Siły zbrojne
Koreańska artyleria rakietowa w Arabii Saudyjskiej
W serwisie X pojawiły się zdjęcia przedstawiające po raz pierwszy koreańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo pozyskane przez Arabię Saudyjską przystosowane do strzelania pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu CTM-290.
Arabia Saudyjska w roku 2022 podczas targów WDS 2022 podpisała umowę z południowokoreańskim koncernem Hanwha o wartości 800 mln USD na dostawę nieokreślonej liczby wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet K239 Chunmoo. Rok później pierwsze egzemplarze miały już zostać przekazane do zamawiającego i zauważone m.in. na granicy z Jemenen. Teraz za sprawą publikacji użytkownika Mason w serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się zdjęcie pierwszej saudyjskiej wyrzutni przystosowanej do strzelania pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu CTM-290 (na co wskazuje przedłużenie modułu wyrzutni) znajdującej już u nabywcy.
🇸🇦🇰🇷 K239 long-range rocket artillery system with tactical ballistic missile pod has spotted for the first time in Saudi Arabia.
— ハク Mason (@mason_8718) November 16, 2024
This is the second time K239 has been spotted with ballistic missile pods for the UAE and Saudi Arabia. The first was spotted when the Polish president… pic.twitter.com/Q2eiOmJn4q
Wcześniej prezentowane Chunmoo w Arabii Saudyjskiej były przystosowane jedynie do użycia efektorów o mniejszym zasięgu rażenia. Nie jest wiadome, czy oznacza to dostawy kolejnych egzemplarzy K239 dla Arabii Saudyjskiej, czy też dotychczas przekazane wozy zostały poddane odpowiedniej modyfikacji. Co ciekawe, pierwszy raz Chunmoo w takiej konfiguracji przeznaczony dla wspomnianego kraju było widziane w Korei Południowej podczas wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Ośrodku Przemysłowym Changwon 3.
Warto tutaj wspomnieć o pojawiającej się kwestii potencjalnego zwiększenia zasięgu rażenia pocisków balistycznych CTM-290 z 300 do 500 km. Zgodę w tej sprawie Korea Południowa miała wydać właśnie za sprawą próśb od krajów Bliskiego Wschodu wykorzystujących K239 Chunmoo, czyli najpewniej Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tego typu środki bojowe pozyskała także Polska na potrzeby spolonizowanych wyrzutni określonych jako Homar-K.
K239 Chunmoo to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana w Republice Korei. W Siłach Zbrojnych tego państwa zastępuje przestarzałe już systemy K136 Kooryong oraz amerykańskie M270 MLRS. Producentem jest koncern Hanwha Aerospace. W module uzbrojenia stosowane są dwa pojemniki transportowo-startowe (zasobniki) na pociski rakietowe (podobnie jak w M270). Wyrzutnię osadzono na samochodzie ciężarowym Doosan z napędem 8x8 i opancerzoną kabiną. Pojazd o masie 31 ton rozpędzi się do 90 km/h, a zasięg operacyjny wynosi 800 km. Bliskim krewnym Chunmoo jest polski Homar-K, w którym koreański moduł uzbrojenia osadzono na polskim nośniku Jelcz i zintegrowano z szeregiem krajowych podzespołów.
Czytaj też
W działaniach bojowych K239 są wspierane przez artyleryjskie wozy amunicyjne bazujące na identycznym podwoziu. Na pojeździe znajdują się cztery zasobniki z pociskami rakietowymi. Podobnie jak w amerykańskiej M270 MLRS system przeładunku kontenerów transportowo-startowych jest wysoce zautomatyzowany.Używane w K239 pociski rakietowe mogą być wyposażone w głowice bojowe wielu typów: odłamkowo-burzące, zapalające, dymne, oświetleniowe, a także kasetowe z pociskami przeciwpancernymi lub przeciwpiechotnymi. W jednym kontenerze transportowo-startowym systemu K239 można umieścić amunicję następujących typów:
- 20 niekierowanych rakiet K33 kalibru 130 mm, o zasięgu 36 km;
- 6 niekierowanych rakiet KM26A2 kal. 227 mm (produkowanych na amerykańskiej licencji), o zasięgu 45 km;
- 6 kierowanych pocisków CGR-080 kal. 239 mm, o zasięgu 80-85 km;
- 1 taktyczny pocisk balistyczny KTSSM-II kal. 600 mm, o zasięgu 290 km.
Co istotne, na jednej wyrzutni można stosować zasobniki z pociskami dwóch różnych typów (np. jeden z 6 sztukami CGR-080 i jeden z 1 pociskiem CTM-290). Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad wydłużeniem zasięgu pocisków CGR-080 kal. 239 mm, a także nad wdrożeniem pocisków CTR-MR o zasięgu 160 km. W każdym zasobniku zmieszczą się cztery sztuki tej amunicji.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102