Reklama

Siły zbrojne

Izrael rozpoczął operację lądową w Strefie Gazy

W izraelskiej operacji biorą udział między innymi wojska pancerne. Na zdjęciu czołg Merkava i pojazdy opancerzone podczas ćwiczeń w rejonie wzgórz Golan w 2012 roku. Fot. Cpl. Shay Wagner/IDF/flickr.
W izraelskiej operacji biorą udział między innymi wojska pancerne. Na zdjęciu czołg Merkava i pojazdy opancerzone podczas ćwiczeń w rejonie wzgórz Golan w 2012 roku. Fot. Cpl. Shay Wagner/IDF/flickr.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły działania wojsk lądowych w Strefie Gazy. Ma to pozwolić na zniszczenie szeregu celów związanych z organizacjami terrorystycznymi i tym samym uniemożliwienie wykonywania ataków terytorium Izraela.

Według komunikatu izraelskiej armii, operacja ma na celu przede wszystkim zniszczenie systemu tuneli, za pomocą których terroryści przemieszczają się ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, aby dokonywać ataków. W działaniach uczestniczą także jednostki pancerne, inżynieryjne i artylerii. Operacja wspierana jest przez siły powietrzne i marynarkę wojenną oraz służby wywiadowcze.

Od 8 lipca bieżącego roku w kierunku Izraela ugrupowania terrorystyczne wystrzeliły około 1500 pocisków rakietowych. Znaczna część rakiet, zagrażających zamieszkałym obszarom przechwytywana jest jednak przez pociski systemu przeciwrakietowego Iron Dome. W czwartek siły izraelskie udaremniły próbę wtargnięcia kilkunastu uzbrojonych Palestyńczyków na terytorium Izraela.

Rozpoczęcie izraelskiej operacji lądowej wiąże się między innymi z niepowodzeniem wysiłków władz Egiptu, zmierzających do ustanowienia zawieszenia broni. We wtorek 15 lipca siły izraelskie przerwały ogień na okres sześciu godzin, ale działania wznowiono z uwagi na ostrzał terytorium Izraela przez ugrupowania terrorystyczne. Obecny kryzys rozpoczął się po zabójstwie trzech izraelskich nastolatków w czerwcu i późniejszym morderstwie młodego Palestyńczyka przez obywateli Izraela. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. pawel

    brakuje informacji - tła politycznego Palestyny (niedawno powołany zjednoczony rząd Fatah i Hamasu) a także informacji o ilości zabitych cywili po obu stronach (słynna rakieta w kafejce).

Reklama