Reklama

Siły zbrojne

Kadłub lotniskowca USS „Gerald R. Ford” złożony

Ostatni element kadłuba nowego lotniskowca USS „Gerald R. Ford” został zamontowany – fot. US Navy
Ostatni element kadłuba nowego lotniskowca USS „Gerald R. Ford” został zamontowany – fot. US Navy

Ostatnia wielka część kadłuba atomowego lotniskowca przyszłości USS „Gerald R. Ford” (CVN 78) została zamontowana. W ten sposób zakończyło się trwające przez 3 lata (od 2009 r.) składanie bloków głównej struktury tego okrętu.Wielka suwnica dostarczyła ostatni element 7 maja br. W uroczystości nie mogła wziąć udziału matka chrzestna lotniskowca Susan Ford Bales - córka prezydenta Geralda Forda i Betty Ford. Przesłała ona jednak list do stoczni Huntington Ingalls Industries’ Newport News Shipbuilding (NNS), w którym zaznaczyła, że ten pozornie codzienny element pracy, jakim jest montaż części kadłuba okrętu, jest w rzeczywistości dowodem wysokich kwalifikacji stoczniowców. „Zamknięty został również ważny etap na drodze do oddania nowego lotniskowca do US Navy, uhonorowania zasług mojego ojca dla naszego kraju oraz wszystkich marynarzy II wojny światowej”.

Więcej: Nowy lotniskowiec US Navy będzie później niż planowano

W uroczystości wziął udział wiceadmirał w stanie spoczynku John Mazach, który w latach 2004 – 2008 odpowiadał m.in. za finansowanie programów okrętowych i zabezpieczał pierwsze fundusze na potrzeby CVN 78. To on symbolicznie uruchomił suwnicę, która dostarczyła na miejsce ostatni element kadłuba o wadze 66 ton i długości ponad 22 metry zawierający 6 stalowych sekcji oraz przednią część jednej z okrętowych katapult. Cały okręt składał się ze 162 podobnie skonstruowanych i wstępnie wyposażonych modułów.

Więcej: USA: koszty lotniskowców są nie do przyjęcia

Przed wodowaniem i opuszczeniem suchego doku planowane jest jeszcze pomalowanie kadłuba, oraz częściowe jego wyposażenie: przede wszystkim w instalacje elektryczne, antenowe systemy radiolokacyjne oraz systemy cumownicze.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama