Reklama

Siły zbrojne

Izraelski atak lotniczy w Syrii. Chrzest bojowy pocisków Rampage?

Pocisk Rampage odpalony z samolotu F-16 Sufa. Fot. IAI
Pocisk Rampage odpalony z samolotu F-16 Sufa. Fot. IAI

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło atak lotni na Syryjskie instalacje wojskowe w rejonie miasta Majsaf. Celem były zarówno instalacje wojskowe, jak też zakłady rakietowe oraz baza w której znajdowały się siły syryjskie jak też bojownicy wspierani przez Iran. W operacji tej samoloty izraelskie nie przekroczyły granic Syrii. Prawdopodobnie użyły po raz pierwszy bojowo pocisków rakietowych Rampage o zasięgu ponad 150 km.

Ataki lotnicze miały miejsce 13 kwietnia 2019 roku wczesnym rankiem, około godzinu 2:30 i zostały przeprowadzone najprawdopodobniej z przestrzeni powietrznej Libanu. Ich celem był obóz bojowników wspieranego przez Iran Hezbollahu, baza wojsk syryjskich oraz ośrodek badawczo-produkcyjny pocisków rakietowych. W wyniku ostrzału rannych zostało co najmniej 16 osób a liczba zabitych nie jest znana. Jak wynika ze zdjęć satelitarnych instalacje zostały zniszczone.

Cele militarne w rejonie Majsafu w ubiegłych miesiącach wielokrotnie były celem izraelskich ataków, dlatego syryjskiej siły zbrojne rozlokowały w tym rejonie wyrzutnie przeciwlotnicze S-300. Ze względu na zagrożenie, jakie stanowią systemy obrony powietrznej, atak został prawdopodobnie przeprowadzony za pomocą pocisków rakietowych Rampage o zasięgu ponad 150 km. Na możliwość ich wykorzystania wskazuje kilku ekspertów wojskowych specjalizujących się w działaniach na tym obszarze. Izrael tradycyjnie nie komentuje tego typu doniesień.

Jeśli faktycznie użyto pocisków Rampage, to była to pierwsza operacja bojowa z użyciem pocisków wprowadzonych na uzbrojenie izraelskiego lotnictwa w ubiegłym roku. Były to pociski pierwszej serii produkcyjnej. Rozwój tego systemu realizowały wspólnie firmy IMI Systems oraz IAI, gdyż pocisk bazuje na rakiecie ziemia-ziemia Extra wykorzystywanej w systemie artyleryjskim Lynx. W roku 2017 przeprowadzono próbne odpalenie pocisku Rampage z myśliwca F-16I  Sufa, ale jest on zintegrowany również z maszynami F-15 i F-35. Produkcja nowego pocisku rozpoczęła się w 2019 roku. Rakieta Rampage ma zasięg ponad 150 km i osiąga prędkość naddźwiękową, co w istotny sposób utrudnia jej eliminację przez systemy obrony powietrznej.

System naprowadzania nowych rakiet jest prawdopodobnie zbliżony do tego, wykorzystywanego w pociskach typu Extra i jest to nawigacja satelitarnej GPS uzupełniona o system inercyjny. Dane o celu są wprowadzane przed odpaleniem pocisku, po jego wystrzeleniu nie ma potrzeby (i możliwości) dalszego naprowadzania. Rampage jest dostosowany do działania w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, może zwalczać cele punktowe (w tym umocnione) lub powierzchniowe. Ze względu na relatywnie niską masę 570 kg myśliwiec F-16 jest w stanie przenosić cztery pociski tego typu a każdy może być skierowany na inny cel.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (12)

  1. biały

    jakoś czytam że Izrael tu coś zniszczył w Syrii tam coś zniszczył a jakoś nie pamiętam o artykule że Syria zaatakowała jakiś cel nad Izraelem

    1. cynik

      Wyłączyli Ci internet, że nie słyszałeś o atakach rakietowych z Syrii na terytorium Izraela?

  2. biały

    Jakoś czytam o atakach wojsk Izraelskich na terenie Syrii ale jeszcze nie czytałem o ataku wojsk Syryjskich na Izrael

    1. Rampage

      Bo regularne wojsko nie dałoby rady Izraelowi, dlatego "posyłają" terrorystów aby zabijali cywilów.

    2. cynik

      To tylko świadczy o zupełnym braku znajomości powojennej historii Bliskiego Wschodu. Polecam zapoznać się zaczynając od arabskiego najazdu w 1948r. na tereny przyznane Żydom na podst. rezolucji ONZ nr 181.

  3. Palmel

    A Rosjanie obserwują, rejestrują, słuchają i podsłuchują

  4. BG

    Wielki atak, trzech żołnierzy lekko rannych, niszczona jeden budynek w formie magazynu z blach przykręconych do metalowej ramy ... 4 pociski zestrzelone ...

    1. GB

      Celem był obiekt. I obiekt został zniszczony. Zdjęcia satelitarne na dowód zostały pokazane. Sukces.

    2. Davien

      Czyli w rezyltacie cel zniszczony, zrobili co chcieli a te 4 zestzrelone to jak zwykle propaganda, albo znowu jakis rosyjski samolot przypadkiem oberwał:)

    3. Pirat

      Za każdym razem mówią że zestrzelili pociski ale za każdym razem cel zostaje zniszczony. Czy Syryjczycy na prawdę zestrzeliwują te cele czy tylko tak zmyślają?

  5. trx

    Konfrontacja wchodzi na wyzszy poziom. Jeśli prędkość Rampage jest analogiczna do Extra to wynosi ponad 1.5km/s czyli ok 5Ma. Żaden Pancyr nie da rady, to co mają Syryjczycy czyli półaktywny Favorit z 48N6 z track via missile być może o ile nie padnie ofiarą ataku kombinowanego z użyciem pocisków przeciwradiolokacyjnych. Rampage zmienia warunki gry do czasu przekazania Syrii Buka 3M bo nic innego Rosjanie tam nie wyślą a napewno nie S400 z 9M96E2, może jakaś odmiana S300W2/W4 jak eksportowy Antey4000

    1. pytajnik

      To wytłumacz nam tutaj jak zestrzelono kilka tych pocisków ...? z procy ?

    2. GB

      Snami strzelających. Żaden nie został zestrzelony.

    3. dawo

      Żadnych pocisków nie zestrzelono. Każdy odpalony pocisk osiągnął swój cel.

  6. zaciekawiony

    Masjaf jak Masjaf. Ciekawszy był atak gdzieś sprzed dwóch tygodni gdzie Izrael zniszczył cele w okolicach Aleppo. Tam się nie da ominąć rosyjskich czy syryjskich systemów OP...

    1. DSA

      da się - to był kopia ataku sprzed roku. Wykonały go F-15 należące do IAF za pomocą bomb SDB zrzuconych z dużej wysokości z nad terytorium kontrolowanego przez SDF. Nie wiadomo czy tym razem wykorzystano kody transponderów amerykańskich samolotów. Ale nie ma takiej potrzeby: Rosja jest dogadana z Izraelem w sprawie bombardowań w Syrii. Syryjskie S-300 nadal nie osiągnęły gotowości bojowej i są kontrolowane przez Rosjan. A ten atak był typowym dla IAF - dolina Bekaa w Libanie zapewnia skuteczną osłonę przed radarami. Sytuacja się nie zmieni póki w Libanie nie pojawi się obrona przeciwlotnicza na co się raczej nie zanosi.

    2. Davien

      Panie zaciekawiony tu tez nie wiadomo skąd strzelali, to ze uzyto Rampage'a to tylko na razie przypuszczenia. Atak na cele w okolicy Aleppo na pewno nie był spoza granic Syrii. Izrael jeszcze teleportacji swoich rakiet nie opracował.

    3. mmc

      S-400 są właśnie w niedaleko Masjaf, podobnie jak dywizjon syryjskich S-300. Izraelski atak miał miejsce około 10 km od ich pozycji.

  7. Gts

    Inpomyśleć, że zakup Lynxa dałby nam możliwość skorzystania z takiej broni, ale nasze niekompetentne władze wolą klęczeć przed LM. Asd masz jak byk napisane 150km w dostępnej literaturze. Wg raportów 150km extra osiaga z najlżejszą głowicą, 100km zaś z najcięższą. Strzelanie z samolotu Rampagem pozwala jednak na uzyskanie zasięgu 150km z najcięższa głowicą, chyba wiadomo dlaczego. Właśnie po to wsadzili ją na samolot, żeby latwo szybko i tanio osiągać cele trudno dostępne dla artylerii rakietowej bazowania lądowego.

  8. Adam S.

    "Izraelskie lotnictwo przeprowadziło atak lotni na Syryjskie instalacje wojskowe". To były bardzo dobrze uzbrojone lotnie :)

  9. GUMIŚ

    Gdyby Polska kupiła LYNXA zamiast kretyńskiego i bezużytecznego w wojnie z Rosją HIMARSA , to mogliśmy mieć pociski Rampage a nawet możliwa byłaby ich produkcja w Polsce , jako wariantu EXTRA!!! Dzięki naszym genialnym politykom mamy za to HIMARSA i obietnicę montażu (malowania) pocisków do amerykańskiego systemu artylerii rakietowej!

    1. Davien

      Gumis, jakby Polska kupiła Lynxa to mielibysmy pociski z głowicami ponad 2x słabszymi niz w MLRS i do tego wyłacznie HE, bo tym jest EXTRA. Jedyna zaleta to zasieg ale dla MLRS sa pociski GLSDB o takim samym zasiegu i 3x mocniejszej głowicy oraz dokładności ok metra, w 2020r wchodzą GMLRS ER o zasięgu 120+ km wiec panei GUMIS... Aha Rampage'a nie produkowalibysmy

    2. wieloryb

      do Gumisia: Gdyby Babcia miala wasy do by byla dziadkiem, wiekszosc technologii jakie posiada Izrael pochodzi ze USA, wiec musza miec ich zgode na sprzedaz technologii panstwu trzeciemu,podobnie jak z F16 ktore chcieli sprzedac Chorwata, natura naszego narodu jest wieczne narzekanie i Ty wlasnie taki jestes,zamiast doceniac to

    3. tyle

      Uzbrojenie kupuje się od państw sojuszniczych a nie od wrogich. Tyle w temacie.

  10. asd

    Rampage ma bliżej nieokreślony zasięg, choć jeden z wiceprezesów IAI mówił o zasięgu ~100km. Więc wzmiankowane w artykule 150km to chyba lekka przesada.

    1. Marek1

      W przypadku rakiet ziemia-ziemia Extra, które maja zasięg do 150 km w wersji lądowej ich lotniczy odpowiednik (Rampage) musi mieć większy zasięg. Mogliśmy je(Extra) kupić w ramach systemu artyleryjskiego Lynx.

    2. zebe

      jeśli Extra ma 150 km zasięgu to wersja powietrze ziemia ma większy

  11. DSA

    myślę że to nie był debiut - kilka razy przy okazji ataków lotniczych pojawiały się już doniesienia o tym, że Izrael wykonywał też ataki za pomocą artylerii rakietowej - najprawdopodobniej myślano że to Extra, a to był Rampage.

  12. trefniś

    Pociski Ekstra? Czy może to te z Izraelskiej oferty dla programu HOMAR? Te co wraz z wyrzutniami Lynx mieliśmy produkować nad Wisłą, w zakładach zbudowanych w kooperacji z Izraelczykami... No cóż... technologi dla "LORA" przetransferować już nie chcieli i byśmy musieli kupić w Izraelu odpowiednik rosyjskich Iskanderów, ale 400 km zasięgu...

Reklama