Siły zbrojne

Kanclerz Merkel za współpracą z Rosją, przeciwko zwiększeniu nakładów na obronę

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pomimo wydarzeń na Ukrainie opowiada się ona za ścisłą współpracą z Rosją i przeciwko podniesieniu nakładów na obronę przez Niemcy. Fot. Christliches Medienmagazin Pro/flickr.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pomimo wydarzeń na Ukrainie opowiada się ona za ścisłą współpracą z Rosją i przeciwko podniesieniu nakładów na obronę przez Niemcy. Fot. Christliches Medienmagazin Pro/flickr.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiada się za kontynuowaniem ścisłej współpracy z Rosją, pomimo „głębokich różnic zdań” w odniesieniu  do oceny aneksji Krymu.

W wywiadzie udzielonym „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Angela Merkel stwierdziła, że bliskie partnerstwo z Rosją musi być kontynuowane w średnim i dłuższym okresie czasu, a Niemcy nie potrzebują nowej polityki wschodniej. Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że „w globalnym świecie XXI wieku” nie zamierza ona wracać do struktur, jakie funkcjonowały w XIX i XX wieku.

Angela Merkel potępiła aneksję Krymu, nazywając ją sprzeczną z prawem międzynarodowym. Działania Rosji określiła ona przy tym jako powrót do XIX-wiecznej polityki stref wpływów. Kanclerz Niemiec wyraziła jednak nadzieję na możliwość dyplomatycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego, wskazując że sankcje „nie są celem samym w sobie”.

Co istotne, Angela Merkel opowiedziała się przeciwko zwiększeniu wydatków obronnych w odpowiedzi na kryzys ukraiński. Zaznaczyła ona przy tym, że kryzysu nie powinno się rozwiązywać środkami wojskowymi. Odmowa zwiększenia wydatków obronnych przez Niemcy stawia plany zacieśnienia współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego w trudnym położeniu, zważywszy choćby na apele amerykańskiego sekretarza obrony Chucka Hagela o podwyższenie nakładów na obronę przez kraje europejskie dysponujące największym potencjałem gospodarczym i wojskowym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.