Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjscy specjalsi wsparli Kurdów przeciwko Daesh

Żołnierze z kanadyjskiego pułku operacji specjalnych w czasie ćwiczeń. Fot. Lt(N) Meghan Marsaw/Combat Camera/www.army-armee.forces.gc.ca
Żołnierze z kanadyjskiego pułku operacji specjalnych w czasie ćwiczeń. Fot. Lt(N) Meghan Marsaw/Combat Camera/www.army-armee.forces.gc.ca

Kanadyjscy żołnierze sił specjalnych wsparli bojowników kurdyjskich w walce przeciwko oddziałom Daesh, które rozpoczęły lokalną ofensywę, mającą na celu przerwanie pozycji peszmergów.

Kanadyjskie ministerstwo obrony podczas konferencji prasowej w dniu 17 grudnia 2015 r. poinformowało o całodniowych walkach oddziałów kurdyjskich peszmergów z Daesh, podczas których, wspierając obronę Kurdów, walczyli także żołnierze sił specjalnych Kanady.

Zgodnie z informacją przekazaną przez kanadyjski resort obrony, siły islamistów rozpoczęły działania ofensywne o skali niewidzianej od osiemnastu miesięcy. Uczestniczący w konferencji gen. Charles Lamarre stwierdził, że działania bojówek Daesh były "skoncentrowane i dobrze skoordynowane", uderzenie miało miejsce w środę, w rejonie działania sił kurdyjskich, gdzie przebywali także kanadyjscy żołnierze sił specjalnych. Atak wspierany był ogniem artylerii i atakami samochodów przewożących improwizowane ładunki wybuchowe. Celem natarcia były linie obronne peszmergów.

Żołnierze kanadyjscy, znajdujący się w rejonie ataku, wchodzili w skład specjalnej grupy zadaniowej, utworzonej głównie z jednostki antyterrorystycznej Joint Task Force 2 z Ottawy, jak również z pułku operacji specjalnych, stacjonującego w Petawawie. W czasie walk nie zginął żaden z nich, choć straty ponieśli bojownicy kurdyjscy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Kamil

  Bez przerwy słyszy się o akcjach jednostek specjalnych z innych krajów, a u nas cisza. Podobno wyszkolenie naszych operatorów to światowa czołówka, a tym czasem ich umiejętności są doskonalone jedynie na treningach.

  1. Peacemaker

   Skąd wiesz, że tylko na treningach? O większości operacji bojowych nie informuje się nikogo. Zbytni rozgłos siłom specjalnym nie służy.

 2. Roman

  wg kanadyjskiego resortu obrony "..siły islamistów rozpoczęły rozpoczęły działania ofensywne o skali niewidzianej od osiemnastu miesięcy". Można tylko zapytać się, jaki skutek wywarły naloty koalicji pod wodzą USA prowadzone od długiego czasu przy użyciu najbardziej nowoczesnego uzbrojenia, którym niszczono z powietrza wszystko co się rusza i jeździ na kołach w państwie islamskim. Czyżby "celnie" bombardowano pustynię? Jeśli Kanadyjczycy twierdzą o ofensywie islamistów w skali niewidzianej od półtora roku to dotychczasowe efekty działań lotnictwa koalicji są bardzo mizerne jeśli nie wręcz żadne.

  1. alex

   Oczywiście to przez roztargnienie zapomniało się napisać co przez ostatnie miesiące bombardowała Rosja?? Przez ostanie miesiące słyszałem ze rosja zniszczyła 350 obiektów ISIS ( magazyny broni centra logistyczne itd) Koalicja zawsze powtarzała ze stara sie eliminować dowódców ISIS i Al-Kaidy !!! Wiec odpowiedź mi co Rosja eliminowała ???

  2. Boruta

   Tu masz napisane: http://www.defence24.pl/282074,wstrzymanie-nalotow-na-is-moze-zmusic-kurdow-do-sojuszu-z-rosja

 3. panzerfaust39

  Daesh politpoprawna nazwa która ma na celu nie kojarzyć terrorystów z islamem

  1. bender

   a nie chodzi o to, ze sam ISIS nie przepada za akronimem daesh poniewaz brzmi podobnie do dahes i daes, bedacych okresleniami pejoratywni? gdzies czytalem, ze za uzycie slowa daesh islamisci groza odcienciem jezyka. ergo Twoja paranoja jest nieuzasadniona.

 4. Mireq

  Wyszkolenie robi swoje.

Reklama