Siły zbrojne

Kierowane pociski przeciwpancerne na barykadach Słowiańska

Fot. Jazbar/wikipedia
Fot. Jazbar/wikipedia

Na barykadach tzw. separatystów broniących wjazdu do Słowańska zaobserwowano wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Mogą one z powodzeniem zwalczać pojazdy ukraińskich sił zbrojnych i służby bezpieczeństwa.

Jak podała agencja informacyjna Ostrov, na umocnionych punktach kontrolnych rozstawionych przez tzw. separatystów na głównych drogach dojazdowych do Słowiańska rozstawiono wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K111 Fagot. Jest to popularna broń przeciwpancerna produkcji rosyjskiej, zdolna zwalczać cele na dystansie do 2 km. Wyrzutnie tego typu są w użyciu od lat 1970-tych i były eksportowane do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Zaobserwowane w Słowiańsku wyrzutnie mogą pochodzić zarówno z zapasów rosyjskich jak i ukraińskich. 

Agencja Ostrov powołuje się na oficjalne oświadczenie ministerstwa obrony Ukrainy. Zgodnie z jego treścią separatyści w Słowiańsku są nie tylko silnie uzbrojeni, ale też zaostrzyli kontrolę ludzi w mieście. Sprawdzają nie tylko dokumenty, ale też np. telefony, szukając zdjęć i nagrań wideo.

Mieli też grozić miejscowej ludności, że będą wysadzać każde pomieszczenie na którym podczas walk z rządowymi wojskiem i oddziałami MSW zobaczą ukraińskie flagi czy symbole. Jak podaje SBU na swojej stronie internetowej, w nocy separatyści rozpoczęli zakładanie ładunków wybuchowych w okupowanych budynkach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.