Siły morskie Japonii i Korei Południowej otrzymają okręty typu Aegis IAMD. Jednostki będą więc zdolne do jednoczesnego zwalczania zagrożeń ze strony pocisków balistycznych i rakiet manewrujących.
Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu kontraktu na wyposażenie sześciu okrętów w system przeciwrakietowy Aegis IAMD, który – w odróżnieniu od wcześniejszych wariantów – jest zdolny do jednoczesnego zwalczania zagrożeń ze strony pocisków balistycznych i rakiet manewrujących. Umowa ma wartość 490 mln USD.
Jedna z jednostek to nowy niszczyciel US Navy, natomiast pozostałe to dwa okręty Japońskich Morskich Sił Samoobrony typu Atago oraz trzy południowokoreańskie niszczyciele typu KDX-III. Lockheed Martin podkreśla, że Republika Korei dysponuje już systemem przeciwrakietowym na trzech innych jednostkach tego typu, natomiast w wypadku Japonii będzie to siódmy i ósmy niszczyciel typu Aegis.
W czerwcu okręty należące do US Navy oraz sił morskich Korei Południowej i Japonii wzięły udział w ćwiczeniu, którego zakres obejmował wzajemną wymianę danych pomiędzy jednostkami należącymi do trzech państw. Obecny kontrakt pozwoli na uzyskanie przez okręty zdolności do odpierania jednoczesnych ataków różnymi środkami napadu powietrznego – pociskami balistycznymi, i rakietami manewrującymi bądź też klasycznymi samolotami.
Korea Północna rozwija swój potencjał nie tylko w zakresie pocisków balistycznych, ale też rakiet manewrujących/przeciwokrętowe. W ubiegłym roku pojawiły się informacje o przetestowaniu pocisków zbliżonych do rosyjskich rakiet Ch-35. Ponadto, w wypadku ewentualnego konfliktu prawdopodobne jest podjęcie przez Pjongjang zmasowanego, jednoczesnego ataku za pomocą różnych środków napadu powietrznego. Stąd potrzeba posiadania systemów zdolnych do elastycznej reakcji na zagrożenia balistyczne i aerodynamiczne.
ryszard56
I to sa okrety dla Polski