Reklama

Siły zbrojne

Izraelska "tarcza" ochroni indyjskie okręty

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Izraelczycy przeprowadzili pomyślne testy zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Barak-8, przeznaczonego między innymi dla sił morskich Indii.

Badania realizował koncern IAI (Israel Aerospace Industries) we współpracy z izraelskim ministerstwem obrony. Testowano system, który może być wykorzystywany zarówno w wyrzutniach lądowych jak i okrętowych.

Jest on przeznaczony między innymi dla Indii, gdzie prace są nadzorowane przez agencję do spraw projektów badawczo-rozwojowych realizowanych dla wojska DRDO (Defence Research and Development Organization). Barak-8 ma być m.in. wykorzystany na indyjskich okrętach, tworząc system podobny do tego, jaki Stany Zjednoczone i inne państwa wykorzystują na okrętach AEGIS. Będzie on więc stanowił część kompleksu składającego się z radaru o nieruchomych antenach ścianowych, okrętowego systemu walki oraz wyrzutni pionowego startu.

Zgodnie z taką organizacją systemu przeprowadzono również ostatnie testy. Nadlatujący cel powietrzny został wykryty przez radar, który przekazał dane do systemu rakietowego. Wypracowano optymalny punkt trafienia i wystrzelono rakietę Barak-8, która trafiła w cel.

W pracach nad kompleksem rakietowym Barak-8 biorą tez udział inne izraelskie przedsiębiorstwa, w tym Elta Systems i Rafael Advanced Defense Systems.

Reklama

Komentarze

    Reklama