Reklama

Siły zbrojne

Kawaleria powietrzna ćwiczy z Kanadyjczykami

  • Fot. Jochen Hertweck / Flickr
    Fot. Jochen Hertweck / Flickr

Szczególne znaczenie dla zaplanowanych do realizacji zadań ma przeświadczenie o wspólnocie budowanego bezpieczeństwa. Osiągany w czasie realizacji wspólnych celów kunszt i gromadzenie doświadczenia przygotowują nas do podjęcia działania w każdym czasie, warunkach i miejscu – powiedział dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Stanisław Kaczyński.

W piątek, 21 listopada br. na placu apelowym na poligonie Nowa Dęba w ramach ćwiczenia z wojskami FALCON-14 odbyła się uroczystość przekazania zadań związanych z realizacją wspólnego szkolenia z komponentem Sił Zbrojnych Kanady pomiędzy 6. Brygadą Powietrznodesantową i 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Obecni dziś z nami żołnierze kompanii lekkiej piechoty z Ontario, zdobywający dotychczas doświadczenie z 6 BPD, mieli już okazję współpracować z kawalerzystami z Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie ćwiczenia ANAKONDA 14 szkolili się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczyli desantowanie ze śmigłowca Mi-8. Sądzę,że doskonale zapoczątkowana współpraca będzie sprzyjać tworzeniu dobrej atmosfery i dalszemu zdobywaniu doświadczeń podczas ćwiczenia FALCON-14.

Powiedział w swoim wystąpieniu płk Stanisław Kaczyński


Na uroczystości obecni również byli: dowódca 6BPD generał brygady Adam Joks, dowódca komponentu kanadyjskiego oraz dowódcy jednostek bezpośrednio podległych 25BKPow. Jak podaje kpt. Tomasz Pierzak z 25BKPow po zakończeniu ceremonii przekazania, żołnierze kanadyjscy udali się na bojową strzelnicę piechoty, na której prowadzili zajęcia ogniowe. Żołnierze batalionu kawalerii powietrznej kontynuowali szkolenie taktyczne.

FALCON-14 to ćwiczenie, w ramach którego żołnierze 25BKPow doskonalą swoje umiejętności w zakresie planowania, organizowania oraz prowadzenia działań przez pododdziały szturmowe i lotnicze w działaniach aeromobilnych. Żołnierze z pododdziałów szturmowych doskonalą swoje umiejętności m. in. w strzelaniach sytuacyjnych z wykorzystaniem amunicji bojowej jak również w działaniach taktycznych oraz we współdziałaniu ze śmigłowcami wraz z komponentem Sił Zbrojnych Kanady.

Reklama

Komentarze (6)

  1. vigg

    RPG 7 robi wrażenie na kanadyjczykach. Szkoda tylko naszych soldatów, że ze sprzetem w wieku ich ojców muszą paradować!

  2. brrrr

    desant z Mi 8 dla Kanadyjczyka to zapewne wielki stres. i niech jeszcze ktoś podważy twierdzenie, że sowietska stal gnoitsa i nie łamiotsa :)

  3. dino

    Panowie pryncypałowie.Kiedy 25 brygada będzie posiadała 3 bataliony liniowe.Dwa bataliony to raczej pułk.O uzbrojeniu żołnierzy już nie wspomnę,Po prostu wstyd.

  4. jur f

    Szlag mnie trafia na MON i IU, jak patrzę na wyposażenie Naszych żołnierzy. PYTAM : Gdzie remonty kałaszy, szyny montażowe i celowniki optyczne, np: Rubin ?. Gdzie nowoczesne kamizelki kulo/odłamko-odporne, opracowane już dla Tytana ?. Czy nie można już zamawiać i wprowadzać do wyposażenia ?. Gdzie nowe/nowoczesne pociski do RPG, w tym termo-baryczne ?. Kiedy zaczną się zamówienia na już opracowany i przetestowany MSBS ?. I jaki ma sens w naszych warunkach (wojna obronna) moździerz ustawiony nieruchomo w jednym miejscu ?. Przecież po oddaniu strzału zostanie namierzony przez radar pola walki i nakryty salwą wrogiej artylerii. Czy IU i MON znowu oddadzą pieniądze do Budżetu ? Czy to skrajna głupota, nieodpowiedzialność, czy sabotaż obcych agentów ???.

    1. hubaro

      Są wielkie plany/programy za miliony. A ja też się pytam dlaczego w polskiej armii brak podstawowego wyposażenia, osłon balistycznych dla prostego żołnierza? Jak ten nasz żołnierz ma czuć na poziomie samego siebie, że ma szanse przetrwać? Już najwyższy czas by w naszej armii wyposażenie osobiste zawierało choćby najprostszą kamizelkę kuloodporną i to nie ważne czy to pierwsza linia czy NSR... Ludzie (generałowie i politycy) przecież nie jesteśmy krajem trzeciego świata gdzie człowiek się nie liczy!!!

    2. podbipieta

      A to na śmigłowce chcesz pan załadować samobieżne możdzierze. . Tego jeszcze nikt nie ćwiczył. A szyny na Berylach widać,czego nie da się powiedzieć o kanadyjskich Szesnastkach.ze stałym montazem starych celowników

    3. nrp47

      po pierwsze na wszystkich tych zdjeciach sa widoczne beryle. owszem w roznych wersjach ale nawet polowa ma szyny. po drugie: des-szturm i kaw. pow. to lekka piechota i mozdzierz to ich nieodlaczne i zarazem jedna z najciezszych broni.

  5. qwerty

    czy mnie oczy nie mylą czy to "stary ale jary" PKM ?

    1. Konvi

      Raczej to jest UKM-2000, a nie PKM (choć w sumie UKM się z niego wywodzi)

    2. zmechol

      Tak to stara pekaśka ta sama ciężka i niewygodna i lekko nieaktualna dla zmechu to jeszcze może być ale dla specjalnych? Miałbyć nawet Negev produkowany w FB potem wymyślili że jednak będzie UKM 2000/2013 ale dalej niestety nic sie nie dzieje w tym temacie. A dla zdrowia naszych zbrojnych dla skuteczności i siły ognia a już na koniec dla samego prestiżu tych 2500 ludzi to przynajmniej w każdym plutonie wojsk aeromobilnych WP powien być po jednym z każdego kalibru np FN Minimi 5.56mm i Negev lub UKM 2013 7.62mm to ma sens i się sprawdza w każdej normalnej armii. Reformy bajki pisane na twiterach a i tak dalej wyglądamy jak dziady. 12 lat misji i jeszcze nie ma tego co być powinno w jednostkach liniowych.

  6. wódz indian

    Pewnie ten młody brat nie chce pokazać twarzy bo mu dali na ćwiczenia taki przestarzały granatnik do strzelania. Wstyd "wodzowie" z Warszawy!

Reklama