Reklama

Siły zbrojne

Izrael: Próby amunicji krążącej HAROP [Wideo]

Start systemu HAROP z zasobnika naziemnego. Fot. IAI.
Start systemu HAROP z zasobnika naziemnego. Fot. IAI.

Przedstawiciele Israel Aerospace Industries poinformowali o zakończeniu serii prób amunicji krążącej HAROP (bezzałogowego systemu latającego zdolnego do atakowania celu za pomocą głowicy bojowej), przeprowadzonych w kraju producenta dla nieujawnionego odbiorcy zagranicznego. 

Reklama

Demonstracje były ostatnimi z serii testów przeprowadzonych dla co najmniej kilku potencjalnych odbiorców. W ich trakcie dron HAROP wystartował z kontenera naziemnego, wzbił się na zadaną wysokość, po czym krążył przez kilka godzin w oczekiwaniu na podanie celu. Następnie uderzył w wyznaczony cel „z maksymalną możliwą precyzją”.

HAROP to bezzałogowy pojazd latający, który może być sterowany z ziemi w czasie rzeczywistym, wyposażony w głowicę bojową o masie 15 kg. Dzięki bezpośredniemu podglądowi obszaru celu operator jest w stanie wyeliminować lub zmniejszyć straty uboczne, przerywając lub zawieszając sekwencję ataku.

Start drona następuje z przenośnego zasobnika naziemnego, następnie maszyna leci do wyznaczonego obszaru, krążąc tam do momentu wyznaczenia i odnalezienia celu. Okres wyczekiwania wynosi do sześciu godzin, a cel ataku może być zarówno stacjonarny, jak i ruchomy. Producent zapewnia, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wyboru profilu ataku – uderzenie można wyprowadzić z dowolnego kierunku i pod dowolnym kątem – od ataku w locie koszącym, do uderzenia pionowo z góry.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Wosiu

  A wiecie, że cena Haropa wynosi jakieś 10 mln USD? To jakaś pomyłka albo humor żydowski.

 2. andrzej w

  Oj, żeby tak nasz MON był tym nieujawnionym odbiorcom zagranicznym.

 3. www

  Jaki problem z produkcja czegoś podobnego maja polskie przedsiębiorstwa ?

  1. FGH

   Beto jeszcze nie dojrzał do takich technologii. Póki co mają problem z wprowadzeniem na uzbrojenie nowego karabinka bo nie mogą się rozstać z pięćdziesięcioletnimi AKMS...

 4. Extern

  Czy "Warmate" od WB Electronics nie ma być czymś podobnym?

  1. Nevermore

   Na to wygląda :) http://wb.com.pl/warmate/

 5. pp

  Strata pieniedzy. Lepiej kupic haubice, wyzywic 500 zolnierzy, wystrzelic 20 ton amunicji konwencjonalnej i zaorac pole w promieniu kilometra od celu, tak jak jest w podreczniku.

  1. logiczny

   Albo używać drona do wskazywania koordynatów tym haubicom i te 15kg zamiast na ładunek bojowy, to wykorzystać na lepsze sensory czy dłuższy czas w powietrzu. I wyjdzie taniej, bo będzie można go użyć wiele razy a samobójstwo można popełnić tylko raz... Moim zdaniem ta koncepcja HAROP jest chybiona.

  2. 123

   Jasne Zdajesz sobie sprawa że przeciwlotnicy takie cele strącaja w ramach ćwiczeń? To jest dobre do ganiana talibów...

  3. Ł.

   w sumie to nie amunicja a dron kamikaze.

 6. [sic!]

  A co jeśli po wystrzeleniu cel nie stanowi już godnego celu - może toto bezpiecznie wylądować? (czy nadaje się do ponownego, przynajmniej częściowego użytku)

Reklama