Reklama

Siły zbrojne

Inżynieryjne szkolenie Eurokorpusu

Autor. Eurocorps/ Facebook

W Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko trwa dwutygodniowe szkolenie EURETEX 24.

EURETEX-24 to cykliczne ćwiczenie taktyczne prowadzone bezpośrednio przez Eurokorpus odbywające się co dwa lata.  Tegoroczna 16. edycja przeprowadzana jest po raz pierwszy na terenie Polski na obiektach szkoleniowych Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku oraz OSP WL Wędrzyn (szkolenie nurków z użyciem materiałów wybuchowych pod wodą). W ponad dwutygodniowym ćwiczeniu bierze udział około 1200 żołnierzy z 11 państw UE (Polski, Belgii, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Estonii, Rumunii, Danii, Węgier) oraz USA.  Jego celem jest wspieranie i wzmacnianie interoperacyjności między wojskami inżynieryjnymi krajów ramowych Eurokorpusu, które dzielą się doświadczeniami, najlepszymi praktykami, technikami oraz procedurami. Dlatego też głównym celem jest wymiana doświadczeń i wzajemne uczenie się w środowisku międzynarodowym.

Reklama

Organizator po raz pierwszy zaplanował ćwiczenie w trzech zasadniczych etapach:

  • FAT ( Functional Area Training) - szkolenie w poszczególnych obszarach funkcjonalnych (SAPPERS, EOD, K9, DIVERS, CBRN, MILGEO, METOC);
  • X-FAT (Cross Functional Area Training) - zgrywanie sił i środków z różnych obszarów funkcjonalnych np. CBRN EOD, SAPPERS EOD;
  • LIVEX - ćwiczenie taktyczno-specjalne, w ramach którego zaplanowano wykonanie przejścia w zaporach przeciwnika i stworzenie warunków do wykonania kontaktu.
EURETEX-24, eurocops, cwiczenia
Ćwiczenia EURETEX-24
Autor. Eurocorps/LinkedIn

W ramach przedmiotowego ćwiczenia specjaliści inżynierii wojskowej skupiają się głównie w obszarach unieszkodliwiania materiałów wybuchowych, obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej, i nuklearnej, geografii wojskowej, meteorologii i oceanografii, prac podwodnych oraz szeroko pojętej wspomnianej inżynierii wojskowej.

Pojazd minowania narzutowego Baobab-K podczas ćwiczeń EURETEX-24.
Pojazd minowania narzutowego Baobab-K podczas ćwiczeń EURETEX-24.
Autor. Eurocorps/LinkedIn

Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Reklama

Komentarze

    Reklama