Siły zbrojne

Indie rozmieszczają ultralekkie haubice przy granicy z Chinami

CH-47F Chinook w trakcie podnoszenia podwieszonej haubicy ultralekkiej M777A2. Fot. U.S. Army
CH-47F Chinook w trakcie podnoszenia podwieszonej haubicy ultralekkiej M777A2. Fot. U.S. Army

Indyjska armia przygotowuje się do rozmieszczenia świeżo zakupionych, amerykańskich ultralekkich haubic holowanych M777A2 kal. 155 mm we wschodniej części rejonu Arunachal Pradesh, przy najdalej wysuniętej na wschód części granicy z Chińską Republiką Ludową, w celu wzmocnienia artylerii lufowej swoich pododdziałów w tym regionie.

Haubice ultralekkie ze względu na swoje charakterystyki techniczne najlepiej nadają się dla artylerii górskiej działających w szczególnie trudnych warunkach wysokogórskich, tak jak ma to miejsce w tym przypadku. Co warte podkreślenia, haubice te mogą być przenoszone przez niedawno zakupione dla Indyjskich Sił Powietrznych amerykańskie śmigłowce transportowe CH-47F Chinook, co od wielu lat praktykują już pododdziały armii amerykańskiej w czasie licznych ćwiczeń i manewrów.

Systemy M777A2 mają trafić do pododdziałów artylerii górskiej 82. Brygady Górskiej do końca br., znacząco wzmacniając potencjał siły ognia jej pododdziałów przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle wysokiej mobilności m.in. dzięki możliwości ich transportowania przez śmigłowce Chinook, co pozwala na ich błyskawiczne przemieszczenie w terenie wysokogórskim w praktycznie dowolne miejsce.

Umowa na dostawy 145 egzemplarzy ultralekkich haubic holowanych M777A2 kal. 155 mm dla Indyjskich Wojsk Lądowych o wartości 542 mln USD została zawarta z koncernem BAE Systems w styczniu 2017 roku. Zakup ten pozwolił na uzupełnienie potencjału indyjskich systemów artylerii lufowej o zupełnie nowy system, oferujący nowe możliwości ze względu na niezwykle niską masę i gabaryty w stosunku do znaczącej skuteczności i siły ognia.

Kontrakt obejmujący 15 egzemplarzy śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook wraz z 22 śmigłowcami uderzeniowymi Boeing AH-64E Apache Guardian dla Indyjskich Sił Powietrznych o łącznej wartości 3,1 mld USD został zawarty we wrześniu 2015 roku. Zakup tych maszyn pozwolił na uzupełnienie floty obecnie używanych 228 egzemplarzy rosyjskich śmigłowców wielozadaniowych Mi-17 (w kilku wersjach) oraz 17 egzemplarzy rosyjskich śmigłowców uderzeniowych Mi-35, które dotąd stanowiły podstawowy typ tego rodzaju wiropłatów w indyjskim lotnictwie.

Komentarze