Reklama

Siły zbrojne

Izraelska korweta strzela z C-Dome [WIDEO]

Strzelanie pocisku systemu C-Dome z korwety Sa'ar 6
Autor. Rafael

Izraelskie siły morskie, we współpracy ze służbami resortu obrony i koncernem Rafael przeprowadziły serię strzelań próbnych systemu przeciwrakietowego C-Dome, z pokładu korwety nowej generacji typu Sa’aar 6.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Próby zostały przeprowadzone w lutym br., we współpracy Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Dyrekcji Badań i Rozwoju (DDR & D) Ministerstwa Obrony Izraela, Sił Obronne Izraela (IDF) i Rafael Advanced Defense Systems. Ich zakres objął strzelania przeciwko „wielu zaawansowanym zagrożeniom" pociskami systemu C-Dome z korwety Sa'ar 6 INS Magen.

YouTube cover video

W trakcie prób sprawdzono zdolność zwalczania różnych typów celów, w tym pocisków manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych i pocisków niekierowanych. Według Rafael testy zakończyły się powodzeniem. Zadowolenie z ich przebiegu zadowolenie wyraził minister obrony Benny Gantz: „Systemy, które rozwijamy w ramach wielopoziomowej tarczy obronnej Izraela, umożliwiają nam działanie przeciwko irańskiej obecności w regionie i obronę Izraela przed ich systemami uzbrojenia, które stale modernizują. Nadal jesteśmy dwa kroki przed nimi (przeciwnikami – red.) i będziemy nadal rozwijać i ulepszać nasze zdolności, aby zachować przewagę bezpieczeństwa w regionie i bronić obywateli i zasoby państwa Izrael".

Reklama
Strzelanie pociskiem Iron Dome z korwety Sa'ar 6.
Autor. Rafael

System C-Dome wykorzystuje analogiczne pociski, jak w „lądowym" systemie Iron Dome, a także system kierowania i dowodzenia opracowany przez mPrest. Współpracuje z radarami Adir firmy IAI Elta, stanowiącymi wyposażenie korwet typu Sa'ar 6. C-Dome został opracowany w ramach projektu koordynowanego przez IMDO w resorcie obrony Izraela. Jak powiedział dyrektor organizacji Moshe Patel, „zaawansowany system wykrywania dokładnie zidentyfikował różne zagrożenia, w tym pociski niekierowane, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne. (...) Sukces dzisiejszych prób dodatkowo wzmacnia nasze zaufanie do naszych systemów obrony przeciwrakietowej, a także zdolność izraelskiej marynarki wojennej do obrony zasobów morskich państwa Izrael".

Czytaj też

Wiceprezes Rafaela ds. wykonawczych, dr Ran Gozali, szef działu systemów lądowych i morskich podkreślił z kolei, że „ten test oznacza koniec procesu opracowania i dostosowania Iron Dome do platform morskich, zgodnie z wymaganiami przedstawionymi przez DDR&D i IDF". Zaznaczył, iż testy „wykazały zaawansowane zdolności inżynierskie i rozwojowe Rafaela, a także zdolność skutecznego zintegrowania złożonych systemów".

Czytaj też

Sa'ar 6 to najnowsza generacja korwet wprowadzanych do izraelskiej marynarki wojennej. Platforma okrętu została opracowana przez niemiecki tkMS na bazie projektu A-100, jednak znaczna część wyposażenia została dostarczona przez izraelskie spółki. Okręty dysponują m.in. silną, warstwową obroną powietrzną (obok C-Dome także system IAI Barak-MX), a jednym z ich głównych zadań jest ochrona infrastruktury energetycznej. Izraelska marynarka będzie dysponować czterema jednostkami tego typu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Perun Shogun

    Panowie, Slazak ma 2150 wypornosci a Sa'ar 1227 W pelni uzbrojony jest znacznie potezniejszym okretem. To koszt rakiet oraz KONIECZNOSC wykonywania innych zadan, sprawia, ze jest takie kiepski. Moze zostac dozbrojony i unowoczesniony - to tylko i az kwestia pieniedzy. Mialo byc 7 takich korwet - 2 o konfiguracji OP, 2 o konfiguracji PLOT dwie rakietowe i jedna expedycyjno - patrolowa. Kazda miala miec mozliwosc szybkiego dostosowania do wyznaczonych zadan, w tym stawiania i niszczenia min. A ze Miller zrobil co zrobil, to mamy taki okret za jaki zaplacilismy. Dalej jego potencjal jest wiekszy niz Sa'ar choc obecne mozliwosci znacznie, wrecz zalosnie, nizsze.

  2. Monkey

    Aż się serce kraje porównując Sa'ar 6 do ORP Ślązak. A w zasadzie to nie ma czego porównywać...

    1. Valdore

      Monkey, na Bałtyku ta korweta skończyłaby jak rosyjskei łupinki, siedząc w porcie jak mocniej wiatr zawieje.

  3. Perun Shogun

    No i jak tam zwolennicy ''5min fregat''? 3 fregaty i 6 korwet (3 nasze i 3 panstw baltyckich) to niezniszczalna sila dla Rosjji - chyba ze sami przyleca ze swoimi fregatami i korwetami. Wtedy przekonamy sie, czyje systemy sa lepsze.... Swoboda operacyjna na Baltykui Rosji zostaja tylko glowice...

Reklama