Reklama

Izrael wzmacnia obronę przeciwrakietową

Strzelanie systemu Arrow 3
Strzelanie systemu Arrow 3
Autor. Ministerstwo obrony Izraela

Ministerstwo obrony Izraela podpisało kontrakt pozwalający na przyspieszenie produkcji systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3.

Umowa została podpisana z koncernem Israel Aerospace Industries, który jest wykonawcą programu systemu przeciwrakietowego Arrow 3. Służy on do zwalczania pocisków balistycznych, które znajdują się poza atmosferą ziemską – a więc przede wszystkim pocisków średniego i pośredniego zasięgu (MRBM/IRBM), o zasięgu od około tysiąca do kilku tysięcy kilometrów.

Stanowi więc element izraelskiego systemu obrony powietrznej o największym zasięgu. Oprócz niego składają się na niego zestaw Arrow 2 (starszy system służący do zwalczania ciężkich pocisków balistycznych, w atmosferze ziemskiej, a więc na wysokości poniżej 100 km), oraz David’s Sling (ang. Proca Dawida) i Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła).

Reklama

Dwa ostatnie zestawy, produkowane przez izraelskiego Rafaela we współpracy z Raytheonem powstały pierwotnie w celu przechwytywania rakiet dużego kalibru o zasięgu odpowiednio do 70 km i do 250 km. Od czasu wprowadzenia do służby zostały rozwinięte i obecnie zwalczają bardzo szerokie spektrum celów powietrznych, w tym pociski rakietowe, drony i klasyczne samoloty oraz śmigłowce. Izraelski system jest też uzupełniany przez laserowe systemy rażenia (służący do walki z bezzałogowcami) oraz system Barak-MX, pierwotnie opracowany przez IAI na eksport i będący klasycznym zestawem przeciwlotniczym, o zasięgu około 70 km w najczęściej używanej wersji.

Czytaj też

Arrow 3, którego dotyczy ostatni kontrakt, jest używany bojowo od 2023 roku w celu przechwytywania rakiet wystrzeliwanych przeciwko Izraelowi przez jemeńskich Hutich, w latach 2024 i 2025 był również wykorzystywany do zwalczania rakiet odpalanych przez Iran. System, tak jak cały zestaw Arrow, był opracowany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które współfinansowały rozwój systemu. Jeszcze przed użyciem bojowym w 2023 roku Arrow 3 znalazł pierwszego klienta eksportowego. To Niemcy, które dzięki jego dostarczeniu będą pierwszym państwem w Europie z możliwością przechwytywania ciężkich pocisków balistycznych.

Czytaj też

Przy okazji prezes IAI Boaz Levy potwierdził, że są prowadzone prace nad systemem Arrow 4, czyli nowym zestawem uzupełniającym Arrow 3 i zastępującym Arrow 2. Arrow 4 ma się wyróżniać zdolnością do działania zarówno w atmosferze jak i poza nią, większą manewrowością i szerszymi możliwościami przechwytywania celów hipersonicznych, a także kompatybilnością z infrastrukturą systemu Arrow 3. Podobnie, jak w wypadku obecnej generacji, wsparcie finansowe zapewniają USA, a sam system planują zakupić Niemcy.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama