Reklama

Siły zbrojne

ITWL wesprze integrację przeciwrakietowej Wisły

Fot. ITWL
Fot. ITWL

Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło umowę z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych na wsparcie inżynierskie w zakresie zarządzania aspektami technicznymi systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kryptonim Wisła. 

Umowę podpisali pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia do SZ RP systemu Wisła płk Michał Marciniak oraz dyrektor ITWL dr. hab. inż. prof. ITWL Mirosław Kowalski. Jak podaje ITWL, zawarta dziś umowa koncentrować się będzie głównie na wsparciu integracji systemu IBCS (Integrated Battle Command System) z narodowymi i sojuszniczymi systemami dowodzenia oraz kierowania i łączności. Jest to pierwsze z wielu podobnych porozumień. 

"Zawarta w dniu dzisiejszym umowa otwiera wieloletnią współpracę pomiędzy Programem WISŁA a ITWL. Naszym oczekiwaniem jest, aby na bazie instytutu zbudowane zostało – podobnie jak w innych krajach NATO – centrum kompetencyjne w zakresie nowoczesnych systemów obrony powietrznej. Chcemy, aby wiedza i doświadczenie naukowe ITWL stanowiły w niedalekiej przyszłości zaplecze merytoryczne dla resortu obrony narodowej w tym obszarze" – powiedział po podpisaniu umowy płk Marciniak

Rozpoczęcie całego procesu, którego zwieńczeniem jest zawarcie dzisiejszej umowy, możliwe było dzięki wydaniu przez Ministra Obrony Narodowej stosownej decyzji oraz wyasygnowaniu z budżetu resortu obrony narodowej środków finansowych w wysokości około 1 mln zł.

"Zadania, jakie ITWL otrzymał wraz z dzisiejszą umową, zrealizowane zostaną w oparciu o już posiadaną wiedzę w zakresie narodowych i sojuszniczych systemów dowodzenia. Kolejne zadania także są w obszarze kompetencji instytutu, choć niektóre z nich będą musiały być uzupełnione wiedzą z nowych dla ITWL obszarów. Posiadamy potencjał i specjalistów, którzy będą w stanie sprostać oczekiwaniom MON, a współpraca w ramach tak dużego i ważnego programu stanie się impulsem do dalszego rozwoju naukowo-badawczego w nowych obszarach" – skomentował podpisanie umowy dyr. Kowalski.

Jak podaje ITWL, jeszcze w bieżącym miesiącu planuje się zawarcie kolejnych umów, w których zdefiniowane zostaną dalsze zadania związane z technicznymi aspektami procesu wdrażania do Sił Zbrojnych systemu Wisła. Zapewnienie stałego wsparcia i budowy określonych kompetencji w wojskowych ośrodkach badawczo-naukowych będzie stanowić nową jakość w realizacji zadań przez Ministerstwo Obrony Narodowej, z wykorzystaniem instytutów naukowych. 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Lufja

    Calkiem niejasne kompetencje Nie mają podstawowej wiedzy w tych zaawansowanych interfaces Wiem kto im pomoże Kontrakt za 3 mln pln podpisany

    1. Davien

      Osa miała od 19 do 40kg mase głowicy bojowej. ale i sam pocisk wazył od 130 do 170kg.

  2. Grredo

    Co z Narwią? Ten system jest na wczoraj. Nie możemy przegapić szansy w wejście w program CAMM, który da nam kompetencje rakietowe i realny parasol dla marynarki i wojsk lądowych. Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej pokazał przedsmak ataku saturacyjnego. Duża ilość tanich w produkcji dronów w połączeniu z pociskami manewrujacymi i cel ataku został osiągnięty. Dlatego nie możemy rezygnować z żadnych nawet tych starszych systemów OPL a zakup warstwy Narew powinien być realizowany niezależnie od zskupu samolotów. To będzie żaden sukces gdy kupione zostaną f-35 z budżetu Na obronność. Ten zakup i zakup okretów z programu Orka to powinny być sepec ustawy, tak by nie można ich było sabotować procedurami w IU i w Mon. Hasłem modernizacji na dziś powinno być :" Teraz Narew! ".

  3. Klakier

    Jedno pytanie,co z dalszym etapem Wisły ???? na dwóch bateriach się skończy? a Narew całkiem uwalona bo trzeba kupić kilkanaście sztuk F-35 do pokazania na paradzie....

Reklama