Reklama

Siły zbrojne

Kolejne rosyjskie testy rakiet balistycznych

Start pocisku balistycznego RS-20B - fot. mil.ru
Start pocisku balistycznego RS-20B - fot. mil.ru

Rosyjskie strategiczne wojska rakietowe przeprowadziły dwa testy pocisków balistycznych. Podczas pierwszego odpalono rakietę RS-26 Rubież, która trafiła w wyznaczony cel. Drugi związany był z badaniami wykorzystania rakiet balistycznych RS-20B Wojewoda do wynoszenia obiektów na orbitę okołoziemską. 

Próba pocisku nowego typu RS-26 Rubież odbył się 18 marca na poligonie Kapustin Jar. Rakieta, jak podaje rosyjski dziennik Kommiersant, trafiła precyzyjnie w oddalony o ponad 3 tys. km cel na poligonie Sary Szagan w Kazachstanie. Był to czwarty udany start RS-26 od początku testów i piąta potwierdzona próba jego wystrzelenia. Rakiety tego typu mają osiągnąć gotowość operacyjną w 2016 roku.

RS-26 Rubież nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany, lecz jego wymiary mają być zbliżone do pocisków Buława, w które uzbrojone są okręty podwodne Borei. RS-26 Rubież ma więc mierzyć około 12m długości i ważyć 36 ton. Dzięki masie mniejszej od rakiet starszych typów, wyrzutnia RS-26 ma być znacznie bardziej mobilna i prawdopodobnie bazuje na 6 osiowym pojeździe MZKT27291. Jest to wyraźny postęp względem 8 osiowych pojazdów-wyrzutni Topol-M, przenoszących niemal 50 tonową rakietę. RS-26 Rubież może przenosić kilka niezależnie naprowadzanych głowic jądrowych na dystansie około 10 tys. km.

Drugi przeprowadzony przez Rosję test odbył się 26 marca i brał w nim udział nieco już posunięty w latach pocisk RS-20B Wojewoda. Rakiety tego typu są sukcesywnie wycofywane z rosyjskiego arsenału. Możliwe jest ich wykorzystanie do wynoszenia satelitów i innych obiektów na orbitę. Test przeprowadzony w bazie Dombarowskij w rejonie Orenburga, miał na celu zarówno sprawdzenie sprawności operacyjnej pocisku jak też przetestowanie zainstalowanych na poligonie systemów pomiarowych. Badają one nie tylko przebieg startu rakiety, ale też generowane przy tej okazji zanieczyszczenia, poziom hałasu i inne czynniki zagrażają środowisku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.