Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjskie Hornety w malowaniu z II wojny światowej

Przygotowując się do uroczystości rocznicowych Bitwy o Anglię Kanadyjczycy pokryli samolot odrzutowy CF-18 Hornet „brytyjskim” kamuflażem z początku II wojny światowej.

Ponadto piloci zespołu akrobacyjnego CF-18 Demonstration Team kanadyjskich sił powietrznych umieścili na stateczniku pionowym portret premiera Wielkiej Brytanii z okresu Bitwy o Anglię – Winstona Churchilla - oraz jednego ze swoich pilotów F/L G.R. McGregor.

Nowy kamuflaż został przygotowany na sezon pokazów lotniczych w 2015 roku i ma upamiętnić 75 rocznicę Bitwy o Anglię - bitwy, która Brytyjczyków uchroniła przed katastrofą i była pierwszym konfliktem w historii wygranym przez jedną ze stron tylko z wykorzystaniem sił powietrznych.

W walkach wzięło udział ponad 2300 pilotów brytyjskich i około 600 z innych krajów. Zginęło 544 z nich - w tym 23 Kanadyjczyków (na ponad 100 biorących udział w walkach i 300 służących na ziemi). Siły powietrzne Kanady chcą nowym malowaniem uczcić swoich bohaterów i przypomnieć o wydarzeniach sprzed 75 lat.

W Bitwie o Anglię wzięło udział również 144 polskich pilotów, z których 29 zginęło. Polacy zestrzelili około 170 niemieckich samolotów i uszkodzili 36.

Reklama

Komentarze (5)

 1. marek!

  kanadyjski plagiat pomyslu, nie powiem, calkiem fajny, natomiast polski - bije na glowe wszystkich!!!! Malo, ze sama idea jest zaje....fajna, to jeszcze mistrzowskie wykonanie. Teraz prosze, ba - rzadam !!! decydendi kochani - zrobcie PORZADEK ze statkami powietrznymi dla VIPOW !!! Te maszyny reprezentuja nasz kraj za granica !!!! KRAJ a nie jakas zapadla wioche !!! I jeszcze jedno- czasem nie przesolcie pomyslu i nie pomalujcie jakis sprezyn czy polamanego golebia !!! Nie wydawajcie tez kasy na projekt = zrobcie konkurs= samo "wygranie", bedzie nobilitowalo i reklamowalo autora !!! Nie ztcze sobie tez napisow REPUBLIC OF POLAND !!!! LITERY lacinskie sa "czytate" na calym swiecie !! To inni niech tlumacza co tam na kabinie nabazgroili. MA KA TAJ ME SHE KIA KIJAK - szkoda, ze odpadl z przetargu :(((( wczoraj ogladalem jakis kretynski horror, ekipa przyleciala rumunska Puma - taka skrocona wersja Caracana. Mi8 jest "pakowniejszy".......

 2. AWU

  Malowanie jest zainspirowane schematem na polskich Migach, który wzbudził uznanie wśród wszystkich sojuszników. Na stateczniku Grp/Cpt Gordon McGregor, jeden ze starszych pilotów podczas Bitwy o Anglię (39lat) dowodził kanadyjskim dywizjinem w Northolt który był również bazą Polaków z 303. Wojnę zakonczył z 7 1/2 zestrzelniami pewnymi i 6 prawdopodobnymi na koncie. W latach 1946-1968 prezes Trans Canada Airlines czyli dzisiejszej Air Canada, z ktorej uczynił jedną z najlepszych i największych lini światowych.

 3. Czytelnik

  @Kamil: http://www.defence24.pl/news_nastepne-trzy-migi-29-maja-patronow-z-dywizjonu-303

 4. kej

  "była pierwszym konfliktem w historii wygranym przez jedną ze stron tylko z wykorzystaniem sił powietrznych." To na morzach i oceanach Anglia nie walczyła z Niemcami? Gdyby nie siły morskie to wyspiarze pomarliby z głodu, nie mówiąc już o surowcach itp. Nie umniejszajac w żadnym wypadku zasług lotników, to uważam, że takie marginesowanie marynarzy jest nie ładne.

 5. Kamil

  A my jak uczcimy pamięć naszych pilotów?

  1. totenkopf

   Polskie migi-29 cały rok latały z wizerunkami naszych asów z 2wś, więc nawet pobiliśmy pod tym względem Kanadyjczyków:)

  2. Mike76

   Spokojnie. Na paru naszych Mig-29 są już podobizny naszych pilotów. I to od jakiegoś czasu>

  3. karo

   Nie zauważyłeś, że na statecznikach mińskich MiG-ów znajdują się już grafiki polskich asów dywizjonu 303?

Reklama