Siły zbrojne
Inżynieryjne szkolenie Eurokorpusu
W Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko trwa dwutygodniowe szkolenie EURETEX 24.
EURETEX-24 to cykliczne ćwiczenie taktyczne prowadzone bezpośrednio przez Eurokorpus odbywające się co dwa lata. Tegoroczna 16. edycja przeprowadzana jest po raz pierwszy na terenie Polski na obiektach szkoleniowych Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku oraz OSP WL Wędrzyn (szkolenie nurków z użyciem materiałów wybuchowych pod wodą). W ponad dwutygodniowym ćwiczeniu bierze udział około 1200 żołnierzy z 11 państw UE (Polski, Belgii, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Estonii, Rumunii, Danii, Węgier) oraz USA. Jego celem jest wspieranie i wzmacnianie interoperacyjności między wojskami inżynieryjnymi krajów ramowych Eurokorpusu, które dzielą się doświadczeniami, najlepszymi praktykami, technikami oraz procedurami. Dlatego też głównym celem jest wymiana doświadczeń i wzajemne uczenie się w środowisku międzynarodowym.
Organizator po raz pierwszy zaplanował ćwiczenie w trzech zasadniczych etapach:
- FAT ( Functional Area Training) - szkolenie w poszczególnych obszarach funkcjonalnych (SAPPERS, EOD, K9, DIVERS, CBRN, MILGEO, METOC);
- X-FAT (Cross Functional Area Training) - zgrywanie sił i środków z różnych obszarów funkcjonalnych np. CBRN EOD, SAPPERS EOD;
- LIVEX - ćwiczenie taktyczno-specjalne, w ramach którego zaplanowano wykonanie przejścia w zaporach przeciwnika i stworzenie warunków do wykonania kontaktu.
W ramach przedmiotowego ćwiczenia specjaliści inżynierii wojskowej skupiają się głównie w obszarach unieszkodliwiania materiałów wybuchowych, obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej, i nuklearnej, geografii wojskowej, meteorologii i oceanografii, prac podwodnych oraz szeroko pojętej wspomnianej inżynierii wojskowej.
Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie