Reklama

Siły zbrojne

Jedno niebo, dwóch sojuszników. Koniec polsko-amerykańskich ćwiczeń

Szkolenie One Sky/ Fot. Airman 1st Class Brandon Esau
Szkolenie One Sky/ Fot. Airman 1st Class Brandon Esau

Ćwiczenie miało kryptonim One Sky i miało na celu doskonalenie współpracy zarówno pilotów jak i nawigatorów oraz pozostałych służb naziemnych. Wzięły w nim udział polskie Jastrzębie, Bieliki i Herculesy, a także amerykańskie F-15 i F-16. 

Ćwiczenie One Sky trwało od 20 do 24 września br. Polskie Siły Powietrzne reprezentowane były przez F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, C-130 z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz M-346 z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. US Air Force reprezentowały samoloty F-15 stacjonujące na codzień  w bazie lotniczej Brytyjskich Sił Powietrznych w Lakenheath (48. Skrzydło Lotnictwa Myśliwskiego) i F-16 z Bazy Sił Powietrznych Spangdahlem w Niemczech (52. Skrzydło Lotnictwa Myśliwskiego).

Zadania miały charakter zarówno defensywny, jak i ofensywny. Szczególny nacisk położono w nich na zastosowanie procedur operacyjnych zgodnych z sojuszniczymi standardami wzajemnej współpracy. Innym ważnym punktem, była realizacja zadań związanych z przechwytywaniem i identyfikacją statków powietrznych oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych według procedur NATO. One Sky stanowiło także okazję do ćwiczeń dla naziemnego personelu naprowadzania oraz zespołów logistycznych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Człowiek

    Z tego co tu przeczytałem wynika, że jednak polskie samoloty bielik trafiły do produkcji. Na wikipedii są stare dane.

  2. deko

    ile samolotów uczestniczyło?

Reklama