Reklama

Siły zbrojne

Kongres wstrzyma fundusze na modernizację radaru Patriot?

Radar Patriot. Fot. Capt. William Leasure, 35th ADA Brigade Public Affairs/US Army.
Radar Patriot. Fot. Capt. William Leasure, 35th ADA Brigade Public Affairs/US Army.

Amerykańscy parlamentarzyści z komisji obrony Izby Reprezentantów domagają się wstrzymania części funduszy, przeznaczonych na modernizację radarów Patriot znajdujących się na wyposażeniu US Army.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Komisję do spraw Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, parlamentarzyści proponują zamrożenie funduszy przeznaczonych na modernizację radaru Patriot do czasu, aż wojska lądowe „rozwiną nową strategię zakupów dla zastąpienia Systemu Radarowego Patriot”. Defense News precyzuje, że zgodnie z propozycją komisji obrony 50% z funduszy przeznaczonych na modernizację stacji radiolokacyjnych miałoby zostać zamrożonych do czasu aż m.in. nie zostanie wykazana zdolność współdziałania z innymi elementami systemu obrony powietrznej.

W informacji komisji Izby Reprezentantów wskazuje się, że wdrożenie obecnej strategii US Army spowodowałoby opóźnienie wprowadzenia nowego radaru, przeznaczonego dla zestawów Patriot aż do 2028 roku, pomimo wysokiego poziomu gotowości technologicznej. "Oznacza to, że nasi żołnierze będą rozmieszczeni z 58-letnim radarem, zanim otrzymają zmodernizowaną zdolność" - głosi komunikat. Poprawka została zaproponowana przez podkomisję ds. sił strategicznych. Jej przewodniczący Mike Rogers stwierdził, że popiera modernizację Patriotów, ale odniósł się krytycznie do dotychczasowych działań US Army w tym zakresie.

Amerykańskie wojska lądowe dążą do stopniowej modernizacji stacji radiolokacyjnych zestawów Patriot. Obejmuje to np. instalację cyfrowych procesorów stacji radiolokacyjnych (Radar Digital Processor, RDP). Zmodyfikowane radary, choć bardziej niezawodne czy odporne na zakłócenia, nadal będą charakteryzować się wyłącznie sektorową zdolnością wykrywania i śledzenia celów powietrznych oraz naprowadzania na nie pocisków rakietowych.

Według Defense News z rezultatów przeprowadzonego wcześniej procesu Analizy Alternatyw wynika, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby rozwinięcie „nowszego” radaru, dającego zdolność wykrywania i śledzenia celów w zakresie 360 stopni. Z dostępnych informacji wynika, że w tym procesie brano pod uwagę między innymi modernizację istniejącej stacji radiolokacyjnej zestawu Patriot, wykorzystanie radaru MFCR, bądź też budowę zupełnie nowego radaru, prawdopodobnie obrotowego i wykorzystującego technologię azotku galu. W procesie oceniano też rozwiązania dotyczące wyrzutni 

W komunikacie parlamentarzyści odnieśli się krytycznie do obecnej strategii US Army w zakresie modernizacji systemu Patriot, wskazując między innymi na powstawanie „nieakceptowalnych opóźnień” dotyczących rozwoju zdolności obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu amerykańskich wojsk lądowych. Pomimo zakończenia procesu Analizy Alternatyw decyzja dotycząca kształtu modernizacji obrony powietrznej średniego zasięgu US Army nadal nie zapadła.

W projekcie budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2017 znalazły się jednak środki na rozpoczęcie integracji bazowego radaru Patriot z anteną AESA opartą na technologii azotku galu, wybraną w procesie konkurencyjnym. Model takiego radaru zaprezentował na targach AUSA koncern Raytheon. Nadal jednak nie rozwiązuje to problemu zdolności do zwalczania celów w zakresie 360 stopni. Według parlamentarzystów uzyskanie „zmodernizowanej zdolności” przez jednostki US Army wyposażone w zestawy Patriot, przy założeniu realizacji obecnej strategii zakupów miałoby nastąpić dopiero w 2028 roku. 

Wiele wskazuje na to, że znacznie wcześniej zestawy Patriot otrzymają elementy testowanego systemu zarządzania walką IBCS, pozwalającego między innymi na wskazanie celu przez stację radiolokacyjną innego typu, na przykład przeznaczoną dla zestawów OPL krótkiego zasięgu (w tym radary Sentinel). Według generała porucznika Davida L. Manna, ma on wejść do służby operacyjnej w 2019 roku. Będzie łączył różne elementy systemu obrony powietrznej wojsk lądowych, w tym zestawy średniego i krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu.

Czytaj więcej: Gdzie jest dookólny radar systemu Patriot?

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Krzysiek

    Według mnie powinniśmy rozmawiać z Francją na temat SMTP w pakiecie otrzymać rakiety manewrujące na OP niezależnie od kogo kupimy. Osobiście jestem za ścisłą współpracą z SAAB-em bo mają kilka systemów które dla nas byłyby idealne a przy szerokiej współpracy cena jest inna my niestety mamy mało pieniędzy.

  2. Afgan

    Co się tyczy programu WISŁA to wywalić tego Patriota i brać od Izraela David's Sling. Co do MEADS trzeba być ostrożnym, bo Niemcy mogą nam go wyłączyć na przykład w zamian za obietnice taniego gazu z Rosji, czy coś podobnego. Niemcom nie można ufać w tak istotnych dla naszego bezpieczeństwa kwestiach.

    1. fefe

      Taaaaaaa a Izraelowi można ufać nie? Już wyłączyli drony Gruzinom jak Ruskie poprosiły , jak do tej pory to nic nie wiadomo żeby Niemcy kogoś sprzedały a Izrael już raz sprzedał , nic zaawansowanego z Izraela żeby nam tego nie wyłąnczyli

    2. Davien

      A USA ci nie udostepni Stunnera i zastajesz na lodzie, bo to oni decydują czy to bedziesz miał czy nie. Jak do swoich Patriotów nie zgodzili sie na sprzedaż Stunnera to i tym razem zapomnij.

    3. prawnik

      Taa poczytaj kto dał kody źródłowe Rosjanom do gruzińskich rakiet Spike:)

  3. pt

    Na to wygląda, że my tych patriotów nie dostaniemy nawet jeśli tak bardzo chcemy ;)

  4. dropik

    Czyli pewnie niedługo zaoferują Polsce "lekko używane" "prawie nowe" zestawy z tymi radarami.

    1. vvv

      lepsze to niz s-125

  5. gts

    W niektórych przykłądach dobitnie widać jak niektóre firmy dymają amerykańskiego podatnika, kongres i ministerstwo obrony. Te przykłady są wręcz kuriozalne. F-35, LCS, Patriot i wiele innych programów ma takie problemy że powinny zostać zrobione od początku z wykluczeniem firm takich jak Lockheed Martin czy Raytheon. Tak jak nasz bumar nastawiły się na ciągnięcie kasy z budżetu państwa. Programy stoją albo łapią gigantyczne opóźnienia, efekty są jak w przypadku naszego Kraba na naszym podwoziu... Panowie z Pentagonu dają się ostro robić w konia. Prędzej takie systemy powstaną w Europie niż oni doczekają się choćby radaru od Raytheona... Ktoś powinien ostro dobrać się do d... zwłaszcza LM i R w następnej kolejności do Boeinga...

    1. vvv

      a co jest nie tak z f-35 ktory jest najbardziej zaawansowanym samoloten na swiecie?

  6. fx

    Obrotowy radar nie jest 360 stopni w każdej chwili patriot miał być ale nie o takiej samej mocy na każdym kierunku. Teraz Antek ma drugi argument po finansowym aby wycofać się z patriotów na rzecz MEADS.

Reklama