Reklama

Siły zbrojne

Incydent w relacjach polsko-rosyjskich. Samolot z Ministrem Obrony Rosji zawrócony na granicy

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

Polska kontrola ruchu lotniczego nie przepuściła samolotu na pokładzie, którego leciał Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Sergiej Szojgu. Strona Polska tłumaczy się procedurami i niewłaściwie zgłoszonym statusem lotu. Rosjanie mówią o rażącym naruszeniu norm międzynarodowych i grożą Polsce konsekwencjami. 

Minister Obrony Rosji Sergiej Szojgu wracał z Bańskiej Bystrzycy, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę wybuchu, wymierzonego w III Rzeszą i kolaborujący z hitlerowcami rząd księdza Tiso, Słowackiego Narodowego Powstania. Wkrótce po starcie z Portu Lotniczego  Sliač samolot Tu-154, na którego pokładzie znajdował się szef rosyjskiego ministerstwa obrony musiał zawrócić i ponownie wylądować na Słowacji, tym razem w Bratysławie. Powodem było niewydanie zgody na przelot przez polską przestrzeń powietrzną.

Polskie władze tłumaczą się wyłącznie względami proceduralnymi. Lot rosyjskiego samolotu na Słowację był zadeklarowany jako lot cywilny, tymczasem lot powrotny już jako wojskowy. Zgodnie z procedurami przelot wojskowy nad Polską musi być zgłoszony na co najmniej tydzień wcześniej, a w szczególnie ważnych przypadkach na 72 godziny przed datą lotu. Tymczasem takie zawiadomienie nie trafiło do polskiego wojska, które jest odpowiedzialne za wydanie pozwolenia. Wybór alternatywnej trasy nad Ukrainą również nie wchodził w grę ze względu na to, że również ten kraj nie zgodził się na lot Tu-154 z Sergiejem Szojgu nad swoim terytorium. Incydent został zakończony po kilku godzinach ponieważ Rosjanie zgodzili się na zmianę statusu lotu na cywilny, który nie wymaga już zgody od polskiej armii. Przyczyną całego zamieszania mógł być błąd pilota, który niepoprawnie zgłosił plan lotu. Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek poinformował, że pomyłka mogła dotyczyć tylko jednej litery, która zmieniła charakter przelotu z cywilnego na wojskowy.

W obliczu napięcia w dwustronnych relacjach spowodowanych konfliktem na Ukrainie Rosja natychmiast wykorzystała incydent do rozpoczęcia kampanii propagandowej wymierzonej w nasz kraj. Rosyjskie MSZ stwierdziło, że konieczność lądowania w Bratysławie spowodowała „realne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu”, a także, że cała sprawa jest „bluźnierczym wybrykiem przeciwko pamięci historycznej i zasługom tych, którzy ocalili Europę od faszyzmu”  oraz naruszeniem norm międzynarodowych. Rosjanie zagrozili również, że incydent nie pozostanie bez odpowiedzi. Nie sprecyzowano jednak po jakie środki może sięgnąć Federacja Rosyjska. Możliwym bardzo niekorzystnym dla Polski scenariuszem, byłoby cofnięcie zgody na przeloty samolotów LOT-u latających nad Syberią  do Pekinu. 

Do podobnego incydentu z przedstawicielem rosyjskich władz doszło w maju b.r., kiedy to Rumunia nie zezwoliła na lot do Naddniestrza samolotu z wicepremierem Dmitrijem Rogozinem. Rosyjski polityk groził wtedy, że następnym razem poleci na pokładzie bombowca strategicznego Tu-160.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Redrum

  Ten bełkot o bohaterskiej, wręcz nadludzkiej walce Rosjan z faszyzmem staje się już nudny i mocno zgrany. Byle powód, a ci wyciągają te swoje oklepane teksty o swoim wielkim wkładzie w ratowaniu ludzkości przed unicestwieniem. Zresztą, chyba każdy zauważył, że wypowiedzi rosyjskich polityków w tym roku są skandalicznie cyniczne, aroganckie, i - jak trafnie ujął to ostatnio ambasador USA w Polsce - obrażające słuchaczy. Wracając do faszyzmu, powstaje dziś pytanie, kto NAS uchroni przed faszyzmem XXI wieku, nacierającym wprost z Rosji? Ilu narodom ten wygłodniały pies, który zerwał się z grubego łańcucha musi poszarpać gardła, żeby ktoś w końcu przylał mu grubym drągiem po jego koślawym grzbiecie?

  1. Leszek

   Tym bełkotem chcą zakryć swój wkład w zniewolenie Europy. Najpierw przyczynili się do tego, że Niemcy zdecydowali się rozpocząć wojnę; i im z powodzeniem pomagali do 21.06.1941. (Czyja benzyna była spalana w niemieckich samolotach bombardujących Anglię? I w czołgach rozjeżdżających Francję?). A zamiana faszyzmu na bolszewizm? To jakaś różnica? Może taka jak pomiędzy powieszeniem, a rozstrzelaniem...

 2. pragmatyk

  Dziwię sie Słowacji ,że przyjmuje u siebie człowieka ,który ma ukraińską krew na rękach.Powinien mieć zakaz wyjazdów do Unii .a Slowacja potępiona za współpracę z rosyjską propagandą, bo to z pewnością wykorzystają na swoją korzyść Rosjanie.

 3. rapid

  Czyli prowokacja nieudała się , Polak prezydentem Europy a u towarzyszy piana na pyskach , czekamy na gratulacje z Moskwy

 4. robeee

  Powinni byli go zestrzelić a gdyby ewentualnie kacapy mocno krzyczały - należałoby się wszystkiego wypierać twierdząc, że zdjęcia miejsca katastrofy pochodzą ... z gry komputerowej (szczególnie jeśli kacap Łagrow by pytał... ).

 5. observer

  Ciekawa ta Słowacja.... Świętują początek tak długiej okupacji....

  1. lerda

   Skoro wcześniej walczyło się ramię w ramię z hitlerowcami (m.in. atakując Polskę) to i taki powód do świętowania wydaje się dobry....

 6. [sic!]

  Wydawało mi się że wycofali z eksploatacji samoloty Tu-154(M?)

 7. Oregon11

  Stara rosyjska szkoła juz od czasów Ochrany i KGB. Podręcznikowa rosyjska prowokacja przed szczytem UE aby pokazac Polaków jako nieodpowiedzialnych i niewdzięcznych fanatyków nienawidzących Rosji. Na dodatek ten dzielny Szojgu bohatersko odmawiajacy opuszczenia samolotu dopoki Polacy go nie przepuszcza... dobrze, ze nie zaczal głodówki protestacyjnej... na samym Rus. Igristoje długo by nie przezył, biedaczysko. Tym niemniej cel prowokacji został osiągnięty: wszystkie gazety w Europie podaja w tytule "Polska nie wpusciła samolotu z ros. wicemin. obr." a dalej juz petitem wyjaśnienie podane przez naszych. Użyteczni idioci znowu dali głos...

 8. Papkin

  ...cała sprawa jest „bluźnierczym wybrykiem przeciwko pamięci historycznej i zasługom tych, którzy ocalili Europę od faszyzmu”... - ocalili od faszyzmu jeszcze gorszą czerwoną zarazą. Dziękuje za takie "ocalenie" i "bratnią pomoc" jakiej nam udzielili. Życzę sowietom (bo dla mnie to nadal sowieci) aby jak najszybciej sami doświadczyli "ocalenia" i "bratniej pomocy" od innych narodów. Typowa butna i oderwana od rzeczywistości propaganda sowieckiej swołoczy. Parafrazując powiedzenie z dzikiego zachodu można powiedzieć "dobry czerwony to martwy czerwony"

 9. Moc

  Za niekompetencje panie Szojgu proszę ukarać swoich ludzi. Polska to cywilizowany kraj. A w Rosji to sobie latajcie jak chcecie. Najlepiej w okolicach Kremla.

 10. j100dulski

  1. Jakie zasługi w "ocaleniu Europy od faszyzmu" odniósł - urodzony w 1955 r - budowlaniec i ekonomista, Siergiej Szojgu ? 2. bluźnierstwo to wg. wikipedii znieważenie kogoś lub czegoś uznanego przez daną religię za święte. Kiedy Siergiej Szojgu został beatyfikowany lub kanonizowany ?

 11. olo

  Bravo polscy wojskowi prawa trezba przestrezgać a jak się go nie zna to lepiej nie latać.Jeżeli Rosja zakaże nam lotów nad jej terytorium do Chin to po pierwsze narzai się chińskiemu biznesowi a po drugie musiała by latać do Europy przez Skandynawię czy przez Turcję :)

 12. obserwator

  Incydent został stworzony celowo i tylko na użytek wewnętrzny dla swojego ogłupiałego przez propagandę Putina społeczeństwa. Rosjanie doskonale znają nasze procedury. W Rosji nie pisze ani nie mówi się nic nt. okoliczności tego zdarzenia a tylko powtarza się fakt. Zwykli rosjanie wiedza tylko, że Polska nie przepuściła samolotu, a Putin interpretację pozostawił społeczeństwu a ogłupiałe społeczeństwo sobie dopowie "ach te polaczki, chodzą na smyczy amerykanów, tyle powinni nam zawdzięczać a teraz na złość samolotu nie puszczają! Trzeba im odpłacić pięknym za nadobne"...

 13. k.

  Bardzo dobrze, ktoś nareszcie powiedział stop ruskim, gdy Ci naruszyli ustalone zasady, koniec pobłażania. Prawo międzynarodowe jest dla wszystkich równe.

 14. Wigura

  Niezależnie kto podróżuje, procedury w lotnictwie to podstawa. Różnica w Flight Planie pomiędzy M-military, a N-non schedule jest zasadnicza.

 15. Tomek

  Niech lecą nad Dombasem hehe. Powinni kontrolerom dać medal hehe

 16. pniok

  Kontroler lotów do odznaczenia, za właściwe wypełnianie obowiązków. Gdyby tak wypełniano obowiazki przed wylotem do Smoleńska, tej tragedii by nie było.

Reklama