Reklama

Siły zbrojne

Japonia pożegnała Phantomy [FOTO]

Fot. baza sił powietrznych Hyakuri
Fot. baza sił powietrznych Hyakuri

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony poinformowały o ostatnich lotach samolotów F-4 Phantom, kończąc zarazem ich 50-letnią służbę. Swój ostatni przelot wykonał również najstarszy Phantom, stacjonujący w bazie Gifu.

9 marca ostatnia grupa 6 samolotów zwiadowczych RF-4E/J Phantom II odbyła swój ostatni lot, startując z bazy Hyakuri, na północ od Tokio. Odrzutowce należały do 501. dywizjonu Hikotai. Według portalu The Aviationist ostatnie Phantomy były w różnych kamuflażach w tym europejskim, wietnamskim oraz morskim, reprezentując różne obszary i regiony świata, w których operowały na przestrzeni służby w amerykańskiej i japońskiej armii.

Natomiast w bazie Gifu, w której stacjonuje jednostka specjalizująca się testem statków powietrznych oraz ich weryfikacją, 17 marca służbę zakończyły 3 myśliwskie F-4EJ Phantom o numerach bocznych 17-8301/301, 47-8336/336 i 07-8431/431. Lot trwał 40 minut, a lądowaniu towarzyszył salut wodny obsługi lotniska. W tym wypadku swój ostatni lot odbył pierwszy importowany Phantom, bo sprowadzony z USA w 1971 roku. Z okazji wycofania myśliwce otrzymały okolicznościowe napisy na malowaniu: „Thank You 1971-2021” oraz „Phantom Forever”.

Inną ciekawą kwestią w F-4EJ o numerze 17-8301/301 była jego oryginalna konstrukcja, która nie przeszła modernizacji. Zagraniczni komentatorzy podkreślają dzięki temu unikalność konstrukcji, która przez 50 lat była niezmienna, przez co fotografowie cenili ten odrzutowiec, jako obiekt niezwykle wdzięczny do robienia zdjęć.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Japonia zakupiła 152 odrzutowce F-4EJ, z czego tylko 12 sztuk dostarczono z USA. Resztę wybudowano w zakładach Mitsubishi na terenie kraju, dodając przyrostek „J”. Nieuzbrojony wariant RF-4EJ był przeznaczony do misji zwiadowczych. Od lat 90-tych myśliwce są sukcesywnie zastępowane przez Mitsubishi F-2, ale także i przez F-35. W planach jest też nowy samolot, który ma wejść do służby w połowie lat trzydziestych XXI wieku.

Odrzutowce McDonnell Douglas F-4 Phantom II zostały zaprojektowane i oblatane pod koniec lat 50-tych. Jest dwusilnikowy, zdolny rozwinąć prędkość ponad 2300 km/h, może pomieścić dwóch pilotów. W swojej historii był używany przez siły powietrzne US Army, marynarkę wojenną USA, piechotę morską, a za granicą, przez 11 państw, włączając Japonię, Koreę Południową, Turcję i Iran, przy czym ostatni kraj wciąż używa tych myśliwców.

Kacper Bakuła

image
Fot. baza sił powietrznych Hyakuri
image
Fot. baza sił powietrznych Hyakuri
image
Fot. baza sił powietrznych Hyakuri
image
Fot. baza sił powietrznych Gifu
image
Fot. baza sił powietrznych Gifu

Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze