Siły zbrojne

Kierowcy transporterów MTLB szkolą się w Toruniu

Fot. kpt. Tomasz Kisiel
Fot. kpt. Tomasz Kisiel

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu prowadzony jest kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem typu MTLB. W czterotygodniowym szkoleniu, m.in. na samobieżnej haubicy 2S1 Goździk, uczestniczą podoficerowie i szeregowi z jednostek wojskowych z całej Polski.

Jak podaje kpt. Tomasz Kisiel, celem kursu jest zdobycie wiedzy specjalistycznej, zapewniającej pełne przygotowanie w zakresie właściwej eksploatacji, obsługi i kierowania pojazdami specjalnymi opartymi na podwoziu transportera wielozadaniowego MTLB oraz sprawne i bezpieczne ich użytkowanie. Takim pojazdem, bazującym na MTLB, jest 122 mm haubica samobieżna 2S-1 Gożdzik, będąca na wyposażeniu pododdziałów artylerii.

Kurs prowadzony jest przez wykładowców i instruktorów z Wydziału Dydaktycznego, przy wsparciu instruktorów i sprzętu z dywizjonu zabezpieczenia CSAiU. W trakcie kursu szkoleni poznają budowę i zasady eksploatacji, niezbędne czynności obsługowe oraz warunki bezpieczeństwa obowiązujące przy pracy z transporterem. Natomiast na Ośrodku Szkolenia CSAiU kierowcy będą mogli zdobyć praktyczną umiejętność sprawnego kierowania transporterem w warunkach poligonowych. Specjalnie przygotowana tzw. „pętla” umożliwia kursantom zmierzenie się z trudnym terenem i sprawdzenie umiejętności teoretycznych w praktyce.

Czytaj także: Krab gotowy do produkcji seryjnej

Po zakończeniu części zasadniczej kursu, przed szkolonymi ostatni sprawdzian, jakim jest egzamin końcowy. Obejmuje on zarówno wiedzę teoretyczną, jak również umiejętności praktyczne.

Komentarze