Siły zbrojne

Izraelskie wozy bojowe dla Ghany

Sentinel II z wieżą UT30. Fot. Elbit Systems Australia
Sentinel II z wieżą UT30. Fot. Elbit Systems Australia

Władze Ghany zatwierdziły zakup do izraelskiego koncernu Elbit Systems łącznie 19 kołowych wozów bojowych, w tym dziewięć kołowych bojowych wozów piechoty 8 × 8 i dziesięć kołowych bojowych wozów rozpoznawczych 6 × 6. Pojazdy te mają zasilić lokalną armią po długich bataliach w tym kraju o zapewnienie finansowania tego kontraktu.

Nie ujawniono jaki typ wozów został pozyskany przez siły zbrojne Ghany, jednak poinformowano, że kołowe bojowe wozy piechoty 8 × 8 mają być uzbrojone w zdalnie sterowane systemy wieżowe UT30 z armatą automatyczną kal. 30 mm. Elbit Systems ma w swojej ofercie liczne platformy 6 × 6 i 8 × 8 zaprojektowane przez inne spółki, które wyposaża w szerokie spektrum własnych rozwiązań w zakresie systemów dowodzenia, łączności, rozpoznania czy uzbrojenia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwiązaniem tym jest kołowy bojowy wóz piechoty Sentinel II 8 × 8, który jest oparty na zaprojektowanym przez singapurski ST Kinetics i Elbit Systems Australia pojeździe Terrex 2. Wóz ten był oferowany programie modernizacji Land 400 Phase 2 dotyczącym pozyskania nowej rodziny kołowych wozów bojowych dla australijskiej armii, gdzie przegrał z niemieckim Boxerem CRV. Sentinel II 8 × 8 jest w porównaniu do Terrexa 2 uzbrojony we wspomnianą wieżę UT30 i inne podsystemy zaprojektowane i produkowane przez izraelski Elbit Systems.

Wcześniej rząd Ghany informował o planach pozyskania nieokreślonej bliżej liczby kołowych pojazdów tego typu za kwotę 86,1 mln USD, która miała zostać pokryta ze specjalnych pożyczek. Kwestia ta była przedmiotem ostrych sporów politycznych na temat procedury finansowania i wyboru dostawcy. Ostateczny wybór wcześniej prezentowanego rozwiązania oferowanego przez izraelski przemysł zbrojeniowy wskazuje na finalne pozytywne zakończenie tego sporu.

Obecnie na uzbrojeniu ghańskich wojsk lądowych znajduje się kilka różnych rodzin kołowych wozów bojowych. Powoduje to oczywiste trudności związane z ich kompatybilnością i utrzymaniem, a także ogranicza potencjał bojowy. Wśród obecnie eksploatowanych pojazdów wymienić można: 86 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych WZ-523, 63 egzemplarze z rodziny MOWAG Piranha I w różnych wersjach, 39 egzemplarzy z rodziny Ratel (w tym 15 w wersji Ratel-20 i 24 w wersji Ratel-90), 4 egzemplarze opancerzonych pojazdów minoodpornych Casspir i 3 egzemplarze samochodów pancernych EE-9 Cascavel. Rozpoczęcie pozyskiwania nowych kołowych wozów bojowych pozwoli na znaczące rozwinięcie zdolności bojowych armii Ghany.

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.