Reklama

Siły zbrojne

Jak wykorzystać termowizję?

Fot.D24
Fot.D24

Podczas XXII salonu MSPO w Kielcach odbyło się seminarium „Termowizja: Projekty badawcze i wdrożenia przemysłowe” organizowane przez PCO S.A. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Jego tematyka obejmowała nie tylko kwestie techniczne i konstrukcyjne, ale także zagadnień związanych z produkcją oraz szerokimi możliwościami wykorzystania technologii termowizyjnych w celach militarnych i cywilnych. 

Seminarium odbywające się podczas salonu przemysłu obronnego w Kielcach, dotyczyło przede wszystkim kwestii technicznych związanych z badaniami i produkcją urządzeń termowizyjnych w Polsce. Prelegenci reprezentujący Wojskową Akademię Techniczną i PCO S.A omówili projekty badawcze oraz wdrożone już rozwiązania, jak również urządzenia termowizyjne wytwarzane przez PCO S.A.

Zreferowano również wyniki wspólnych prac badawczych realizowanych przez WAT i PCO w latach 2007-2013, których efektem było wdrożenie do produkcji nowoczesnych rozwiązań technologicznych i optymalizacja systemów przeznaczonych do aplikacji wojskowych.

Dużo uwagi poświęcono również możliwościom badawczym i konstrukcyjnym w zakresie technologii termowizyjnych i ich szerokiemu zastosowaniu. Obejmuje ono nie tylko wojskowe systemy obserwacyjne i celownicze, ale również interesujące aplikacje związane z ochroną środowiska. Termowizja może być bowiem stosowana np. do wykrywania skażeń, czy też odnajdywania obszarów leśnych objętych przez choroby, lub szkodniki.

Seminarium zakończyła dyskusja na temat rozwoju technologii termowizyjnej w Polsce i związanych z nią problemów. Zdaniem uczestników, w dużym stopniu jest on ograniczony dostępem np. do produkowanych za granicą detektorów matrycowych, oraz niewielkimi zakupami urządzeń termowizyjnych przez odbiorców krajowych. Ten ostatni czynnik może być w równym stopniu spowodowany przez ograniczone środki finansowe jak też brak wiedzy na temat wielu możliwych zastosowań. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Korwin-Mikke fan

    Czy dalej kupując kamerę termowizyjną (np. do kontroli ocieplenia budynków lub jakości instalacji elektrycznych) trzeba uzyskiwać zgodę urzędów i ją rejestrować? Podobno totalitaryzm się tu skończył z upadkiem PRL a Boni czy Lewandowski nie kłamią, mówiąc, że w Polsce jest "wolny rynek"...

    1. miki

      wolny rynek to określenie ściśle określające jego zasady rozwoju, innymi słowy unikać należy rozwiązań przyspieszających jego rozwój jak i rozwój ogólnie... :)

    2. P.

      Z tego co się orientuję, to zgoda/rejestracja była/jest potrzebna od pewnego poziomu urządzeń. Przy bardzo wysokiej rozdzielczości matrycy można otrzymać nie lada element zestawu różnych broni. Jestem zwolennikiem wolnego rynku, natomiast w pełni rozumiem takie ograniczenia. Zdaje się że samo USA (jak i UE) je określa. A wyłączność na wysoką technologię od zawsze daje przewagę militarną...

Reklama