Reklama

Siły zbrojne

Już wkrótce więcej wariantów Grota. Na horyzoncie nowy karabinek [RELACJA]

WOT / Fot. Maciej Szopa/Defence24
WOT / Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia odbyła się Konferencja Użytkowników Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS Grot’21. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej było okazją do przedstawienia postępów i najbliższych planów związanych z tym systemem uzbrojenia. Pojawiły się informacje na temat wariantu A3 i wersji specjalistycznych, które mają zostać wprowadzone w najbliższym czasie.

W czasie konferencji, w której wzięli udział użytkownicy i konstruktorzy, a także eksperci z dziedziny uzbrojenia strzeleckiego, poinformowano, że łącznie na stanie Sił Zbrojnych RP jest już 48 004 karabinki, w tym:

- 34 677 w Wojskach OT;

- 8 203 w wojskach operacyjnych;

- 4 125 w szkolnictwie wojskowym

- 551 w Żandarmerii Wojskowej;

- 448 do rozdysponowania, czyli w odpowiedzialności Inspektoratu Wsparcia.

Podano też dokładne informacje co do liczby poszczególnych wariantów broni. I tak wersji A0 w ogóle już w wojsku nie ma, ponieważ została podniesiona do wariantu A1, którego jest w eksploatacji łącznie 36 737 egzemplarzy. Najnowszych wersji karabinka, czyli A2, zdołano już dostarczyć 11 267 egzemplarzy. Ta ostatnia wersja była dostarczana wojsku od lipca roku ubiegłego i udało się w nią wyposażyć m.in. całkowicie jedną brygadę WOT.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Otwierający spotkanie Dowódca Wojsk OT gen. dyw. Wiesław Kukuła poinformował ponadto, że zaawansowane są już wymagania co do wersji kolejnej. „Zdefiniowaliśmy już wersję A3. Producent ode mnie jako od gestora dowie się jakie zmiany wejdą do tej wersji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku A3 wejdą do oferty i pojawią się wojsku” – powiedział.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wot-2025-b-xxi/
Reklama

W czasie konferencji dyskutowano nad możliwościami przyspieszenia zmian i wypracowaniem nowych rozwiązań w zakresie zwiększenia dostępnego oprzyrządowania do karabinka. Tak aby był on wysoce konfigurowalny i żołnierz mógł go optymalizować pod indywidualne wymagania. Jak podkreślono nie chodzi o to, żeby każdy żołnierz zawodowy, czy WOT musiał dokonywać takich daleko idących modyfikacji, do których potrzebna jest wiedza i doświadczenie dostępne raczej żołnierzom formacji elitarnym.

Chodzi jednak o to aby każdy fabryczny Grot miał taką możliwość. Podobnie jak ma to dzisiaj karabinek HK416, na którego podstawie przedstawiciele Zespołu Działań Niekonwencjonalnych DWOT omawiali potrzeby i wnioski wyciągnięte z eksploatacji tej konstrukcji na podstawie jej eksploatacji w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na konferencji poinformowano, że obecnie wdrażane do sił zbrojnych będą dwie nowe wyspecjalizowane warianty Grota: Grot PC (Podwyższonej Celności) czyli innymi słowy karabinek wyborowy, i 5,56 mm karabinek maszynowy (A2 kbkm). Ten ostatni będzie mógł korzystać z magazynków 30, 60 i 100 nabojowych oraz być odporny na wyższe temperatury z uwagi na strzelanie z dużą intensywnością. „Będzie mógł korzystać z magazynków 30, 60 i 100 nabojowych. Odporny na temperatury, strzelanie z dużą intensywnością. Definiujemy kolejne potrzeby. Najważniejsze jest to, że żołnierz dostanie taką samą konstrukcję z ta samą ergonomią [co Grot]. To ważne w WOT, bo żołnierz ma tu ograniczony czas na szkolenie” – tłumaczył generał Kukuła.

Dowódca Wojsk OT zapowiedział też rozpoczęcie w przyszłości kolejnego karabinka dla piechoty, którego roboczo określił jako Grot 2. Prace nad nim mają być długofalowe i zaowocować powstaniem nowego rozwiązania dopiero w odleglejszej przyszłości. „Pracujemy nad tym jak ten karabinek powinien wyglądać i do połowy przyszłego roku myślę że przyjdziemy do producenta i do Wojskowej Akademii Technicznej przekazać im nasze wnioski i oczekiwania w tej sprawie” – zapowiada generał. Broń ta miałaby już wyznaczać światowe standardy i należeć do ścisłej technicznej czołówki.

Konferencja traktowała także o szkoleniu żołnierzy z obsługi MSBS Grot i podnoszeniu kultury technicznej, jeśli chodzi o obchodzenie się z bronią. Grot jest bowiem bardziej wymagający w tym względzie jak i pod względem logistycznym, ale wynagradza to przewagą jaką zapewnia na polu bitwy i związaną z tym ergonomią. Przedstawiciele WOT podkreślali też, że 55 proc. żołnierzy tej formacji zbudowało swoje nawyki w zakresie użytkowania broni już tylko na bazie wymagającego innej mentalności Grota i to podejście się spłaca. Tematyce szkoleniowej towarzyszyły pokazy strzelań ćwiczebnych prowadzonych przez żołnierzy WOT.

Reklama

Komentarze (3)

  1. El Ninio

    Dlaczego groty są gołe? Dlaczego armia nie dokupi chociaż kolimatorów? Czyzby armia nie chciala wiedzieć jak bardzo pomaga zolnierzowi optyka? W USA już chcą zakładać lunety biegowe a u nas nadal przyrządy mechaniczne. :/

  2. AdSumus

    Niestety nie będzie wersji I odpornej na idiotów....

  3. ktos

    Proponuje wersje specjalistyczne: 1. Grot P - odporny na posypanie piaskiem 2. Grot W - odporny na zachlapanie wodą 3. Grot B - odporny na pochlapanie błotem Dzięki temu każdy żołnierz będzie mógł dobrać wersję w zależności od przewidywanego teatru działań.

Reklama