Siły zbrojne
Jak Ukraina broni swojej artylerii?
Rozproszenie, obrona przeciwko bezzałogowcom, umocnienia, maskowanie – te elementy stosuje Ukraina, by chronić swoje systemy artyleryjskie na froncie.
Podczas Międzynarodowej Konferencji Artyleryjskiej płk Andrii Diachenko z Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił prezentację, dotyczącą ewolucji zastosowania artylerii w trwającym konflikcie. Płk Diachenko w swoim wystąpieniu podkreślił, że jest wdzięczny za wsparcie udzielane siłom ukraińskim, zarówno sprzętowe, jak i szkoleniowe.
„Bóg walczy po stronie tych, którzy mają lepszą artylerię”
Przedstawiciel Ukrainy przypomniał starą maksymę Napoleona Bonaparte: „Bóg walczy po stronie tych, którzy mają lepszą artylerię”. Podkreślił, że o ile ta maksyma była znana w XVIII i XIX wieku, to wszyscy ukraińscy dowódcy wyższego szczebla w zasadzie od początku agresji Rosji w 2014 roku i pełnoskalowej inwazji w 2022 roku są świadomi, że bez odpowiednio przygotowanych jednostek artylerii nie są w stanie wykonać swoich zadań. Stąd motto ukraińskich artylerzystów: „nikt bez nas”.
Płk Diachenko podkreślił, że na początku pełnoskalowej wojny okupacyjna armia rosyjska prowadziła działania zgodnie z zasadami wypracowanymi jeszcze w czasie II wojny światowej i częściowo współczesnych konfliktów. Ukraińscy artylerzyści mogli więc zwalczać długie kolumny wojsk wroga i całe pododdziały artylerii ustawione w sposób liniowy. Obecnie jednak sposób prowadzenia walki przez Rosjan ewoluuje. Coraz większy udział w prowadzonych uderzeniach mają też bezzałogowe statki powietrzne.
Czytaj też
Rozwijają się jednak również zdolności Wojsk Rakietowych i Artylerii sił zbrojnych Ukrainy. Na początku pełnoskalowej wojny Kijów posiadał jedynie i posowieckie własne środki ogniowe, w niewielkim jedynie zakresie dostarczano z Zachodu systemy rozpoznania artyleryjskiego (bezzałogowce, lekkie radary). Obecnie natomiast Ukraina ma na wyposażeniu pełne spektrum najnowocześniejszych środków walki i rozpoznania: haubice 155 mm w rodzaju Kraba, Caesara, Panzerhaubitze 2000 czy AS-90, wyrzutnie HIMARS i MLRS oraz zachodnie i własne radary artyleryjskie i BSP.
Ukraińscy artylerzyści działają w sposób rozproszony i z szerokim wsparciem systemu rozpoznawczego, opartego o bezzałogowce: zarówno kwadrokoptery (wspomagające najmniejsze pododdziały) jak i większe klasyczne BSP, przy czym z zasady cięższe działa (w rodzaju Bohdany czy Archera) mają za zadanie walki kontrbateryjnej (zwalczanie innych środków ogniowych przeciwnika).
Ukraińska obrona
Biorąc pod uwagę wzrost zastosowania środków przeciwdziałania przez Rosję (w tym artylerii z amunicją klasyczną i precyzyjną, bezzałogowców, amunicji krążącej, artylerii rakietowej i lotnictwa a także minowania narzutowego), Ukraina zmuszona jest do stosowania bardzo szeroko zakrojonych środków obrony. Należą do nich: wspomniane już rozmieszczenie w sposób rozproszony, także w ramach małych pododdziałów; szeroko zakrojona rozbudowa inżynieryjna (budowle do osłony dział, załóg i amunicji różnych typów, osłony przeciwko bezzałogowcom), maskowanie; zaangażowanie jednostek inżynieryjnych oraz pododdziałów mobilnej OPL bardzo krótkiego zasięgu (zwykle lufowej) i ochrony przed bezzałogowcami za pomocą środków walki radioelektronicznej.
Dużym wyzwaniem jest jednak przygotowanie inżynieryjne, bo często teren nie pozwala na zastosowanie sprzętu i budowle są tworzone ręcznie bezpośrednio przez żołnierzy. Pułkownik dodał, że przerzut na większe odległości czy dowóz amunicji na umocnione pozycje odbywa się obecnie nocą lub wtedy, gdy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność i możliwość zastosowania BSP.
oko
No proszę, a nasi wojskowi z forum wolą chować się po krzakach niż budować umocnienia, bo według nich to szkoda pieniędzy na to . Chyba nie byli na wojnie .
Prezes Polski
A co konkretnie masz na myśli?