U.S. Marine Corps (USMC) przyznał BAE Systems kontrakt na wstępną fazę programu Amphibious Combat Vehicle (ACV).
Kontrakt o wartości 34,9 mln USD ma okres realizacji 20 miesięcy i pozwoli firmie skupić się na projektowaniu i rozwoju wariantu ACV Recovery (ACV-R). Wariant ACV-R zastąpi wariant Assault Amphibious Vehicle Recovery (AAVR7A1) USMC. Uniwersalna platforma amfibijna ACV została zaprojektowana, aby umożliwić transport i wsparcir sił desantowych od okrętu desantowego do brzegu. Po zakończeniu fazy wstępnej systemy BAE rozpoczną drugą fazę programu ACV, która obejmuje dostawę testowych pojazdów produkcyjnych do oceny użytkowników.
Wiceprezes programu amfibii BAE Systems, John Swift: „Wóz zabezpieczenia technicznego zapewni kluczowe możliwości w odzyskiwaniu amfibii". „Rozszerza również rodzinę pojazdów ACV i demonstruje sprawdzoną konstrukcję pojazdu podstawowego, umożliwiając jego bezproblemową integrację z flotą bez uszczerbku dla wydajności".
Czytaj też
BAE Systems ma kontrakt na dostawę dwóch innych wariantów pojazdów ACV: transportera personelu ACV (ACV-P) i wozu dowodzenia ACV (ACV-C) dla USMC. Poza tym firma otrzymała również kontrakt na projektowanie i rozwój, warty 67 milionów dolarów, na wariant wozu bojowego (uzbrojony w armatę średniego kalibru 30 mm (ACV-30).
USMC przekazał również BAE Systems instrukcje dotyczące zbadania możliwości rozwoju wariantów systemów dowodzenia i kontroli, zaawansowanego rozpoznania, łączności oraz bezzałogowych systemów powietrznych zintegrowanych z ACV.
Dodatkowo BAE System zawarł z U.S. Marine Corps umowę na dostarczenie kolejnych 36 ACV 8×8. Jej wartość to ponad 173 mln USD, a ona sama jest częścią kontraktu wieloletniego zawartego przed kilkoma laty. Poza dostawami wozów umowa zawiera zapewnienie wsparcia logistycznego ze strony producenta.
Czytaj też
Prace produkcyjne związane z programem ACV trwają w różnych lokalizacjach BAE Systems w USA, w tym w San Jose w Kalifornii, Aiken w Południowej Karolinie, York w Pensylwanii, Stafford w Wirginii i Sterling Heights w Michigan.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie