Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa amerykańskiego myśliwca. Los pilota nieznany

Fot. USAF
Fot. USAF

Amerykański myśliwiec F-15C Eagle należący do Gwardii Narodowej rozbił się w niedostępnym rejonie stanu Wirginia. Maszyna dokonywała przelotu z bazy lotniczej Barnes do Nowego Orelanu, w celu modernizacji awioniki, w tym radaru. Los pilota nie jest znany. 

Z samolotem należącym do 104. Skrzydła Myśliwskiego utracono kontakt 27 sierpnia, około godziny 9:05 czasu lokalnego. Myśliwiec F-15C Eagle rozbił się na terenie parku narodowego w rejonie Doliny Shenandoah. Siły porządkowe dotarły do wraku rozbitej maszyny, jednak nie odnaleziono pilota. Ponieważ jest to teren trudnodostępny, górzysty i pokryty lasami, nie ma dotąd informacji na temat jego losu, jednak świadkowie mówią o pojedynczym spadochronie widzianym w tym rejonie.

Jak informują amerykańskie siły powietrze, maszyna dokonywała przelotu na wysokości 40 tys. stóp gdy pilot zasygnalizował problemy techniczne, a następnie utracono z nim kontakt. Zgodnie ze słowami dowódcy 104. Skrzydła Myśliwskiego, za sterami tej maszyny siedział oficer z wieloletnim doświadczeniem.

Jad podały USAF, rozbity samolot to F-15C Eagle wyprodukowany w roku 1986. Myśliwiec był właśnie w drodze do Nowego Orleanu w celu modernizacji systemu radarowego. Prawdopodobnie zakres prac miał objąć instalację nowego radaru AN/APG-63(V)3 AESA w ramach programu modernizacji samolotów tego typu. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jacek

  Shenandoah Valley niedostępna okolica? Polecam zdjęcia z Googla. Ta dzikie ostępy pełne tych... no... Indian!!!

  1. JanKS

   Popatrzyłem. Uważnie. Jak na wschodnią część USA, to zupełna dzicz, i to w górach (Apallachach). W dodatku mało tam porządnych dróg, czyli są to "tereny niedostępne" - szczególnie jak chcemy szybko znaleźć pojedynczego człowieka, który być może jest ranny, a nawet umierający. Niedostępne np. dla karetek pogotowia, samolotu (nie ma gdzie wyladować). Pozostają tylko śmigłowce - tak, jak to jest w niedostępnych okolicach.

 2. gucio

  Nie mógł być wyprodukowany w 1986 gdyż F-15C zaprzestano produkować w 1985 a najnowszy egzemplarz wyprodukowany dla USA pochodził z 1983.

  1. F15C

   Zdarzały się takie przypadki, że syn był starszy od matki !

  2. Urko

   Czy Kolega mógłby podać źródło swoich danych? Według moich ostatni F-15C wyprodukowano w 1989 w zakładach St. Louis...

 3. patriota

  Nadajnik ratowniczy (powinien sygnał nadawać automatycznie) też uległ awarii? Czasami pilot posiada radiostację osobistą-przynajmniej kiedyś były obowiązkowe.

Reklama