Reklama

Siły zbrojne

Izrael: Próby amunicji krążącej HAROP [Wideo]

Start systemu HAROP z zasobnika naziemnego. Fot. IAI.
Start systemu HAROP z zasobnika naziemnego. Fot. IAI.

Przedstawiciele Israel Aerospace Industries poinformowali o zakończeniu serii prób amunicji krążącej HAROP (bezzałogowego systemu latającego zdolnego do atakowania celu za pomocą głowicy bojowej), przeprowadzonych w kraju producenta dla nieujawnionego odbiorcy zagranicznego. 

Reklama

Demonstracje były ostatnimi z serii testów przeprowadzonych dla co najmniej kilku potencjalnych odbiorców. W ich trakcie dron HAROP wystartował z kontenera naziemnego, wzbił się na zadaną wysokość, po czym krążył przez kilka godzin w oczekiwaniu na podanie celu. Następnie uderzył w wyznaczony cel „z maksymalną możliwą precyzją”.

HAROP to bezzałogowy pojazd latający, który może być sterowany z ziemi w czasie rzeczywistym, wyposażony w głowicę bojową o masie 15 kg. Dzięki bezpośredniemu podglądowi obszaru celu operator jest w stanie wyeliminować lub zmniejszyć straty uboczne, przerywając lub zawieszając sekwencję ataku.

Start drona następuje z przenośnego zasobnika naziemnego, następnie maszyna leci do wyznaczonego obszaru, krążąc tam do momentu wyznaczenia i odnalezienia celu. Okres wyczekiwania wynosi do sześciu godzin, a cel ataku może być zarówno stacjonarny, jak i ruchomy. Producent zapewnia, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wyboru profilu ataku – uderzenie można wyprowadzić z dowolnego kierunku i pod dowolnym kątem – od ataku w locie koszącym, do uderzenia pionowo z góry.

 

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Wosiu

    A wiecie, że cena Haropa wynosi jakieś 10 mln USD? To jakaś pomyłka albo humor żydowski.

  2. andrzej w

    Oj, żeby tak nasz MON był tym nieujawnionym odbiorcom zagranicznym.

  3. www

    Jaki problem z produkcja czegoś podobnego maja polskie przedsiębiorstwa ?

    1. FGH

      Beto jeszcze nie dojrzał do takich technologii. Póki co mają problem z wprowadzeniem na uzbrojenie nowego karabinka bo nie mogą się rozstać z pięćdziesięcioletnimi AKMS...

  4. Extern

    Czy "Warmate" od WB Electronics nie ma być czymś podobnym?

    1. Nevermore

      Na to wygląda :) http://wb.com.pl/warmate/

  5. pp

    Strata pieniedzy. Lepiej kupic haubice, wyzywic 500 zolnierzy, wystrzelic 20 ton amunicji konwencjonalnej i zaorac pole w promieniu kilometra od celu, tak jak jest w podreczniku.

    1. logiczny

      Albo używać drona do wskazywania koordynatów tym haubicom i te 15kg zamiast na ładunek bojowy, to wykorzystać na lepsze sensory czy dłuższy czas w powietrzu. I wyjdzie taniej, bo będzie można go użyć wiele razy a samobójstwo można popełnić tylko raz... Moim zdaniem ta koncepcja HAROP jest chybiona.

    2. 123

      Jasne Zdajesz sobie sprawa że przeciwlotnicy takie cele strącaja w ramach ćwiczeń? To jest dobre do ganiana talibów...

    3. Ł.

      w sumie to nie amunicja a dron kamikaze.

  6. [sic!]

    A co jeśli po wystrzeleniu cel nie stanowi już godnego celu - może toto bezpiecznie wylądować? (czy nadaje się do ponownego, przynajmniej częściowego użytku)

Reklama