Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Su-30SM dla Białorusi już w tym roku

Su-30SM Białoruś
Białoruski Su-30SM podczas patrolu.
Autor. Siły Powietrzne Białorusi

„W tym roku planowany jest zakup samolotów Su-30SM” – poinformował w telewizji państwowej dowódca Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Białorusi, gen. Andriej Łukjanowicz. Dodał też - „Dla naszych oddziałów radiotechnicznych otrzymamy białoruskie niskopułapowe kompleksy radarowe Rosa, a także stacje radiolokacyjne Wostok. Planowane są również dostawy znacznej ilości uzbrojenia lotniczego”

Reklama

Deklaracje padły na antenie białoruskiej stacji telewizyjnej STB, która wbrew pełnej nazwie „Telewizja Stolicy" jest nadawcą ogólnokrajowym. Dowódca białoruskiego lotnictwa poinformował, że niedawno wprowadzono do służby kolejną baterię systemów przeciwlotniczych Tor-M2, natomiast w bieżącym roku mają zostać zakupione kolejne samoloty Su-30SM.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Kolejne, ponieważ w ramach zawartego w czerwcu 2017 roku przez białoruski resort obrony kontraktu, zamówiono jedną eskadrę 12 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych Su-30SM. Według informacji przekazywanych przez media maszyny te miały być budowane w specjalnym, białoruskim wariancie, w którym część rosyjskich komponentów awionicznych została częściowo zastąpiona przez francuskie odpowiedniki. Były to m. in. wyświetlacze przezierne Thales HUD 3022, opracowane dla samolotów Dassault Rafale. Ta decyzja może powodować problemy z dostawami części zamiennych w obliczu obecnego embarga.

Białoruś w ten sposób rozpoczęła w 2019 roku, wraz z pierwszą dostawa nowych maszyn, proces wycofywania zużytych i przestarzałych myśliwców MiG-29. Kilka z nich trafiło m. in. do Serbii. Obecnie zapowiedziany zakup to z jednej strony kontynuacja procesu modernizacji białoruskiego lotnictwa a z drugiej mocne wsparcie dla rosyjskiego przemysłu lotniczego, który utracił w ostatnim czasie lukratywne kontrakty eksportowe a wielu już zawartych nie będzie w stanie zrealizować. Jest to również element procesu unifikacji, jeśli nie wchłaniania, sił zbrojnych Białorusi przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Czytaj też

Ogółem myśliwce wielozadaniowe Su-30SM stały się już najbardziej masową maszyną wśród nowych samolotów bojowych - ocenia "Izwiestija". Siły zbrojne Rosji (marynarka wojenna i siły powietrzno-kosmiczne) otrzymały dotąd około 150 tych samolotów. Rosja dostarcza też Su-30SM za granicę, w tym na Białoruś.

Su-30SM jest dwumiejscowym myśliwcem wielozadaniowym, generacji "4+". Został opracowany jako samolot zdolny zarówno do walki w powietrzu, jak i do dokonywania uderzeń na cele naziemne z użyciem amunicji precyzyjnej. Napęd zapewniają mu dwa silniki Saturn AL-31FP ze zmiennym wektorem ciągu (co w połączeniu z dodatkowymi poziomymi powierzchniami sterowymi w układzie "kaczki" zapewnia mu duże możliwości manewrowe).

Czytaj też

Samolot ma możliwość przenoszenia do ośmiu ton środków bojowych (bomb, rakiet powietrze-powietrze i powietrze-ziemia). Na końcówkach skrzydeł znajdują się zasobniki SAP-518 mieszczące systemy walki elektronicznej, a pod przednią owiewką radar 011M, dysponujący anteną ze skanowaniem fazowym. Maksymalna prędkość samolotu wynosi ok. Mach 2, jego zasięg to 3000 km. Su-30SM dysponuje także możliwością tankowania w powietrzu.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Strusiu-73

  Póki co nasze F-16 posiadają większy zasięg ,większy udźwig lepszy radar o niebo lepszy system WRE i dużo lepsze uzbrojenie . F-35 nawet nie ma co porównywać bo to inna generacja myśli technicznej

 2. Juzz

  Dobrych parę rakiet plot i te ich Suki płona. Po co pakować się w kolosalne wydatki na przerost floty ponad niezbędną.

 3. Flaczki

  Dlatego Polska potrzebuje kupic F15EX I dodatkowe F35

  1. Laky

   Zgadzam się,w punkt👍💪😉

  2. Radetzky80

   Kolejny dyzio marzyciel...my na nasze f35 musimy czekać a Białorusini już su30 mają na stanie...mówi się że produkcja w Rosji sprzętu lotniczego słabnie lecz patrząc na dostawy dla sił FR i Białorusi odnoszę wrażenie że się wszytko rozkręca w najlepsze.To co propaganda sieje i mówi o niemocy chyba trzeba włożyć między bajki.

  3. Czytelnik

   Napisz jeszcze, że gospodarka Rosji kwitnie:)

Reklama