Siły zbrojne

Jest decyzja Ukrainy w sprawie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady

Fot. SFJ '13
Fot. SFJ '13

Porozumienie w sprawie sformowania polsko-litewsko-ukraińskiej brygady ma zostać w ciągu miesiąca podpisane przez stronę ukraińską.  Decyzja rządu w Kijowie zapadła we wtorek, jak poinformował p.o. ministra obrony Ukrainy, gen. Michaił Kowal.

Projekt powstania wspólnej formacji negocjowany było od wielu lat. 16 listopada 2009 roku podpisano wstępne porozumienie trójstronne mające na celu powołanie do 2011 roku litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG). Plany bazowały na doświadczeniach z działania rozformowanego w 2010 roku polsko-ukraińskiego batalionu sił pokojowych (POLUKRBAT), który operował między innymi w Kosowie.

Niestety negocjacje ze stroną ukraińską nie przebiegały zbyt pomyślnie i cała sprawa odwlekała się w czasie. Nie udało się podpisać stosownej umowy w czerwcu 2013 roku, co zaprzepaściło plany sformowania brygady jesienią tego samego roku.  Pewnym pozytywnym sygnałem był natomiast udział Ukraińców w zeszłorocznych ćwiczeniach Steadfast Jazz 2013.

Temat odżył nieco po zmianie sytuacji politycznej na Ukrainie. Podczas polsko-litewskich konsultacji ministrów obrony w marcu bieżącego roku minister Siemoniak potwierdził, że projekt brygady trójnarodowej LITPOLUKRBRIG jest aktualny i oba kraje będą prowadzić rozmowy z partnerem ukraińskim. Jak widać zakończyły się one sukcesem. Rząd Ukrainy podczas posiedzenia 27 maja przyjął projekt porozumienia w sprawie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady i wydał ministrowi obrony polecenie jak najszybszego podpisania stosownych dokumentów. 

Rząd w Kijowie podjął decyzję o przyspieszeniu działań, mając prawdopodobnie nadzieje na dalsze zbliżenie w ten sposób z Zachodem i NATO. Spośród trzech uczestników projektu tylko Ukraina nie jest członkiem sojuszu. Ukraiński komponent brygady ma stacjonować w rejonie Lwowa. W Polsce działa już od pewnego czasu dowództwo LITPOLUKRBRIG, znajdujące się w Lublinie. Składa się na nie polski sztab i batalion dowodzenia. Celem powstania polsko-litewsko ukraińskiej formacji jest udział w misjach pokojowych na całym świecie. Gen. Michaił Kowal, p.o. ministra obrony Ukrainy liczy na to, że wspólne działania przybliżą ukraińskie siły zbrojne do zachodnich standardów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.