Siły zbrojne
Korea i Hiszpania razem budują roboty bojowe
Jak poinformował koncern Hyundai Rotem, południowokoreańska armia pomyślnie zakończyła pierwsze próby operacyjne dwóch najnowszych robotów bojowych rodzimej produkcji. Co ciekawe, wozy te zostały wyposażone w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia hiszpańskiej firmy Escribano Mechanical & Engineering.
Kontrakt na zakup dwóch wielozadaniowych bezzałogowych pojazdów lądowych Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) 6 x 6 został zawarty z południowokoreańską agencją zakupów uzbrojenia DAPA w listopadzie 2020 roku. Umowa obejmuje także dalsze udoskonalanie tej konstrukcji oraz przeprowadzeniem szkoleń dla operatorów. Dostawy obu pojazdów zrealizowano w lipcu ub.r., a w ostatnim czasie zakończyły one półroczny okres intensywnych badań i testów. W ostatnim czasie poinformowano także o uzbrojeniu trzech tego typu robotów w hiszpański zdalnie sterowany moduł uzbrojenia GUARDIAN ASPIS uzbrojone w przestarzały już karabin maszynowy M60D kal. 7,62 mm, który jest jeszcze używany w południowokoreańskiej armii.
Czytaj też
Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) to wielozadaniowy bezzałogowy pojazd lądowy bazujący na zmodyfikowanej wersji prototypu HR-Sherpa. Ootrzymał on ulepszone względem pierwowzoru czujniki i kamery dzienno-nocne- zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Rozwój tej konstrukcji zakończono w 2019 roku w ramach państwowego projektu, którego celem było opracowanie nowego robota lądowego dla południowokoreańskiej armii. Głównym zadaniem tej konstrukcji ma być wsparcie pododdziału piechoty w działaniach bojowych na polu walki. Może być zarówno zdalnie sterowany (w tym za pomocą drona) jak i działać w trybie autonomicznym (w tym trybie follow me oraz po zleconych punktach) i wykonywać zadania na polu walki takie jak ewakuacja rannych, rozpoznanie, transport czy wsparcie ogniowe.
Czytaj też
Napęd MPUGV składa się z sześciu silników elektrycznych (z których każdy napędza inne bezpowietrzne koło), a zasilanie zapewniają akumulatory co pozwala mu rozwinąć prędkość maksymalną do 30 km/h. Pomimo zastosowania tak pozornie skomplikowanego systemu napędowego wóz ma zachować pełną zdolność do poruszania się nawet w przypadku uszkodzenia dwóch kół lub silników je napędzających. Czas działania określono na sześć godzin przy średniej prędkości 5 km/h. Dzięki ładowności ponad 200 kg istnieje możliwość stworzenia licznych wersji specjalistycznych tego pojazdu do zadań transportowych, ewakuacji medycznej, rozpoznania czy wsparcia ogniowego.
Czytaj też
Sam wspomniany moduł uzbrojenia należy do najlżejszych dostępnych na rynku konstrukcji tego typu z masą własną niecałych 90 kg. Wybrane uzbrojenie w postaci dowolnego karabinu maszynowego kal. 7,62 mm jest w pełni stabilizowane, a za namierzanie i wykrywanie celów odpowiadają sensory optoelektroniczne. Co warte podkreślenia moduły też zostały także zintegrowane z innymi robotami bojowymi takimi jak niemiecki Mission Master od Rheinmetall Defence oraz estoński THeMIS od Milrem Robotics. Producent tego systemu czyli hiszpańska spółka Escribano Mechanical & Engineering możno zaznacza tym samym swoją obecność na błyskawicznie rozwijającym się w ostatnich latach rynku bezzałogowych pojazdów lądowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie