Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie symulatory do polskich F-16

Autor. Elbit Systems.com

Firma Elbit System z Izraela poinformowała, że otrzymała kontrakt o wartości 36 milionów dolarów na dostawę czterech symulatorów F-16 Full Mission Simulators (FMS) dla polskich Sił Powietrznych. Kontrakt będzie realizowany przez okres 28 miesięcy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Izraelska firma Elbit System poinformowała na swojej stronie 22 grudnia bieżącego roku, że otrzymała kontrakt o wartości 36 milionów dolarów na dostawę czterech symulatorów F-16 Full Mission Simulators (FMS) dla Sił Powietrznych RP. Kontrakt zostanie zrealizowany w ciągu 28 miesięcy.

Jak zapewnił dyrektor Elbit Systems Aerospace, Yoram Shmuely w oświadczeniu „Pozostajemy zaangażowani w dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań szkoleniowych dla pilotów wojskowych i jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć Polskim Siłom Zbrojnym zaawansowane rozwiązania.

Reklama

Czytaj też

Przypomnijmy, że we wrześniu Agencja Uzbrojenia ogłosiła, że rozpoczęła postępowanie mające na celu pozyskanie w trybie negocjacji taktycznego systemu symulacji lotów samolotów F-16 C/D Block 52+. Ofertę w przetargu złożyły CAE USA INC oraz Elbit System. Firma amerykańska uzyskała 58,42 pkt w poszczególnych kryteriach oceny a firma z Izraela 100 pkt.

Nowe symulatory mają odwzorowywać aktualną konfigurację polskich maszyn po ich modernizacji do standardu M6.5, zrealizowanej w ramach słynnego kontraktu na pociski JASSM.

Czytaj też

Oprócz umożliwienia użycia pocisków manewrujących JASSM i JASSM-ER pakiet ten obejmował m. in. wiele zmian w zakresie oprogramowania i komponentów komputera misji MMC (ang. Multi-Mission Computer). Ma on możliwość szybszego przetwarzania danych i obsługi opcji takich jak Universal Armament Interface (UAI), umożliwiający łatwą integrację w przyszłości uzbrojenia kierowanego nowej generacji na korzystających z niego maszynach.

Polskie Jastrzębie otrzymały też system identyfikacji swój-obcy (IFF) działający w nowym standardzie Mode 5 oraz bardziej odporny na zakłócenia moduł nawigacji satelitarnej GPS. Natomiast modernizacja protokołu wymiany danych Link 16 umożliwiła szybszą transmisję i zwiększyła świadomość pola walki załogi oraz bezpieczeństwo komunikacji. Pozwoli też działać polskim Jastrzębiom w sieciocentrycznych systemach zarządzania polem walki i np. wymianę danych z samolotami F-35.

Nowe symulatory, które chce pozyskać Agencja Uzbrojenia mają w pełni odwzorowywać te możliwości, zapewniając szkolenie nie tylko w zakresie utrzymania nawyków oraz treningu procedur awaryjnych, ale też tankowania w locie czy użycia uzbrojenia. Co należy zaznaczyć, wymagane jest też „kompleksowe przygotowanie personelu latającego do misji bojowych, w tym do wykonywania zadań w ugrupowaniach taktycznych". Symulatory mają nie tylko umożliwiać szkolenie czterech pilotów (z opcją nawet pięciu) we wspólnej realizacji misji bojowych, ale też współpracować z innymi symulatorami w ramach wspólnej sieci. W przyszłości umożliwi to np. wspólne szkolenie na symulatorach załóg polskich F-16 i F-35 czy ćwiczenia międzynarodowe.

Czytaj też

Nowe symulatory mają zastąpić sprzęt pozyskany wraz z maszynami F-16 Jastrząb w 2003 roku w ramach kontraktu, który oprócz samolotów i infrastruktury obsługowej obejmował m. in. infrastrukturę szkoleniową w postaci pojedynczego symulatora misji, dwóch eskadrowych urządzeń treningowych i dwóch symulatorów procedur naziemnych.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku odbyła się analiza rynku w temacie pozyskana „taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów samolotów F-16C/D Block 52+". Wzięło w niej udział siedem podmiotów: ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o., L-3 Technologies Inc., Elbit Systems Aerospace, Lockheed Martin Corporation, Kenbit Sp.j., Poland-US Operations Sp. z o.o., oraz Parasnake.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Filemon66

    Podsumowując 36$mln za4 sztuki czyli 9$ mln sztuka Ciekawa punktacja przetargu czyli wygrywa 100 punktów ale mod6,5 jeszcze przed MON CZYLI JASM I JASM ER W MAGAZYNACH A to już 2 rok CUDA

    1. mick8791

      Podsumowując pokazałeś, że opanowałeś podstawowe działania na liczbach. Bezbłędne dzielenie - brawo Ty! Normalna punktacja przetargu w przypadku założenia, że zwycięzca otrzymuje 100 pkt, a pozostali punktację niższą żeby unaocznić o ile ich oferta była gorsza. Nie wiem czego znowu nie rozumiesz... Mod 6,5 pojawił się razem z modernizacją F-16 do użycia JASSM więc nie pleć bzdur!

  2. Sorien

    Dla podnieconych siła Polskiej armi .... Czy wiecie ile f-16 od paru lat już nie lata bo są rozbierane na części do sprawnych ? Europa ma fajne cacka na pokaz . Godzina W bardzo by zweryfikowała beznadziejny stan naszej siły bojowej.... Ratuje nas tylko to że ruskie też mają beznadziejną armię - nie jesteśmy silni ze swojej mocy ale tylko dlatego że oni są słabi ...

    1. kowalsky

      To chyba nie "słabość Rosjan" ale determinacja obrońców Ukrainy i twarda postawa USA. Na nas obawiam się bestialstwo "wyzwolicieli" starczyłoby w zupełności. Potem historycy jakoś staraliby się przekuć to w nasze zwycięstwo o ile byłoby komu studiować historię nie pisaną cyrylicą.

    2. wert

      mocno odgrzanego kotleta wypuściłeś. A wszystko się zaczeło od skurupy efa do szkolenia personelu technicznego . A potem jedna baba drugiej babie

    3. mick8791

      @Sorien słyszałeś, że w jakimś kościele dzwonią ale nie masz zielonego pojęcia, w którym... Sprawa dotyczyła dwóch sztuk nielotnych F-16 A/B, które zostały kupione w ramach odrębnego kontraktu do szkolenia personelu naziemnego, a nie 48 maszyn bojowych z głównego kontraktu!

  3. kowalsky

    Jeszcze nie minęło 20 lat użytkowania w Polsce F 16 a tu już symulatory lotu. Szalone tempo.

    1. Takijeden

      Czytałeś w ogóle ten artykuł przed komentowaniem? Symulatory kupiliśmy już z samolotami.

    2. Oskgarth

      Czytałeś artykuł czy tylko zdjęcie oglądałeś ?

    3. mick8791

      Kłania się brak umiejętności czytania ze zrozumieniem... Symulatory kupiliśmy razem z samolotami, teraz wymieniamy je na nowe dostosowane do aktualnej konfiguracji naszych F-16.

  4. kowalsky

    No, fakt. Bardziej należy się martwić resursem F 16 niż "podmianką" na nowe symulatory. Dobrze że coś drgnęło w sprzęcie a nie tylko w kolejnych nominacjach na wyższe stopnie wojskowe.

    1. Nox3r

      Resursy polskich f16 są bardzo niskie jak na ich wiek. Także tym bym się nie przejmował. Obstawiam że jak wejdą f35 to polskie f16 przejdą modernizację.

Reklama