Reklama

Siły zbrojne

Kiedy umowa wykonawcza na Kraby? Agencja Uzbrojenia i PGZ komentują

Autor. PGZ

W związku z pojawiającym się chaosem informacyjnym dotyczącym umowy ramowej na zakup kolejnych gąsienicowych armatohaubic Krab w ramach DMO Regina, redakcja Defence24.pl wystosowała zapytania do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Agencji Uzbrojenia.

Reklama

Podpisana umowa z dzisiejszego poranka została określona jako ramowa, jednak po pewnym czasie określenie to było kasowane z wielu oficjalnych komunikatów. Rodziło to duży chaos informacyjny, który pozostawiał spore pole do interpretacji. Na nasze pytania odpowiedział rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak, który przedstawił umowę jako ramową obejmującą m.in. nabycie 152 AHS Krab. W ramach niej znajduje się klauzula zobowiązująca do zawarcia umowy wykonawczej na pierwsze cztery DMO (dywizjonowe moduły ogniowe) do 3 miesięcy od podpisania kontraktu ramowego oraz na kolejne dwa moduły do końca 2024 roku. Łączna jej wartość ma wynieść ok. 10 mld złotych brutto.

Reklama
Informuję, że podpisana dzisiaj umowa ramowa obejmująca m.in. 152 haubice samobieżne Krab zawiera klauzule skutkującą zawarciem umowy wykonawczej w terminie do 3 miesięcy od dnia podpisania dzisiejszej umowy, w ramach której zakontraktowane zostaną elementy wchodzące na wyposażenie pierwszych 4 dywizjonowych modułów ogniowych (tj. m.in. 96 haubic samobieżnych KRAB). Kolejne 2 DMO zostaną zakontraktowane w ramach następnej umowy wykonawczej do końca 2024 r. Szacunkowa całkowita wartość umów wykonawczych wynosi ok. 10 mld zł brutto.
Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak.
Reklama

Na nasze pytania odpowiedziała także Polska Grupa Zbrojeniowa, potwierdzająca termin podpisania umowy wykonawczej w ramach dzisiaj podpisanego kontraktu na pierwsze cztery DMO. Kolejne dostawy zostaną zrealizowane po określeniu szczegółów pomiędzy stronami.

Dzisiejsza umowa rozpoczęła proces negocjacji, który zakończy się zawarciem do końca lutego 2024 roku umowy na dostawy w pierwszej kolejności 4 DMO. O harmonogramie realizacji kolejnych dostaw będzie można mówić wówczas, gdy zostanie to szczegółowo uzgodnione między stronami umowy. Warto podkreślić, że jest to największe zlecenie w historii skierowane do HSW S.A.
Beata Perkowska, Polska Grupa Zbrojeniowa

Tym samym widzimy, póki co jedynie początek procesu nabywania dodatkowych Krabów, który to zostanie już realizowany przez nowego ministra obrony narodowej w przyszłym roku. O terminie końcowym dostarczania pojazdów w ramach DMO Regina zdecydują negocjacje. W przypadku przejścia stron do podpisów przy umowie wykonawczej pozwoli to nie tylko na zwiększenie zdolności produkcyjnych HSW, ale także po jej realizacji pozwoli na podpisywanie umów o większej skali np. eksportowych. Co umknęło wielu komentującym, umowa ta określa podstawy prawne pod opracowanie ulepszonej wersji produkowanej w Polsce armatohaubicy, nieoficjalnie określonej jako Krab 2.

Czytaj też

Haubica samobieżna Krab
Haubica samobieżna Krab
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (24)

  1. Jan S.

    Priorytetem każdego rządu powinnno być dbanie o dobro i przyszłość kraju. To się nazywa patriotyzm. To co się stało w kwestii programu Krab to jest coś takiego co można określić mianem i tu powstrzymam się od używania słów nieprzyzwoitych bo inaczej tego nazwać nie można. Oby oni więcej do władzy nie wrócili.

    1. Al.S.

      Jeszcze za "nimi" zatęsknisz.. A co mieli zrobić innego, niż zakupić te K9? Oddano niemal wszystkie działa Ukrainie - z 80 poszło tam ponad 50 szt. Rachunki jako Jaś przerabiałeś, więc policz ile zostało. Ponadto cała dwuletnia produkcja została całkowicie przekierowana na ukraińskie potrzeby, zatem perspektywa odzyskania przez WP tych zaledwie 80 Krabów przesunęła się w okolice roku 2027. Zrobiono więc tak, że kupiono działa, które w dużej mierze są konstrukcyjnie tożsame- to samo podwozie, zbliżona wieża i działo. Jedyny sposób, aby nasze wojsko nie zostało przez połowę niepewnej dekady bez artylerii. Wilk syty- Ukraińcy dostali działa, którymi skutecznie wybili ruskim z głowy dalsze blitzkriegi i owca cała- nasi mają czym strzelać i na czym się szkolić. Pełny Ringtausch.

    2. 7TP

      no to napisz ko0nkretnie o co ci chodzi..

    3. rdz38

      I tym komentarzem powinno zakończyć się lament wylewany tu od dawna. Ciągle tylko płacz ze szajs, że nie potrzebny, że mamy lepszy. Ale na prawdę nie trzeba być geniuszem żeby dostrzec ze te kontrakty są po to aby przez najbliższe lata nie zostać z niczym.

  2. MiP

    Antypolski rząd wolał kupować K9 niż Kraby

    1. Anty 50 C-cali

      POlski czysto podpisze za trzy miechy umowę wykonawczą na 4 DMO i w czym problem? POdpisze jeszcze 2 w kolejnej wykonawczej? ?? Zawsze może uwalić, robienie K9PL, zostawiając te 212 prostych K9 ( z kilkudziesięcioma 000 pocisków). Cena 2,4 mld w dolarach to zdecydowanie mniej jak 3 miliardy - Euro, za 50 tanich Caracali...ale jak się chce, Jak Norwegii z Archerami (po sasiedzku !), to można. Ja, dawniej zdziwiony - dzisiaj chyba wiem. po Co neutralnej Austrii były te kowbojskie M60, skoro klepali swe niszczyciele czołgów Kirasjery. Z taką samą armatą 105mm. Bo od przybytku głowa nie boli, jak się ma potencjalnych partyzantów prawosławnych za miedzą. A takie były plany DLA Ukrainy. I tak mówią do dziś, o planie "B".

    2. 7TP

      propolski rząd nie będzie kupował ani polskich, ani żadnych innych ...

  3. Wojak24

    Polska ma mieć 322 Krabów z dotychczasowych umów, Polska ma mieć 364 K9 z dotychczasowych umów, Co w dosyć szybkim tempie będzie Wojsko Polsko miało razem armatohaubic 686 sztuk .I o tyle postarał się Błaszczak z PIS. Teraz będzie miał czas się wykazać Kosiniak Kamysz co podwyższył razem z PO wiek emerytalny wszystkim do 67 lat w tym kobietom , rolnikom .

    1. Grzyb

      Brawo! Doskonale podsumowanie.

  4. Future

    Dlaczego słabszy i droższy K9A1 zdobywa kontrakty w Polsce i w krajach sąsiednich?🤔

    1. Essex

      A skad wiesz ze jest slabszy? Bo PGZ tak twierdzi????

    2. Grzyb

      Nasi kupują i Kraby i K9. To się nazywa DYWERSYFIKACJA P.S. nawet jeżeli K9 może jest ciut gorszy ale wiele wojen pokazało, że jest to nie tak ważne. Liczy się system jaki te haubice stworzą.

  5. Future

    Szkoda Kraba. Mógł mieć łatwiejszy cykl rozwoju i zabezpieczony kontraktem. Dlaczego minister Błaszczak mimo ze PiS jest tak patriotycznie proPoldki nie postawił na polski produkt, który ma świetną reklamę i dobrą jakość. Zrozumieć można było pilną potrzebę 212szt K9, sle kontraktem z 1 grudnia zepchnął Kraba z dobrej i bezpiecznej ścieżki rozwoju. Niech to wytłumaczyć tysiecznej załodze HSW i Stalowej Woli. Zapewne chodziło o gratyfikację finansową bardzo dużą

    1. Vixa

      A wojsko chciało Kraba czy K9? Bo coś mi się zdaje, że to oni chcieli koreańców.

  6. Prezes Polski

    Pragnę zauważyć, że ruscy w 1941r. w ciągu kilku miesięcy przenieśli setki fabryk o tysiące kilometrów i uruchomili je. Niemcy prowadzili masową produkcję pod ziemią. Tymczasem w Polsce po 2 latach wojny (tak naprawdę po 8 latach) nie udało się zwiększyć mocy produkcyjnych produkcyjnych ciężkiego sprzętu, nie wznowiono produkcji prochów w Pionkach, nie ma masowej produkcji amunicji artyleryjskiej. Tę wyliczankę mógłbym ciągnąć. Jeżeli nowy rząd będzie działał równie opieszale, jak poprzedni, to może być już jeden z ostatnich polskich rządów, może ostatni.

    1. Essex

      A ja zsuwaze tylko ze wtedy mielusmy wojne w tych dwoch panstwach prawda? Trudno to zrozumiec? Czy Polska jest w stanie wojny? Nie.....czy mamy tez inne potrzeby? Mamy...i tak wydajemy mase kasy na uzbrojenie....jeszcze druga rzecz: uzbrojenie die xmuenilo od czasow IIws....to juz niexsa proste luki i karabiny na sznurku....jeszcze nspisz ze juzxwszyscy poborowi poeinni byc w jednostkach

    2. Chyżwar

      A ja cię pragnę uświadomić, że jakość produkcji w tych przeniesionych fabrykach była żadna. Na przykład części z jednego karabinu maszynowego nie pasowały do drugiego. Jeden myśliwiec skręcał dobrze w lewo, drugi w prawo a trzeci nie mógł dogonić formacji. Silniki do samolotów i napędy do czołgów były podłej jakości. Kadłuby w czołgach były krzywo pospawane i tak dalej. Ale przyznać ci muszę, że rację masz Moce produkcyjne należy zwiększyć koniecznie. I należy to zrobić szybko.

    3. Podszeregowy

      To Polska prowadzi jakąś wojnę?

  7. Zygazyg

    Myślę że pozytyw. Zważając że dostawy Krabów do UKR powinny skończyć się najpóźniej po koniec marca (zostało 18 po dostawie pod koniec października), to już pierwsze nowe kraby dla WP mogły by być dostarczone pod koniec drugiego lub w trzecim kwartale tego roku.

    1. Chyżwar

      A czytałeś poprzedni artykuł? Pierwsze Kraby z grubo wcześniej podpisanej umowy wykonawczej do wojska trafią dopiero w 2025r.

  8. Pitbull

    Przypomne, ze na Borsuki Blaszczak tez podpisal tylko nic nie znaczaca umowe ramowa. A bardzo chcial razem z AU podpisywac umowe wykonawcza na Redbacka, ktory na szczescie rozkraczyl sie podczas parudniowych pseaudo testow na polskim poligonie.

    1. Chyżwar

      A jak ty chcesz podpisywać umowę wykonawczą na niegotowy produkt? Zamiast wersji finalnej chciałbyś prototypy?

  9. NAVY

    a w Polsce jest zawsze jak jest :) Wątpię w umowę wykonawczą - nie dość,że u nas wszystko idzie jak po grudzie ,to jeszcze zapowiedzi Siemoniaków nie napawają optymizmem !

  10. KrzysiekS

    Tak HSW ma zrobić za własne pieniądze automat ładowania. MON się w zamian za to zastanowi czy zamówić dalsze KRABY.

    1. Essex

      A to HSW ma sprzedawac tylko dla naszego MON? To jakas firma dedykowana? Z takim podejsciem nie dziwne ze jestesmy zacofani

  11. ciekawy1

    Haubice to jedno, ale co z ochroną antydronową i plot, bez której bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu? W każdej baterii czy kompanii w przypadku batalionów zmotoryzowanych i zmechanizowanych powinny znajdować się pojazdy z zamontowanym Popratem zamiast wieży ZSSW-30...

    1. skition

      Nie strzela się z armaty do wróbla.. Do zwalczania dronów wystarczy wielolufowy karabin maszynowy z Tarnowa..ZSSW-30 z programowalnym momentem rozcalenia amunicji wystarczy.., bo posada rekordowy kąt podniesienia lufy .Ważne by było ich dużo...Irytujący jest brak WLKM choćby na stałych i przenośnych stanowiskach ogniowych.

    2. ciekawy1

      tzn. Poprad zamiast ZSSW-30 w ilości np. 1-2 na kompanię

  12. Szczupak

    Pięknie. Umowa ramową a za 3 miesiące misiu kasa . I teraz wychodzi że zamówienie pozwoli na rozwinięcie produkcji. Co robili przez 8 lat? Kupowali na kredyt Bo kasy nie było. Teraz muszą kasę znaleźć następcy tych nierobów. Komu zabrać teraz te 10 miliardów? Emerytom, nauczycielom, dzieciom a może tak podnieś podatki? Armia i wojsko to nie misie lub pionki na szachownicy a ludzie a przede wszystkim finansowanie. I nie piszcie o kredytach na zakup sprzętu z polskiego przemysłu bo tych nam nikt nie udzieli.to nie Korea która zwęszyła interes życia

    1. Anty 50 C-cali

      Zabrali na Ukrainie te 3 miliardy, ich nauczycielom, dzieciom i emerytom. Na 54 Kraby, i nawet EU dołożyła....a Reuter jeszcze dokłada wszystkim "znafcom"...March 8 (Reuters) - Seoul approved export licences last year for Poland to provide Ukraine with Krab howitzers, which are built with South Korean components"..Życzliwy donosi - Korea WYRAZIŁA ZGODĘ ! na eksport podwozia z "nalepką" Kraba. davienologia, wiem, ale z kim przestajesz takim się stajesz

    2. Michu

      @Szczupak jesteś o krok od zrozumienia, dlaczego kupujemy w Korei.

    3. Szczupak

      Michu. Ja pisałem już o braku kasy jak tylko pojawiła się informacja na temat zakupu K9 i że zakupu dla WP w Korei na kredyt. Ja w przeciwieństwie do wielu miłośników propagandy Błaszczaka znam realia WP. Ich rajcują zakupy i nic więcej. Braki amunicji, logistyki, wyposażenia, części , wykwalifikowanej obslugi ch nie obchodzą. Ważne że ktoś kupuje- co oczywiście nie podlega dyskusji bo WP potrzebuje nowego.sprzetu- szkoda że nie produkowanego w Polsce. Ale nie zgadzam się na propagandę sukcesu. Zakupy zakupami ale jak brakuję w dywizjach 30- 40 % stanu a powołuje się nowe i ogladza sukces to ręce opadają.

  13. Massive14

    Czy ktoś może powiedzieć jak stoimy z amunicją 155mm? Czy mamy zapasy, albo podpisane umowy na dostawy z Dezametu albo z Korei razem z K9? Przy tych ilościach haubic które zamawiamy, zapasy powinny iść w miliony sztuk. Dajcie znać czy coś wiadomo.

    1. mobilnyPL

      No właśnie. Amunicją. Pytałem na YT m.on. Wolską i .....cisza a jak cisza to lipa zapewne

    2. Anty 50 C-cali

      lipa to na pewno jak się oczu nie myje, i nie Czyta Def.24.PL - do kontraktu na 212 K9 z Korei dorzucili kilka- dziesiąt - tysięcy pocisków. Ukraińcy gadali jak wiosną wywalali do 8 000 dziennie, i wybili z głów Ordy pomysły szerokiego "wyzwalania". Skupili się orki na dokończeniu wyzwolenia Awdijewki, bo przy typowym trzymaniu "kart 155mm - przy orderach", czyli 15-20 kilometrów od linii "kontaktu" - to okolice Doniecka wyzwolonego 8 lat wstecz dalej nie są bezpieczne. Pomocniczy kierunek to te same do 15 kilosów wyłomu w smoczych zębach NowejRossiji , pod Robotyne i Wierzbowe.

    3. Prezes Polski

      Wg mojego bardzo niefachowego rozeznania możemy mieć 30-40 tys. szt. Tak by wynikało z zamówień składanych od czasu, gdy używamy kalibru 155mm. To oczywiście przy założeniu, że nie zostały wysłane na Ukrainę.

  14. Michu

    Skoro wiemy, że miliona żołnierzy raczej nie będziemynw stanie wsadzić wcokopy za 3-5lat, artyleria zadała 70% strat nacUkrainie, to logiczny wniosek jest taki, że potrzebujemy te 1000 sztuk 155mm. Musimy brać zarówno Kraba w maksymalnej ilości, w jakiej jesteśmy w stanie go wyprodukować oraz K9 w ilościach z umowy ramowej i na kredyt w Korei.

  15. Future

    Szkoda Kraba. Mógł mieć łatwiejszy cykl rozwoju i zabezpieczony kontraktem. Dlaczego minister Błaszczak mimo ze PiS jest tak patriotycznie proPoldki nie postawił na polski produkt, który ma świetną reklamę i dobrą jakość. Zrozumieć można było pilną potrzebę 212szt K9, sle kontraktem z 1 grudnia zepchnął Kraba z dobrej i bezpiecznej ścieżki rozwoju. Niech to wytłumaczyć tysiecznej załodze HSW i Stalowej Woli. Zapewne chodziło o gratyfikację finansową bardzo dużą

  16. Trotlow

    krab to takie typowe polskie gawno, poskładane z zagranicznych części, propagandowe i niedziałające. polak gowno potrafi.

    1. AdSumus

      Jedź na wycieczkę na Syberię, tam jest rai to i ludzi nie będziesz zniesmaczać.

    2. Anty 50 C-cali

      guano to się posypało z orków Wagnera. Od Sołedaru po Bachmut. Nie chcieli iść dalej w "przestrzeń operacyjną" - po Warszawę. !?20 000 strat , wywrzeszczane przez Pigrozina i chceli nazad. A tu - miny.I się wściekli i odwinęli ale na Moskwu co? Ot jak działa NATO "szmelc" 155mm na najbardziej zakute łby. Tyle że z Panzerhaubic - to co trzecia jest/ jedzie/wraca z naprawy na dalekiej Litwie. Stąd i tylko z 20 oberwało mniej lub bardziej. Byle do wiosny. Krabów jest więcej, więc? I trafionych więcej. Są i Ceasary, "kryle kuchni fracuskiej". Ale kraj "oberwatorów" w szeregach Legionu w akcji donieckiej (Kolumbia!) nie wybrał Nextera, ale Atmos-----

    3. Podszeregowy

      Może i "gawno", ale wystarcza do masowej likwidacji ruskich.

  17. PzGren72

    Walenie w uja. Ramowa jest nic nie warta.

    1. Anty 50 C-cali

      ja ja, jest! klauzula do umowy ramowej Zobowiązująca po POdpisania umowy wykonawczej na 4 DMO w terminie do 3-mcy od podPiSu umowy ramowej. czytam po polsku?

  18. mobilnyPL

    W zasadzie nieistotne to wszystko. I tak dadzą UA

  19. AdSumus

    A są kary umowne, za nie podpisanie umowy ramowej? Bo jak nie ma to w dalszym ciągu jest to g... umowa.

    1. octopus

      Umowa ramowa jest zawarta więc podpisana. Nie ma podpisanych umów wykonawczych opartych na umowie ramowej. Kary umowne są za niezrealizowanie bądź za niepełne zrealizowanie umowy. Dopiero po upływie terminów można coś stwierdzić czyli pożyjemy zobaczymy. Poza tym umowa ramowa to typowe pojęcie z zamówień publicznych ale nie tylko. Generalnie chodzi w niej o określenie ram współpracy i przedmiotu sprawy oraz cen.

    2. KrzysiekS

      AdSumus Normalnie nie było ale chyba tym razem PGZ wyprosiło jakiś zapis. Na ile ten zapis jest niepodważalny to nie wiem.

  20. ANDY

    ta umowa na podobną ilość sprzętu jest tańsza niż koreańska do której jeszcze trzeba doliczyć vat ... czyli już mamy droższy produkt z azji który jeszcze trzeba doposażyć aby dorównał Krabowi ... co do eksportu to dzięki zamówieniu z Polski K9 będzie tańsze dzięki prawu serii ... i nasza oferta przez to nie będzie konkurencyjna ... więc to strzał w kolano w polskie firmy ze strony MON-u i AU a co do nowej wspólnej AHS no na pewno będzie nowa super armato haubica najlepsza na świecie polsko- koreańska ... tzn. opracowana w Korei całkowicie za polskie pieniądze do których nie będziemy mieli żadnych praw ... i AU z MONem będzie dumne że będziemy mogli kupić kolejną partię najlepszych gotowców od Koreańczyków ... oj znikąd nadziei

  21. Essex

    Krab 2 juz powinien bycbod dawna w opracowaniu a nie ramy prawne...to sa kpiny....jakies wnioski z wojny na Ukrainie dla obecnej wersji? Nie? No tak pewnie nie ma ram prawnych....z takim podejsciem nie dziwne ze nasze firmy to manufaktury usilujace wepchnac sprzet tylko dla MON

    1. Szczupak

      Esex. Przypomnę ci że minister MON jest zarządcą PGZ. To on powołuje prezesów i ustalą kierunek działania i rozwój. Oczywiście PIS zrobił propagandę i zadłużył nas na bardzo długi czas w Korei. Lepiej niż Gierek.

    2. KrzysiekS

      Essex To daj pieniądze dla przemysłu albo zagwarantuj że KRABA 2 kupi MON w odpowiedniej ilości!!!!

    3. Rupert

      Na świecie są inne bardziej potrzebne rzeczy niż broń, i tam Polska ma większe pole do popisu. Manufaktury to są w Niemczech o dziwo.

  22. Odyseus

    Kabaret normalnie cyrk na kółkach

  23. szczebelek

    To tylko potwierdza, że to "prezent" dla następcy i mówię tu o tych dwóch czasowych klauzulach.

  24. Archie51

    Przez umowę ramową w systemie zamówień publicznych należy rozumieć umowę, która została zawarta pomiędzy zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Jej celem jest zaś ustalenie warunków dotyczących zamówień, jakie MOGĄ (a nie muszą) zostać udzielone w danym okresie.

Reklama