.

Podczas Tweetup MON padła jeszcze jedna interesująca deklaracja dotycząca przetargu na system zarządzania polem walki. Odnosząc się do tego programu szef resortu obrony podkreślił, że uda się wprowadzić „to, co leży od dłuższego czas – system komunikacji pola walki". Jak powiedział, dotychczas nie udawało się go wprowadzić, „bo dwie firmy, dwa wielkie lobby niszczyły wojsko w walce między sobą uniemożliwiając sobie wzajemnie zrealizowanie tego zadania, w efekcie ponad 200 wozów KTO stoi niewykorzystywanych”. Podkreślił, że "polska armia nie jest skazana ani jedno, ani na drugie rozwiązanie; będzie można szybko polską armię zaopatrzyć w dobry polski produkt". 

(TT, PAP)

Reklama

Komentarze (36)

 1. mc

  Dużo przykrych komentarzy dla Ministra Obrony Narodowej... Nie wiem, czy winna jest korupcja, czy tylko naiwność i głupota, ale chciałem przypomnieć artykuł DF z dnia 17.12.2015: "Lockheed Martin poinformował o szczegółach kontraktu, w ramach którego do Polski zostanie dostarczonych 36 pocisków manewrujących AGM-158A JASSM. Na podstawie tej samej umowy wyprodukowane będą też nowsze AGM-158B JASSM-ER, przeznaczone na razie wyłącznie dla USAF. Wartość kontraktu, obejmującego przeprowadzenie prac produkcyjnych, modyfikacji, integracji i świadczenie wsparcia dla USAF, Polski i Finlandii wynosi łącznie 302,2 mln USD. W jego ramach dostarczonych ma zostać 146 pocisków w odmianie AGM-158A JASSM (z czego 36 dla Polski) oraz 140 nowszych AGM-158B JASSM-ER (wszystkie dla USAF), charakteryzujących się zwiększonym zasięgiem." My płacimy za swoje rakiety 250 mln USD (tak, wiem 1/3 to koszt modernizacji samolotów), czyli same rakiety kosztują nas 165 mln USD. Za 36 rakiet...

  1. olo

   A wiesz dlaczego przykrych bo nic nikomu nie udowodnią jak zawsze . Bo Jego bzdurne gadanie nic nie oznacza. Później ludzie wytaczaj sprawy sądowe o zniesławienie i wygrywają grubą kasę a kto za to płaci nie Pan M tylko my podatnicy. A sprawa Caracali albo w jedną albo w drugą a nie 3 miesiące bredzą a brak decyzji.

 2. jacki

  jak zwykle jest afera łap zlodzieja jakiego zlodzieja wiem ale nie powiem

 3. Miś

  Jak to wszystko działało do tej pory każdy widzi. Jak programy w WP są realizowane też. Mam nadzieję że Minister szybko rozpędzi tą bandę wąsaczy którzy nie tylko nie robią tego co powinni to jeszcze przeszkadzają w reformowaniu wojska.

  1. Olo

   Niestety jest jeden maly problem zeby podjac jakas decyzje trzeba sie na tym znac. I to jest najwiekszy problem w tych czasach. Ludzie ktorzy zajmuja sie zaopatrzeniem boja sie podjac jakiejkolwiek decyzji zeby nie zostac nazwani zlodziejami. Najpierw telewizja, gazety a po 10 latach okazuje sie ze nie bylo sprawy. Co z przetargami krab, kryl co z następcą honkera a wozy dowodzenia. Czekamy i czekamu 12 lat temu zaczynalem w blaszanym hełmie z kbk i dalej blaszany z kbk. Sprawa helikopterow miala byc rozstrzygnięta a styczniu a juz marzec mamy a mowi sie o kwietniu

 4. magazynier

  Przez 25 lat zastanawiałem się kto zrobi porządek z instytucją która w latach 2000-2015 nazywało się Wojsko Polskie? Może minister Macierewicz? Jak mu się uda będę pisał o nim: Pan Minister A. Macierewicz.

  1. Lolek

   Jestem jak najdalej od oskarzen i teori spiskowych dlatego winy za zly stan wojska nie obarczalbym korupcja (przynajmniej nie w wiekszosci) a nie kompetencja politykow poprzednich czy np obecnego pana macierewicza

 5. skipper

  No cóż !Tam gdzie wejdzie ten człowiek to tylko afery ,zamachy bombowe korupcja i terapia w stylu Wielkiego Kurdupla. Nic on nie zrobi bo nic nie potrafi .

  1. robhood

   Pan Macierewicz nie bezprzyczyny, jak sobie spojrzysz na jego CV, jest wysylany przez PiS w regiony funcjonowania naszego Panstwa, ktore sa najbardziej zniszczone przez poprzednie rzady. Dlatego nie zdziwilem sie jego nominacji na ministra ON. Ma oczyszcic armie z post komunistycznego bagna, naprawic jej funkcjonowanie. Co tez czyni. Boli co niektorych hmm?

 6. Afgan

  To trochę nie tak jak pan minister mówi. Nie wydano żadnych 50 mld zł. Istotnie może i przeznaczono taką kwotę ale wydano tylko pewną jej część, a reszta wróciła do budżetu "tylnymi drzwiami" i została przeznaczona na bieżące potrzeby takie jak dopłaty bezpośrednie dla rolników na przykład, czy podwyżki w administracji itp. Za rządów PO-PSL taka praktyka była normą, a cała modernizacja techniczna armii była typowo wirtualna czy jak kto woli istniała tylko teoretycznie.

  1. ZZR

   A jaka była polityka MON-u po objęciu go przez pis? Grudzień 2015, miesiąc rządów pisu roku z budżetu MON-u ubywa 200 mln zł, które idą na wykupienie węgla zalegającego na hałdach. Odrobinę obiektywizmu by nie zaszkodziło

 7. skipper

  No cóż wieczna lustracja i beznadziejne decyzje . Więc wolę Bolka niż Lolka

 8. kotlet

  Mam nadzieje ze to poczatek nowej uczciwszej Polski.

 9. maniek

  Jak najbardziej osoby odpowiedzialne za nieudane programy typu kaszub,krab itd. powinny ponieś odpowiedzialność.Przez tyle lat zakupiliśmy tylko nowe rośki,f16 z większych wydatków brawo!!!!!!

  1. zLoad

   Jak bys nie zauwazyl to wlasnie A Macierewicz podal mozliwa przyczne niepowodzen tych projektow. Chyba oczywiste ze w tym miejscu nalezy wszystko dokladnie wyjasnic. Plan jest dobry, schematy tez ale nagle kupa ludzi znajduje sposob zeby przy okazji wyciagnac z budzetu pieniadze. No jakis powod jest czemu programy okazuja sie nieudane. Krab chyba tak nie dokonca nieudany ,z tego co czytalem.

  2. bolo

   Gawron, Krab zaliczyły decydujące opóźnienia w latach 2005-7 czyli za rządów PiS. Macierewicz chciał nawet wtedy rozstrzelać kontrakt na Rosomaki. Dobrze, że zdążono kupić Leopardy 2a5 i Jassmy bo gdyby tego nie dopięto do końca Macierewicz poszatkowałby to jak Caracale. Niestety ale coraz częściej wśród ludzi związanych z obecną ekipą rządzącą słychać ataki na wybór koreańskiego podwozia dla Kraba.

  3. kotlet

   Kaszub to korweta do walki z okretami podwodnymi zbudowana jeszcze w czasach komuny

 10. Olo

  Bedzie jak zawsze wiem ale nie powiem. Jak cos znalezli to niech powie nazwiska i co zrobili. Z samego artykułu winika jak bedzie slowo 'wskazuje' duzo okresla. Powiedziane tak zeby nie bylo sprawy cywilnej o znieslawienie . Bzdurne gadanie jak kazde wypowiedzi tego pana.

  1. kotlet

   Przestepstwo kradziezy zostalo zgloszone prokuraturze. O jakim bzdurnym gadaniu mowisz?

  2. Heniek

   Człowieku naucz się czytać ze zrozumieniem zanim coś napiszesz i narobisz wiochy... "O szczegółach audytu nie chciał rozmawiać, z którym najpierw mają się zapoznać premier i Rada Ministrów". Znaczy, poinformuje po zapoznaniu się z tym przez RM... "Dodał, że o niektórych sprawach została zawiadomiona prokuratura". Znaczy prokuratura została poinformowana i więc niech coś z tym zrobią..

 11. maciek

  kiedy będzie zdejmowanie pagonów i wbijanie na pal upadłych i skorumpowanych trepów i ich dworów

 12. prawda

  Ożarów ma ciepło, bo bagna narobili i teraz to wszystko wychodzi

 13. Kamil

  Ciekaw jestem co z tego wyjdzie, bo z tego artykułu można wywnioskować, że będzie to największe ujawnienie korupcji w historii kraju

  1. asdf

   Raczej kolejna propagandowa papka dla swojego elektoratu, by odwrócić uwagę od padającego PMT.

 14. bombowiec

  czekam na konkrety, fakty, dokumenty, akty oskarżenia.... Bo takie gadanie dobre u cioci na imieninach

  1. tomzytom

   To akurat widać gołym okiem, to widać po stanie naszej armii.

 15. zLoad

  "Jednym z elementów audytu będzie informacja na temat wykrycia szerokiej, naprawdę olbrzymiej siatki skorumpowanych polityków, urzędników". I dlatego twierdze ze CBA walczy na najwazniejszym froncie w kraju.

  1. Boczek

   No, czyli tak. Antoni oddał sobie drugi strzał w kolano, jak w przypadku H225M - "zerwę ten przetarg" i teraz nie wie jak się z tego paplania wycofać. Odwróćmy teraz rozumowanie AM. Jeżeli, odliczając wszystkie nagrane przez poprzedników pozyskiwania, tempo pozostanie to samo - a dwa już o 3 miesiące opóźnił H225M i M+C, to też będzie wskazywało na korupcję? Bo polityczną to mamy już w pełnym rozkwicie.

 16. franca

  Do dzisiaj wszystkie decyzje, to brak decyzji. Zero zakupów, to zero korupcji ! W tym szaleństwie jest metoda. A może tylko szaleństwo?

  1. spr

   Nie kłam. Podpisano miliardowy kontrakt na modernizację Leopardów i miliardowy kontrakt na Poprady.

  2. zdziwiony

   A jaka jest teraz szopka z Caracalem. Pierwszy normalny przetarg, a każdy , kto miał coś z nim wspólnego został ubabrany politycznym bagnem i ty się jeszcze dziwisz niemocy decyzyjnej w MON-ie.

 17. jAN

  NA RAZIE TO "PITU PITU" MINISTRA ON, NIC KONKRETNEGO, MINĘŁO 100 DNI RZĄDÓW I TRZEBA COŚ POWIEDZIEĆ. JA WOLĘ KONKRETY JEŻELI SĄ NADUŻYCIA TO POWAŻNY MINISTER KIERUJE SPRAWĘ DO PROKURATURY I O TYM INFORMUJE, KONIEC.

  1. LestatX

   Może czytaj ze zrozumieniem!. Minister właśnie powiedział że sprawę skierował do prokuratury!

  2. zLoad

   Powazny minister informuje od razu opinie publiczna aby sprawa nie zostala zatuszowana. To jest wskazanie probemu. I to jest najwazniejsze. Blokowanie ruchow osob ktore moglyby dzialac na szkode panstwa w idealnym momencie.

 18. kl1985

  C3IS JAŚMIN ???

  1. Blablakij

   Tak, o firmę na T. chodzi w tym tekście o dwóch silnych lobby, to jedna z nich. Założona przez człowieka który jest na "liście WSI" Macierewicza.

 19. Noga

  Jezeli mowi sie cos takiego to trzeba miec dowody. Gdzie zawiadomienia do prokuratury?

  1. zLoad

   Masz niewlasciwa hierarchie wartosci, Zyjez w oderwaniu od rzeczywistosci. Idz popracuj do sektora prywatnego to zrozumiesz ze pilnowanie publicznych pieniedzy jest wazne, bo ktos na nie pracuje. Panstwowa posada wygodna rzecz:)

 20. ursus

  Wątpliwe by winnych spotkała zasłużona kara, bo będzie larum, że łamie się demokrację i szykanuje opozycję.

  1. Matkon2016

   A dlaczego piszesz o winie? O tym co wiem na szczęście decyduje w Polsce sad a nie minister Antoni M. Mając na uwadze dotychczasowa wiarygodność w/w pana wszystko pachnie wyłącznie brudna polityka byleby dowalić poprzednikom i usprawiedliwić swoje zaniechania w zakresie modernizacji albo nowe przetargi korzystne wyłącznie dla lobby związków zawodowych - wygrywa brudna polityka a nie profesjonalne i merytoryczne działania na rzecz polskich żołnierzy byle zadowolić swoich wyborców którzy ........ Się znają na wojsku ważne ze "polskie firmy " bedą produkować "spanialy "i niezawodny " sprzęt

  2. rabarbarus

   Jesteś małej wiary. Pan Macierewicz już wielokrotnie pokazał, że nie przejmuje się zdaniem innych, a już na pewno nie opozycji. Możemy się wkrótce spodziewać kolejnego raportu. A za kilka lat kolejnych milionowych odszkodowań za pomówienia pozbawione dowodów.

  3. Szerszeń

   Oczywiście, powinno się wsadzić "winnych" wyłącznie na podstawie wynurzeń pana ministra.

 21. autor

  Kto robi audyt? Jakaś firma zewnętrzna?

 22. Szymon

  Fajnie by było pokazać jakieś dowody oprócz rzucania oskarżeń. A nie tylko "wiem, ale nie powiem"

  1. zLoad

   Ale czemu tak robi? Moze skala problemu jest taka ze nie ma innej opcji. Wyjasnienie sprawy na pewno nikomu nie zaszkodzi. Prawami osob pracujacych na posadach panstwowych niewinnie bedacych pomowionymi najbardzie interesuja sie ludzie ktorzy chca zeby niczego nigdzie nie ujawniac, sie domyslam. Ktos zauwazyl mozliwe zrodlo korupcji i to naglosnil. Znaczy ze cos robi, Sprawdza jak cos dziala(o ile nie jest to zwykle przedstawienie otrzymanych informacji). Traktowalbym to jako czesc pracy. I dochodzimy do etapu kiedy czesc osob w kraju chce karac za pracowanie.

 23. zLoad

  Podstawa dzialania kazdego rzadu bylo informowanie opinii publicznej o WSZYSTKIM. Tutaj Antoni Macierwicz wydaje mi sie wyznacza nowe standardy. Nie przypominam sobie zeby wczesniej politycy tlumaczyli sie ze swoich decyzji przed narodem. Swiadczy ze sie nie ma nic do ukrycia. I to warto docenic, a reczej inne zachowania traktowac za nienormalne.

  1. dimitris

   Informowanie o wszystkim, bla bla bla... Człowieku, w jakim Ty świecie żyjesz ? Polska od wielu lat aż tryska korupcją przy wszelkich zamówieniach publicznych, jest w nich gdzieś na "poziomie" Grecji i Turcji, a całe te "elity" nadają się tylko na przemiał i to jak najpilniej, jak najdalej od Polski. Że mimo tylu kłód pod nogi, w Polsce przetrwał przemysł rodzimy zbrojeniowy, to jest niemal cud ! Podobnie zresztą jak na Ukrainie. I właśnie zaczynam mieć taką nadzieję, że w sprawach obronności pojawił się właściwy człowiek, choć prywatnie nigdy go nie lubiłem.

 24. observer

  Głośno powiedział to co wszyscy od dawna wiedzą ... teraz czekamy na nazwiska i działanie wobec odpowiedzialnych za ten stan osób i generałów bo przecież bez nich tego procederu nie można byłoby uprawiać. Jeszcze niech minister Macierewicz zajmie się zmianą sposobu zabezpieczania baz wojskowych i jednostek ochroną wojska powinno zajmować się samo wojsko a nie security

  1. zLoad

   security wyciagnie ze spoleczenstwa osoby szczegolnie zainteresowane ochrona polskich baz wojskowych.

 25. Brawo Macierewicz

  Macierewicz też ujawnił mechanizm bezkarności wojskowych złodziei. Wcześniejsze rządy tak stworzyły ustawę o prokuraturze wojskowej, że ta miała prawo przesłuchiwać i działać tylko wobec czynnych wojskowych. Prokuratura cywilna zaś nie miała prawa zajmować się sprawami wojskowymi. Wystarczyło więc by podejrzany o złodziejstwo albo kluczowy świadek przeszedł do cywila lub na emeryturę i wojskowa prokuratura ani cywilna nie miały prawa go przesłuchiwać!!!! To zapewniało bezkarność aferzystów a bezkarność rodzi przestępczość!

Reklama