Siły zbrojne

Kalina zamiast Łady. Fiasko programu budowy nowych, rosyjskich okrętów podwodnych

Zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Aleksandr Fiedotienkow, poinformował za pośrednictwem agencji prasowej RIA Nowosti, że prowadzone są wstępne prace projektowe nad konwencjonalnym okrętem podwodnym nowej generacji o kryptonimie Kalina.

Jednostki te mają posiadać siłownie niezależną od powietrza, a ich projekt opracowywany przez CKB MT Rubin ma być gotowy do 2020 r.

Decyzja ta jest konsekwencją problemów, jakie zaistniały w trakcie budowy okrętów podwodnych proj. 677 Łada, czego konsekwencją było ograniczenie ich serii do jedynie trzech jednostek. Spośród nich prototypowy „Sankt-Pietiersburg” (B-585) nie zdołał osiągnąć zakładanych charakterystyk, w wyniku czego został w 2010 r. przyjęty do służby w charakterze jedynie jednostki doświadczalnej, a nie bojowej. Okręt ten operuje na Dalekiej Północy. Pozostałe dwa, czyli „Kronsztadt” (B-586) i „Wielikije Łuki” (B-587), budowane są według zmodyfikowanego projektu przez stocznię Admirałtiejskije Werfi z Sankt Petersburga, mają wejść do służby dopiero w 2019 r.

(AN) 

Komentarze