Siły zbrojne

Strykery z rakietami - nie tylko w Europie

CROWS-J
Autor. Markus Rauchenberger/U.S. Army

Jak poinformowała U.S. Army, kolejna jej brygada wykorzystująca kołowe transportery opancerzone M1126 Stryker ICV otrzymała zdalnie sterowany moduł uzbrojenia CROWS-J. Tak dozbrojone transportery, uzbrojone w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin są zdolne do zwalczania nawet ciężkich wozów bojowych.

Mowa o 2. Brygadowym Zespole Bojowym Stryker (SBCT) "War Horse" z 4. Dywizji Piechoty "Ivy" amerykańskiej armii, który stacjonuje w Fort Carson w stanie Kolorado w USA. Brygada rozpoczęła latem 2020 roku proces przeformowania ze struktury Brygadowego Zespołu Bojowego Piechoty (IBCT) w obecny SBCT, co zakończono pod koniec ub.r. Tym samym zmieniło się uzbrojenie z wojskowych samochodów terenowych HMMWV na kołowe transportery opancerzone Stryker, a także przeznaczenie i możliwości bojowe jednostki. Obecnie żołnierze brygady "War Horse" poznają zmodyfikowane uzbrojenie swoich wozów bojowych, a także odbywają na nich cykl szkoleń.

Czytaj też

Przezbrajanie Strykerów w CROWS-J jest częścią większego programu mającego na celu radykalne zwiększenie siły ognia amerykańskich pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. W tym celu spośród obecnie eksploatowanych wozów tego typu połowa ma otrzymać zmodernizowane moduły z Javelinami, a pozostałe bezzałogowe wieże Medium Caliber Weapon Systems (MCWS). Ten ostatni system bazuje na konstrukcji izraelskich wież z rodziny Rafael Samson, a jego uzbrojenie stanowi armata automatyczna XM813 kal. 30 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Dodatkowo dysponuje on zwiększoną świadomością sytuacyjną dzięki zastosowaniu stabilizowanego niezależnego celownika i kamerom dookolnym.

Czytaj też

Decyzja ta ma związek z najnowszymi analizami U.S. Army, W przypadku Strykerów jednym z wniosków była zbyt mała samodzielna siła ognia pododdziałów uzbrojonych w bazowe kołowe transportery opancerzone M1126 Infantry Carrier Vehicle (ICV). Ich uzbrojenie stanowiły dotąd jedynie zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Kongsberg M153 CROWS II z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym Mk19 kal. 40 mm. W wyniku wprowadzonych zmian w perspektywie najbliższych lat Strykery będą uzbrojone zarówno w armaty automatyczne jak i wyrzutnie ppk.

Czytaj też

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, oraz Wielka Brytania. W Polsce pociskami FGM-148F Javelin dysponują Wojska Obrony Terytorialnej.

Komentarze (2)

 1. Wojtek_3

  Amerykanie szykują armię na przeciwnika wyposażonego w prawdziwą pancerkę a nie tylko w sandały i kałacha. Po piechocie morskiej teraz kolej na wojska lądowe, czyżby jednak szykowanie się na europejski teatr działań.

  1. Tani35

   Na tanki ze Strykerami? Nie oni wycofują Strykery z armatami. Mają je wycofać do konca tego roku więc muszą dozbroic Strykera. Bo tank lekki jeszcze w lesie i to głębokim. US Army leży i kwiczy bo jest niedoinwestowane. I nadziei nie ma że będzie lepiej.

  2. Wojtek_3

   Do Tani35 nikt chyba nie zamierza atakować dekli strykerami ale jak na nich wyjdą to inna bajka mają się czy bronić. Popatrz na założenia z Rosomakiem i Borsukiem z nową wieżą, Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie szturmował czołgów BWPami

 2. Pirat

  Coś podobnego dla bwp1.