Reklama

Siły zbrojne

Indie podnoszą wydatki na obronę

Fot. g4sp/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.5.
Fot. g4sp/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.5.

Władze Indii zdecydowały o zwiększeniu nakładów na obronę w nadchodzącym roku finansowym. Ma to na celu między innymi umożliwienie realizacji szeregu programów modernizacji sił zbrojnych, jak choćby zakupy myśliwców nowej generacji.

Według doniesień agencyjnych nakłady na obronę Indii mają wynieść w roku finansowym 2015-16, rozpoczynającym się 1 kwietnia około 2,47 biliona rupii indyjskich, co stanowi równowartość niemal 40 mld USD. W bieżącym roku indyjskie władze alokowały na obronność 2,29 biliona rupii. Oznacza to, że wydatki wojskowe zostały zwiększone o nieco mniej, niż 8 %.

Indie realizują obecnie szereg programów modernizacji sił zbrojnych, między innymi z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną w Azji. Prowadzone projekty obejmują nie tylko zakupy i modernizację myśliwców wielozadaniowych, śmigłowców bojowych i transportowych czy wozów bojowych, ale także rozbudowę własnego, strategicznego systemu odstraszania jądrowego, w tym w oparciu o pociski balistyczne rodziny Agni. Modernizowana jest również marynarka wojenna.

Zgodnie z danymi sztokholmskiego instytutu SIPRI Indie są obecnie największym światowym importerem uzbrojenia. Indyjskie władze podejmują starania w celu maksymalizacji udziału krajowych przedsiębiorstw w programach modernizacji, co jest odzwierciedlane np. w trakcie negocjacji odnośnie pozyskania myśliwców Rafale. Udział wydatków obronnych w PKB Indii wynosi 2,5 %, według informacji SIPRI na 2013 rok.

Komentatorzy podkreślają, że jednym z celów realizacji programu modernizacji indyjskich sił zbrojnych jest próba zachowania równowagi z ChRL. Jednakże, wydatki obronne Chin są według szacunków SIPRI około czterokrotnie większe niż w Indiach, a zakres modernizacji sił zbrojnych jest znacznie szerszy, niż w Indiach. Co więcej, według danych sztokholmskiego instytutu realne (po uwzględnieniu inflacji) nakłady na obronę w Indiach pozostają na podobnym poziomie, podczas gdy w Chinach notuje się w ostatnich latach ich wzrost o 7-8 % rocznie.

Reklama

Komentarze

    Reklama