Reklama

Siły zbrojne

Kalina zamiast Łady. Fiasko programu budowy nowych, rosyjskich okrętów podwodnych

Zastępca dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Aleksandr Fiedotienkow, poinformował za pośrednictwem agencji prasowej RIA Nowosti, że prowadzone są wstępne prace projektowe nad konwencjonalnym okrętem podwodnym nowej generacji o kryptonimie Kalina.

Jednostki te mają posiadać siłownie niezależną od powietrza, a ich projekt opracowywany przez CKB MT Rubin ma być gotowy do 2020 r.

Decyzja ta jest konsekwencją problemów, jakie zaistniały w trakcie budowy okrętów podwodnych proj. 677 Łada, czego konsekwencją było ograniczenie ich serii do jedynie trzech jednostek. Spośród nich prototypowy „Sankt-Pietiersburg” (B-585) nie zdołał osiągnąć zakładanych charakterystyk, w wyniku czego został w 2010 r. przyjęty do służby w charakterze jedynie jednostki doświadczalnej, a nie bojowej. Okręt ten operuje na Dalekiej Północy. Pozostałe dwa, czyli „Kronsztadt” (B-586) i „Wielikije Łuki” (B-587), budowane są według zmodyfikowanego projektu przez stocznię Admirałtiejskije Werfi z Sankt Petersburga, mają wejść do służby dopiero w 2019 r.

(AN) 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. lukas333

    No cóż przynajmniej się przyznają. Amerykanie dalej twierdza, że F-35 jest najlepszym samolotem na świecie. Co z tego, że boją się go wysłać w teren działań wojenny i pokazują tylko na pokazach w obstawie 400 wozów strażackich:).

  2. zLoad

    A wiedza juz co robic z atomowymi okretami podwodnymi z reaktoram na pokladach ? Bo ktos to kiedys bedzie musial zutylizowac.

    1. Rafał

      Wiedzą, bo Zachód w latach 90 dawał im grubą kasę, żeby nie rzucali tego na dno oceanu, tylko opracowali technologie ekologicznej ich utylizacji.

    2. Urko

      Stare paliwo z OP nie jest takie bezużyteczne. Tamte stare reaktory wymagały paliwa wzbogaconego aż do 90%. Nowe reaktory, szczególnie "niekompaktowych" typów takich jakie będą zastosowane w nowo-budowanych lodołamaczach o wyporności 34,5 tysiąca ton, czy dopiero projektowane 56-tysięczniki będą mogły "dopalać" paliwo po okrętach podwodnych. Chociaż, jest obawa, że te największe, 200-metrowe lodołamacze, projektowane do kruszenia lodu grubości ponad 3,5 metra nie powstaną. Gdyby ktoś powiedział Putinowi o efekcie cieplarnianym...

  3. Sergey z Rosji

    Drodzy polscy towarzysze! Nie podzielam radość o rosyjskiej "fiaskiem". Rosja postanowiła nie produkują łodzie z elektrowni konwencjonalnych. Lada został zaprojektowany właśnie z generatorem spalinowo-elektrycznych. Kalina jest oryginalnie zaprojektowane dla silnika beztlenowej.

    1. Urko

      Wydaje mi się, że nie masz racji. Kalin a nie jest taką nowością względem Łady. Łada też była projektowana z AIP, ale została wstecznie przeprojektowana, gdy okazało się, że ogniwa paliwowe zasilane olejem napędowym nie są tak wydajne jak zakładano. Projekt Kalina jest zresztą oparty na Ładzie i dalej zakłada wykorzystywanie tego samego patentu - pozyskiwaniu wodoru do ogniw z "reformingu" zwykłego paliwa. Być może w nowej wersji przeznaczono więcej miejsca na odpowiednią instalację. Tylko pewnie nie uda się już zmontować odpowiednika "Małej Łady" (eksportowa nazwa "Amur-950" czyli 1000 tonowego okrętu podwodnego z 10-ma pionowymi wyrzutniami Kalibr...

  4. magazynier

    Fiasko budowy? Trochę późno pan AN to otkrył. Dziwne, że Rosjanie nie budują okrętów wg projektów z ubiegłego wieku? Dziwne by było gdyby budowali.

  5. morgul

    jak widać nasze Siły Zbrojne są bezpośrednią spuścizną CCCP u nas podobnie jak tam wszystko idzie jak krew w piach ... Niestety u nas jest dużo gorzej :(

    1. miik

      U nas jest tragicznie! Od moskali to się możemy uczyć jak się robi sprzęt wojskowy. Są samowystarczalni niemal w 100%. Z roku na rok coraz większa przepaść między naszym wojskiem a rosyjskim. O naszej zbrojeniówce i zakupach MON szkoda gadać.

  6. zLoad

    To chyb Kursk byl ostatnim czym mogl sie pochwalic najwiekszy kraj na ziemi.Dokladnie 15 lat temu. Teraz sie chwala skakaniem na spadochronach.

  7. suchar

    Nie wszystko sie uda zrobic dobrze. Lotniskowce, samoloty VTOL i pewnie pare innych by sie znalazlo. Warszawianki wyszly bardzo ladnie i nie chca zepsuc renomy jakims bublem.

  8. DD

    Nie wiem czy większym fiaskiem nie jest stan programu modernizacji MW RP.

  9. ffff

    Założę sie, że będą mieć je szybciej, mimo jeszcze braku projektu, niz my nasze orki.

  10. Urko

    Budowa okrętów „Kronsztadt” i „Wielikije Łuki” została zatrzymana w styczniu 2009 roku i aż do 2014 ich los był niepewny. Wtedy dopiero postanowiono dokończyć ich budowę po wprowadzeniu zmian w projekcie. Mówiło się o problemach z różnymi systemami, nie tylko ogniwami paliwowymi. Okręt nie osiągnął zakładanej prędkości pływania, a jego sprawdzona autonomiczność zamiast planowanych 45 dni zamknęła się w ok 30, mimo to oficjalnie , nawet teraz nie mówi się o rezygnacji z tego projektu a raczej o "braku zapotrzebowania"...

Reklama