Reklama

Siły zbrojne

Kołowy BWP dostarczony US Army

KTO Stryker w roli kołowego bojowego wozu piechoty z systemem uzbrojenia kal. 30 mm
KTO Stryker w roli kołowego bojowego wozu piechoty z systemem uzbrojenia kal. 30 mm
Autor. U.S Army

Oshkosh Defence dostarczyło pierwszy egzemplarz kołowego transportera opancerzonego Stryker w wariancie bojowego wozu piechoty, wyposażonego w system wieżowy MCWS. Pojazd zostanie poddany testom weryfikacyjnym w bazie Aberdeen.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kontrakt przyznany firmie Oshkosh w czerwcu 2021 wymaga od Oshkosh Defense dostarczenia do września 2022 łącznie siedmiu kołowych transporterów opancerzonych Stryker w wariancie bojowego wozu piechoty do testów, które będą prowadzone do czerwca 2023 roku. Zespół (SBCT), Joint Base Lewis McChord w stanie Waszyngton, otrzymuje pierwsze zmodernizowane Strykery.

„Nasz zespół wykorzystał swoje zdolności inżynieryjne i produkcyjne oraz głębokie zaangażowanie , aby dostarczyć nasz pierwszy pojazd testowy MCWS na czas, pomimo dynamicznych zmian rynkowych, których wszyscy doświadczyliśmy w ciągu ostatniego roku", powiedział Pat Williams, wiceprezes i dyrektor generalny Programu U.S. Army i US Marine Corps. „Od momentu przyznania pierwszego kontraktu ścisła współpraca z armią amerykańską miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego ważnego kamienia milowego".

Reklama

Czytaj też

Armia USA wybrała firmę Oshkosh Defense wraz z partnerami Pratt Miller Defense i Rafael Advanced Defense Systems do zintegrowania systemu wieżowego MCWS z Stryker ICVVA1 w czerwcu 2021 roku. Od tego czasu Oshkosh Defense zakończyło testy zakładowe i otrzymało zamówienia na łącznie 269 ulepszonych Strykerów o ogólnej wartości 356 milionów dolarów.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że dostarczamy to transformacyjne rozwiązanie i nie możemy się doczekać, aby wyposażyć naszych żołnierzy w zdolność precyzyjnej likwidacji celów, jakiej potrzebują" - podsumował Williams.

Czytaj też

Bezzałogowy moduł wieżowy MCWS (Medium Caliber Weapon System) bazuje na konstrukcji izraelskich wież z rodziny Rafael Samson. Jego uzbrojenie stanowi armata automatyczna XM813 kal. 30 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Dodatkowo operator dysponuje zwiększoną świadomością sytuacyjną dzięki zastosowaniu stabilizowanego niezależnego celownika oraz kamerom dookólnym. Także dziewięciu żołnierzy desantu może korzystać z 8-calowych wyświetlaczy z funkcją wyboru dowolnego obrazu z kamer (dla każdego operatora oddzielnie).

Czytaj też

Co ciekawe, będzie to już drugi system wieżowy z armatą 30 mm, używany na amerykańskich Strykerach. W 2015 roku rozpoczęto bowiem procedurę pozyskania lepszego uzbrojenia dla transporterów stacjonującego w Niemczech 2. Pułku Kawalerii w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, gdyż ta jednostka jest przeznaczona do działań na teatrze europejskim i powinna być przygotowana do zwalczania rosyjskich transporterów opancerzonych oraz BWP. Strykery 2. Pułku Kawalerii otrzymały już wieże MCT-30 Kongsberga.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Prezes Polski

  Powinni się zaopatrzyć w dobre mapy, bo pod niższymi mostami ten dziwoląg nie przejedzie.

  1. Marek L..

   No NIE przesadzaj .... To NIE jest żaden "dziwoląg" (no chyba, że TY, to masz taki BARDZO silny kompleks niższości .... ;-))), a świetny pojazd bojowy, gdzie właśnie zostały TERAZ do niego dodane bardzo znaczące zdolności bojowe. I niech cię ta "twoją rozczochrana" o to NIE boli ---- pod każdym mostem, to on przejedzie....

 2. Hubert

  U nas już od dawna Rosomaki powinny zostać produkowane jako kołowy bwp, dzięki czemu proces pozbycia się wehikułu ZSRR byłyby znacznie szybszy.

  1. Valdore

   @Hubert, każdy Rosomak z Hitfist 30PL to kołowy BWP, .

Reklama