Reklama

Siły zbrojne

Wspólne białorusko-rosyjskie patrole przygraniczne. Wykorzystano nowe Su-30

Fot. mil.ru

Siły powietrzne Rosji i Białorusi przeprowadziły pierwszy tegoroczny wspólny lot patrolowy, mający miejsce wzdłuż zachodniej granicy Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR). Wykorzystano w tym celu posiadane przez oba państwa samoloty bojowe Su-30SM. Trzeba wspomnieć, że Białoruś stosunkowo nie tak dawno pozyskała właśnie Su-30SM.

Agencja TASS doniosła o przeprowadzonej pierwszej w 2022 roku wspólnej powietrznej misji patrolowej sił powietrznych obu podmiotów międzynarodowych, tworzących Związek Białorusi i Rosji. Piloci myśliwców używali w tym celu Suchojów Su-30SM, czyli jednych z nowszych wariantów, rozwijanego od czasów radzieckich myśliwca wielozadaniowego. Operacja trwała 120 minut, zaś podczas jej trwania piloci przebyli odcinek na dystansie 1 150 kilometrów, a zatem oznaczałoby to, że takowy patrol wykonali nieopodal granicy Polsko-Białoruskiej i Litewsko-Białoruskiej.

Misja patrolowa ma związek z grudniową decyzją Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś, że białoruskie i rosyjskie lotnictwo będą realizowały w 2022 roku zadania patrolowe na wschodniej granicy Państwa Związkowego. W ramach tego postanowienia zdecydowano również o udziale lotnictwa strategicznego, czyli rosyjskich bombowców Tu-160 i Tu-22M3.

Czytaj też

Su-30SM będący głęboką modernizacją pierwowzoru pojawił się w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2016 roku, w cztery lata po obleceniu pierwszego egzemplarza. Potrafią zabrać ze sobą do 8 ton rosyjskiego uzbrojenia, w tym szerokiej gamy pocisków kierowanych powietrze-powietrze, powietrze-woda i powietrze-ziemia. Charakteryzują się również doposażeniem w radiolokatory ze skanowaniem fazowym AESA. Na chwilę obecną rosyjskie lotnictwo posiada ponad 110 samolotów Su-30SM, z czego zdecydowana większość maszyn (około 90) jest na wyposażeniu Sił Powietrzno-Kosmicznych FR, a reszta należy do lotnictwa morskiego (we Flocie Bałtyckiej, Północnej i Czarnomorskiej). Najnowszy wariant SM2 się od wersji SM silnikami AL-41F-1C, posiadającymi zmienny wektor ciągu. Do nowego wyposażenia zaliczmy dodatkowo radar Irbis, który został dodany m.in. ze względu postępującą unifikację urządzeń w rosyjskich samolotach.

Z kolei Republika Białorusi w czerwcu 2017 roku podpisali umowę wartą 600 mln USD (45 mld rubli rosyjskich, 2,4 mld PLN) dotyczącą zakupu 12 myśliwców Su-30SM, które są dostarczane od końca omawianego roku. Ta decyzja była jedną z dwóch proponowanych Mińskowi rozwiązań, obok możliwości utworzenia stałej bazy Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, na co Białorusini się nie zgodzili. Najnowszy nabytek Mińska uzupełnił lotnictwo wojskowe RB, obok maszyn takich jak MiG-29, Su-25, zezwalając na wycofanie najbardziej zużytych samolotów.

Czytaj też

Komentarze (3)

 1. Tani35

  Może uzupełnię, pierwsze egz to 2013 w Lipiecku. Miały one elektronike Made in USA stąd ich naxwa Krzemowa Dolina.. Z tego powodu od ponad dwoch lat Rosyjskie lotnicywo nie dostało ani jednego nowego egz. Białoruskie mają wyposażenie francuskiego Thalesa I w pazfzierniku 022 mają dostać drugą partię tych maszyn też 4 sztuki. Stad roznica bo w Rosji przyjevie na uzbrojenie jest znacznie pozniej niż faktyczne pojawienie w wojsku. Np Su-35s pojawił się w wojsku w 2012r a oficjalnie został przyjety na uzbrojenie w pazdzierniku 2017.

  1. Valdore

   Tani, kłamiesz i to w głupi sposób:) Su-30SM maja wyposazenei rosyjskei, to okrojona z zachodniego wyposazenia odmiana Su-30MKI

  2. Tani35

   Nie poszlo pierwsze moze przejdzie tak. Nie ma rosyjskiego wyposazenia dla Su-30sm. Wszystkie Su-30 sm maja komponenty zachodnie. Dlatego od dwoch lat nie ma dostaw sm do lotnictwa rosyjskiego. Wyposazenie rosyjskie maja tylko Chiny ,Algieria izraelskie reszta Thalesa przez Bialoruskiego Pelenga. Ktory jest spolka corka Thalesa. smE dla Mjamy maja miec rosyjskie. sm2 maja miec wyposazenie z Su-35s bo ono jest rosyjskie czyli nie ma komponentow zachodnich. Jesli Peleng jest bialoruski wiec nie dziwne ze tej firmy jest wyposazenie. Oprocz Bialorusi Thalesa ma Malezja Indie Armenia . Tyle jest na oficjalnej stronie tej maszyny. Orginalne Su-30sm mają wyposazenie amerykanskie

  3. Valdore

   Tani kłamiesz i to głupio:) Su-30SM to wersja Su-30MKA pozbawiona WSZYSTKICH zachodnich komponentów bo taki był cel powstania tej wersji. Ale jak widać dalej nie potrafisz tego zrozumieć.

 2. Daveer

  SU-30SM ma PESA (Pasive) radar, nie AESA (Active).

 3. easyrider

  Tyle ich, co sobie polatają. Dalej Moskwa plus jej stary/nowy satelita są zacofani i mają słabszą, zacofaną technologicznie armię i gospodarkę. Nic im z tego latania nie przybędzie.