Siły zbrojne

Iran ogłosił gotowość do lotów kopi amerykańskiego dronu RQ-170

Prezentowany przez Iran dron RQ-170. -fot. Iran
Prezentowany przez Iran dron RQ-170. -fot. Iran

Iran już niebawem przeprowadzi próby w locie kopi amerykańskiego bezzałogowego pojazdu RQ-170. Ten amerykański dron został przechwycony przez Iran w 2011 roku i jak informują oficjalne źródła, skopiowano wiele wykorzystanych w nim technologii oraz zrekonstruowano sam pojazd.

Jak informuje dowódca irańskich sił powietrznych, gen. Amir Ali Hajizadeh, przyspieszyło to rozwój techniczny projektów bezzałogowych tego kraju o 35 lat. Wykorzystanie technologii pochodzących z tego źródła, oraz rozkodowanych danych wpłynęło też na inne projekty wojskowe. 

Utracony w grudniu 2011 roku pojazd bezzałogowy RQ-170 był jedynym utraconym dotąd przez amerykańskie siły powietrzne. Iran ogłosił że został on przechwycony w wyniku w wyniku zaawansowanego cyberataku, jednak bardziej prawdopodobną przyczyną jest awaria lub złe warunki pogodowe. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.