Reklama

Siły zbrojne

Kolejna zmiana kontyngentu niedługo wyleci do Afganistanu

<p>Pożegnanie VIII zmiany PKW RSM Afganistan. Fot. ppor. Magdalena Czekatowska</p>

W najbliższym czasie do Afganistanu wylecą żołnierze VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego biorącego udział w misji Resolute Support (RSM). Ich pożegnanie odbyło się w piątek na placu apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Jak poinformowała oficer prasowa 34 BKPanc ppor. Magdalena Czekatowska, w uroczystościach związanych z pożegnaniem VIII zmiany PKW RSM Afganistan wzięli udział m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Stanisław Czosnek oraz przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych.

–  Zakończone etapy przygotowań, które zostały zwieńczone certyfikacją kontyngentu potwierdziły, że jesteście w pełni gotowi do działania, świadomi wyzwań, skomplikowanych warunków klimatycznych i operacyjnych, w których przyjdzie wam służyć. Jestem przekonany, że dołożycie wszelkich starań, aby postawione przed kontyngentem zadania wykonać na najwyższym poziomie. Życzę wszystkim wyjeżdżającym żołnierskiego szczęścia, powrotu do rodzin i satysfakcji z dobrze wypełnionych obowiązków – mówił dowódca 34 BKPanc. płk dypl. Dariusz Lewandowski.

Dowódcą VIII zmiany kontyngentu będzie płk Piotr Kaczmarek.

Pod konic marca prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję o zwiększeniu polskiego zaangażowania wojskowego w Afganistanie. Jak wyjaśniał w rozmowie z Defence24.pl dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski, wynika to z potrzeb operacyjnych. W kontyngencie w tym kraju zwiększyć się ma liczba plutonów, których zadaniem jest ochrona instruktorów szkolących afgańskie siły zbrojne. Rozszerzony ma zostać także zakres szkolenia – chodzi tu o specjalistów w wojskach pancernych.

Gen. Wojciechowski wyjaśnił, że zapowiedź zwiększenia liczby Polaków w Afganistanie o kolejne 50 osób nie będzie oznaczała podwyższenia maksymalnego limitu wielkości kontyngentu. Ostatnie postanowienie prezydenta określa tę liczbę na 350 żołnierzy i pracowników wojska. Tymczasem faktycznie jest ich w Afganistanie prawie 250.

NATO-wska, doradczo-szkoleniowa misja Resolute Support rozpoczęła się z początkiem 2015 r. po zakończeniu bojowej operacji ISAF. Maksymalna liczebność polskiego kontyngentu początkowo została określona na 150 żołnierzy i pracowników wojska, po pół roku zwiększono ją do 200. Od połowy 2016 r. dodatkowo utworzono 50-osobowy odwód w Polsce z możliwością krótkotrwałego użycia w Afganistanie, natomiast od połowy 2017 r. PKW RSM Afganistan mógł liczyć do 250 osób na miejscu wykonywania misji. Od początku 2018 r. limit – jak już wspomniano – wynosi 350 żołnierzy i pracowników wojska.

Głównym zadaniem polskich żołnierzy w Afganistanie jest doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych, ochrona doradców i baz oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych. Polscy żołnierze służą w Bagram, Gamberi, Kabulu i Kandaharze.

Reklama

Komentarze (4)

 1. superglue

  mysle ze z tych misji nic nie mamy, lepiej czas i pieniadze przeznaczyc na sily krajowe

 2. polaki

  upadek waluty===euro w 2018 rok--pewny----- prawdziwe to!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. dropik

  jakbysmy zamiast duzych vipow kupili smolot(y) mrtt to taka zmiana byłaby kaszką z meczkiem

 4. kacper

  Życzę im wszystkim szczęśliwego powrotu.

Reklama